Atrodo, mūsų gyvenime viskas gerai: graži šeima, geras darbas, turiningos atostogos. Bet vis tiek jaučiame nuovargį rytais, nebemokame pastebėti smulkmenų  ir jomis džiaugtis, neadekvačiai reaguojame į stresą, sunkiai susidorojame su iškilusiomis problemomis ir pan. O tai labai priklauso nuo mūsų fizinės būklės ir mitybos, sako Raimonda Buinauskienė, sertifikuota ir licencijuota aerobikos ir kalanetikos instruktorė, sveikos gyvensenos ir mitybos specialistė.
Ilgą laiką Raimonda gilinosi į sveiką mitybą ir gyvenseną, lankė paskaitas, stebėjo save ir moteris savo klube. Dabar ji gali išskirti pagrindines taisykles, kurios turėtų tapti kiekvieno žmogaus įpročiu:
1. Išmokti  sugrupuoti visą maistą. Pagrindinės grupės:
Angliavandeniai – grūdinės kultