Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Technika info straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Kokybiškas energijos vartojimo auditas – galimybė sunaudoti mažiau energijos, produktui pagaminti

   2019-05-30

Ne paslaptis – mūsų tautiečiai verslininkai į auditą dažnai žiūri atmestinai. Jų akimis, audito tikslas yra tiesiog užsidėti „pliusiuką“, jog įgyvendintas įstatymo reikalavimas. Tačiau toks auditas yra niekinis. Tuo tarpu pasamdžius atestuotą auditorių ir su juo glaudžiai bendradarbiaujant, galima pasiekti įmonei labai naudingų ir reikalingų tikslų bei sutaupyti nemažai lėšų. Apie tai kalbame su vilniečių įmonės „Proenva“, teikiančios energijos vartojimo įrenginiuose ir technologiniams procesams auditus, vadovu bei sertifikuotu auditoriumi Andriumi Šimu.

 

 

 

 

ES direktyvos skatina taupyti energiją

Pasak įmonės „Proenva“, kuri šifruojasi „protingas energijos valdymas“, vadovo A. Šimo, jau keletą metų Lietuva kartu su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis stengiasi įvairiais būdais didinti energetinį efektyvumą ir tokiu būdu mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir kitų teršalų išmetimą.

 

„Deja, lyginant su Vakarų Europos šalimis, Lietuva šioje srityje kelis kartus atsilieka, t.y. tą patį produktą Vakarų Europos šalių gamintojai sugeba padaryti, sunaudodami daug mažiau energijos, vadinasi – ne tik mažiau teršti, tačiau vakariečiai gali pagaminti kur kas daugiau produkcijos, kurios savikaina yra atitinkamai mažesnė“, – teigė pašnekovas.

 

Dėl šios priežasties mūsų šalies Vyriausybė kasmet ieško būdų, kaip skatinti Lietuvos pramonės įmones kelti savo energetinį efektyvumą.

 

„Anksčiau suinteresuotoms įmonėms būdavo skiriama Europos Sąjungos parama. Šiais metais Vyriausybė nustatė tvarką, kuria elektros energijai imlios įmonės gali pasinaudoti lengvata, mokant už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (VIAP), susijusias su elektros energijos gamyba. Pradelstų VIAP lėšų mokėjimų neturinčios įmonės, kurios per metus sunaudoja daugiau nei 1 GWh elektros energijos, gali susigrąžinti 85 procentus atsinaujinančios energijos išteklių VIAP kainos dalies, sumokėtos už per praėjusius kalendorinius metus suvartotą elektros energijos kiekį, viršijantį 1 GWh. Tačiau pagrindinė šio projekto sąlyga – susigrąžintos lėšos privalo būti investuojamos į įmonės energetinio efektyvumo didinimą. Įmonė turi investicijas panaudoti per du metus – suinvestuota turėtų būti ne mažiau nei 50 procentų nuo susigrąžintos sumos, per keturis – ne mažiau nei 75 procentai“, pasakojo A. Šimas.

 

Auditas – kas 4-erius metus

Auditoriaus teigimu, dar viena būtinoji sąlyga – projekte dalyvaujančios įmonės bent kas 4-erius metu privalo daryti energijos vartojimo auditą. Jį turi atlikti sertifikuoti energijos vartojimo auditoriai, atestuoti VĮ Energetikos agentūros pagal Energetikos ministro įsakymą.

 

„Pagal atliktą energijos vartojimo auditą, auditorius sudaro efektyvumą didinančių priemonių sąrašą, kurį įvertinusi, įmonės vadovybė nusprendžia, kokių veiksmų reikia imtis, norint padidinti įmonės energetinį efektyvumą. Auditai būdavo atliekami ir anksčiau, tačiau jiems nebūdavo iškelti tokie specifiniai reikalavimai, akcentuojant efektyvumo pakėlimo priemonių sąrašą, tad ne paslaptis – audituojama dažnai būdavo tiesiog atmestinai. Tačiau kai auditas atliekamas tik siekiant įgyvendinti įstatymo reikalavimus, iš jo – jokios naudos“, tikino ekspertas.

 

Anot A. Šimo, siekiant atlikti kokybišką auditą, matavimams įgyvendini reikalingas tam tikras laiko periodas – bent savaitė, kurios metu pasimato daugybė įvairių niuansų:

 

„Per ilgesnį laiko tarpą galima įvertinti, kaip keičiasi darbo režimai ir atitinkamai – energijos suvartojimai skirtingais darbo režimais. Per savaitę pasimato žmogaus klaidos, periodai, kai įranga dirba „tuščiu“ režimu, sakykim, kai darbuotojas pietauja ar įvyksta režimiškai nenumatytos pasikartojančios situacijos, betiksliai eikvojančios energiją. Visus šiuos niuansus įmanoma pastebėti, tik darant režiminius matavimus“, pasakojo „Proenva“ vadovas.

 

Auditoriaus kompetencijos klausimas – vienas iš svarbiausių efektyvaus darbo momentų

Jo teigimu, ne tik auditas privalo būti preciziškas, tačiau ir auditorius turi būti įgijęs ilgametę patirtį ir reikalingas auditoriaus kvalifikacijas:

 

„Kompetentingas auditorius privalo turėti žinių apie visus prietaisus, naudojančius energiją, ir jų valdymą: variklius, šviestuvus, oro sistemas ir t.t. Auditas turėtų apimti kuo daugiau sričių ir būti atliktas kuo detaliau, o auditorius turėtų suprasti prietaisų techninius parametrus ne tik bendraisiais bruožais, bet kur kas giliau“, teigė pašnekovas, pridūręs, kad savo ilgametės patirties dėka gali įvertinti kiekvieną režimą atskirai ir apskaičiuoti, kokią įrangą geriausiai įsigyti, kad ji kuo greičiau atsipirktų.

 

Įmonė „Proenva“ atlieka sertifikuotus energijos vartojimo įrenginiuose ir technologiniuose procesuose auditus pramonės įmonėms. Bendrovės tikslas – dalintis savo patirtimi ir sugebėjimais su visais, suinteresuotais taupyti energijos sąnaudas ir dirbti efektyviai.

 

„Proenva“ moto: „Įranga gamyboje turi atitikti OPTIMALIAUSIĄ sprendimą tarp pagrindinių prioritetų: EFEKTYVI, ILGAAMŽIŠKA, PATIKIMA ir už racionalią kainą“.

 

 

 

UAB „PROENVA“

Vadovas Andrius Šimas

Savanorių pr. 219, Vilnius

Tel: +370 5 2611112

info@proenva.lt

www.proenva.lt

 



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 04 19 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite