Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Technika info straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Ką svarbu žinoti apie sprogioms aplinkoms skirtą elektrotechninę ir automatizavimo įrangą

   2021-07-21

Kodėl sprogioms aplinkoms svarbu speciali sertifikuota įranga, kokie išskiriami saugumo lygiai, į ką svarbu atkreipti dėmesį norint išsaugoti saugią darbo aplinką ir išvengti nelaimingų įvykių, kalbiname UAB  EXZONA vadovą Mindaugą Ažusienį. 

 

 

 Pasak vadovo, svarbiausias dalykas dirbant sprogioje aplinkoje – užtikrinti darbuotojų ir aplinkos saugumą. Vienas iš kertinių faktorių yra optimaliai, pagal galiojančius standartus (ATEX), pritaikyta pramoninė įranga. Ši technika yra suprojektuota ir pagaminta taip, kad nesukeltų arba efektyviai sumažintų užsiliepsnojimo ar sprogimo riziką degių garų, dujų ar dulkių atmosferose. Tokia įranga yra pažymėta Ex ženklu.

 

„Visada ieškome optimaliausių sprendimų, įvertindami projekto techninę užduotį ir griežtai laikydamiesi ATEX 2014/34/EU direktyvos reikalavimų. Dalis užsakovų žino ir pateikia reikalavimus Ex įrangai. Tačiau neretai rangovai išreiškia tik reikalavimą, kad būtų sertifikuota ir skirta naudoti sprogiose aplinkose. Tuomet patys gilinamės į projektą ir pateikiame sprendimus. Situacijų būna įvairių. Tenka susidurti ir su klaidingu požiūriu dėl asmeninių dujų detektorių naudojimo, – sako specialistas. – Kartais klientai ieško pigiausio dujų detektoriaus, nes „inspektorius reikalauja.“ Tokiais atvejais išsiaiškiname darbų pobūdį, galimus pavojus (pavojingų dujų grupes) ir pasiūlome atitinkamą konfigūraciją.“

 

Specialistas pastebi, kad, pavyzdžiui, kabeliai sprogiose aplinkose turi būti apsaugoti nuo fizinio poveikio ir atsparūs agresyvioms aplinkoms. Nors jie nėra ATEX sertifikavimo objektas, tačiau turi atitikti direktyvos reikalavimus ir, kaip minėta, privalo būti apsaugoti kietu ar lanksčiu instaliaciniu vamzdžiu. Saugioms grandinėms (Ex i) privaloma naudoti mėlynos spalvos kabelius. Svarbu, kad maitinimo kabeliai nebūtų instaliuojami kartu su Exi kabeliais, arba jie turėtų būti atskirti vienas nuo kito.

 

 

Kaip klasifikuojama įranga sprogioms aplinkoms?

 UAB EXZONA vadovo teigimu, remiantis ATEX direktyva, technika sprogioms aplinkoms skirstoma pagal panaudojimo vietą: kalnakasyba, šachtos  ir kt. Pavyzdžiui, įranga, skirta kalnakasybai ir šachtoms, turi žymenį I, o kitoms aplikacijoms skirta įranga žymima simboliu II. 

 

Specialistas pastebi, kad Ex technika skiriasi ir savo konstrukcijos saugumo lygiu. Šiuo atveju Ex įranga skirstoma pagal degiųjų medžiagų išsiskyrimo šaltinius ir pobūdį. Dujų ir sprogių garų zonos skirstomos į: 0 zoną – nuolatinis išsiskyrimo šaltinis (Ex įranga turi žymenį 1G), 1 zoną – pirminis išsiskyrimo šaltinis (Ex įranga turi žymenį 2G), 2 zoną – antrinis išsiskyrimo šaltinis (Ex įranga turi žymenį 3G).

 

Pašnekovas sako, kad analogiškai sprogių dulkių generuojama Ex zona skirstoma į: Zona 20 (žymuo 1D), Zona 21 (žymuo 2D) ir Zona 22 (žymuo 3D).  

 

Ne mažiau svarbus Ex įrangos klasifikatorius yra korpuso ir konstrukcijos savybės. Labiausiai paplitę išpildymo būdai – Ex e (nekaista, nekaupia statinio krūvio), Ex d (atsparus sprogimams, liepsnoms), Ex ia (saugios grandinės), Ex n (nekibirkščiuoja), Ex p (palaikomas viršslėgis). Gali būti ir kombinuoto išpildymo technikos, pvz., Ex de, Ex nA, Ex demq ir įvairių kitų kombinacijų.

 

Eksperto teigimu, Ex technika klasifikuojama pagal medžiagų grupes, kurios nurodo, ar jos tinkamos ir saugios, atsižvelgiant į jų sudėtį. Standartiniai tokios įrangos žymenys yra IIC, IIB, IIA.

 

Kitas, ne mažiau reikšmingas kalasifikatorius, apibrėžiantis Ex įrangos tinkamumą naudoti sprogiose aplinkose, – temperatūros klasė. Ji nurodo maksimalią temperatūrą, kurią gali generuoti Ex įranga normalaus darbo režimu. Temperatūros klasės žymimos: T6, T5, T3, T4, T2, T1. Ex įrangos saugos lygis apibrėžiamas žymėjimais – Ga, Gb, Gc (dujos) ir Da, Db, Dc (dulkės).

 

Pasak specialisto, renkantis ir montuojant įrangą, skirtą sprogioms aplinkoms, būtina atkreipti dėmesį ir į maksimalią ar minimalią aplinkos temperatūrą. Jei Ex įranga sertifikuota naudoti, pavyzdžiui,  nuo - 20 0C iki + 400 C, tokios įrangos jau negalima eksploatuoti lauko sąlygomis mūsų klimatinėje zonoje, nes žiemą temperatūra neretai nukrenta žemiau minus 20 laipsnių.

 

 

„Kad būtų užtikrintas saugus darbas sprogiose aplinkose ir įranga tarnautų ilgai, svarbu atkreipti dėmesį ir kitas ATEX sertifikatuose nurodytas privalomas eksploatavimo ir montavimo sąlygas. Pavyzdžiui, gali būti reikalavimas apsaugoti Ex įrangą nuo tiesioginių saulės spindulių ir / arba kritulių. Tik laikantis reikalavimų yra pasiekiamas projektinis saugos lygis, sumažinama rizika kilti sprogimui ir pati įranga tarnauja ilgiau, – sako  M. Ažusienis. 

 

Kokios priemonės gamybinėms įmonėms padeda sumažinti ir suvaldyti rizikas?

„Po plačiai nuskambėjusio 2019 metų gaisro Alytuje, stebime teigiamus pokyčius Lietuvoje. Procesų saugai vis daugiau dėmesio skiria  ir valstybinės kontroliuojančios institucijos (PAGD, VDI), ir  pačios gamybinės įmonės. Jaučiame džiuginančią tendenciją – klientai be kontroliuojančių institucijų raginimo kreipiasi ir ieško būdų, kaip sumažinti, suvaldyti rizikas, – sako HAZOP.EU ekspertas. Ypač aktyviai konsultuojasi mažos ir vidutinės įmonės, kurios neturi vidaus procesų saugos specialistų“.

 

Pasak HAZOP.EU eksperto, ATEX mokymai – viena iš efektyviausių ir sąlyginai pigiausių priemonių rizikoms sprogiose aplinkose minimizuoti. Mokymų metu darbuotojai įgyja žinių apie sprogias aplinkas, kaip jos susidaro, kokie galimi užsiliepsnojimo šaltiniai, kaip savarankiškai indentifikuoti padidintos rizikos vietas, ką reikėtų daryti ir kokių veiksmų nesiimti siekiant išvengti degiųjų medžiagų užsiliepsnojimo ar sprogimo. Mokymu metu detaliai išnagrinėjamas ir ATEX prietaisų žymėjimas, reikalavimai.

 

„Pakankamai dažnai sulaukiame klausimo iš projektuotojų ir rangos organizacijų, susijusio su SIL verifikacija. Būgštaujama, kad atlikus SIL verifikaciją (patikrinimą) rezultatai gali būti nepatenkinami ir tai užsakovui sukels sunkumų toliau vykdyti projektą. Tokiais atvejais siūlome projektavimo paslaugą, atliekame papildomus modeliavimus ir klientams pateikiame racionalius techninius pasiūlymus. Dėl pandemijos, kuri apribojo judėjimą, susitikimus, ir mums teko adaptuotis. Šiandien didžiąją dalį susitikimų, mokymų ir paslaugų teikiame per online platformas“, – sako ekspertas.  

 

 

Ką reikia žinoti apie Apsaugos nuo sprogimo dokumentą (EPD explosion protection document)

Ekspertas pastebi, kad neretai užsakovai nėra iki galo tikri, ar įmonės teritorijoje susidaro, tarkime, potencialiai sprogios aplinkos, ar jiems tikrai reikia užsidegimo bei sprogimo rizikos vertinimo ir kitų procesų saugos priemonių. Teiraujasi, kokiu būdu gali įsigyti apsaugos nuo sprogimo dokumentą ir kiek tai kainuoja. 

 

Pasak M. Ažusienio, apsaugos nuo sprogimo dokumentas yra skirtas įmonėms, kurios apdirba, perdirba arba saugo degias medžiagas. Tuomet turi būti nustatytos (klasifikuotos) potencialiai sprogios aplinkos, atliktas rizikų vertinimas. Taip pat įmonė turi vykdyti kitas privalomas procedūras, o darbuotojai – būti informuoti ir apmokyti dirbti sprogiose zonose. Ši informacija yra reikalinga tam, kad būtų galima paruošti EPD (Apsaugos nuo sprogimų dokumentą).

 

„Paprašius šių dokumentų, neretai klientai sutrinka, išsigąsta, kad jie viso to neturi (arba nežino, kad turi). Daugelis klaidingai įsitikinę, kad tai yra labai sudėtinga, ilgai trunkanti bei brangiai kainuojanti procedūra.

 

Kai situacija nėra aiški, t. y. klientas neturi sprogių zonų vertinimo, tačiau dirba su degiomis medžiagomis, – optimaliausia atlikti bent mini auditą. Siūlome tokią paslaugą – atvykę su įmonės specialistais aptariame vykstančius procesus, susipažįstame su turima dokumentacija ir procedūromis, vizualiai apžiūrime labiausiai pavojingas proceso vietas. Užsipildome 86 punktų klausimyną ir per keletą dienų parengiame trumpą ataskaitą. Pateikiame esamos būklės vertinimą, priemonių ir rekomendacijų sąrašą bei glaustą schemą, ką klientas turėtų padaryti, kad pasiektų standartų užbrėžtą saugos lygį. Ataskaitą pristatome kito susitikimo metu arba nuotoliniu būdu per MS Teams, Zoom ar kitas platformas, – sako specialistas. – Tokia konsultacija leidžia klientui išsiaiškinti įmonės poreikius, skelbti konkursus atskiroms paslaugoms pirkti, planuoti biudžetą, susidaryti veiksmų planą tolimesnei ateičiai (ilgesniam laikotarpiui). Tai padeda įmonėms didinti našumą ir užtikrinti saugią darbo aplinką. 

 

 

 „Esame specializuota įmonė. Teikiame procesų saugos ir funkcinės saugos konsultavimo bei projektavimo paslaugas. Tai – HAZOP / LOPA studijos, Rizikų vertinimas, ATEX sprogių zonų klasifikacija, SIL verifikacija, Techninis auditas, ATEX ir kiti mokymai. Teikiamų paslaugų geografija gana plati: Baltijos šalys, Skandinavija, Lenkija, Jungtinė Karalystė, pastebimas augantis susidomėjimas iš Ukrainos. Mūsų klientai paprastai yra gamybinės įmonės, rangovinės organizacijos ir projektavimo bendrovės“, – sako  HAZOP.EU ekspertas Mindaugas Ažusienis.

 

 

 

 

EXZONA.LT – įranga sprogioms aplinkoms

Tel.: +370 687 76555

El. p. info@exzona.lt

www.exzona.lt

 

 

 

HAZOP.EU – procesų sauga

Tel. +370 686 12779

El. p. info@hazop.eu

www.hazop.eu

 



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 04 19 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite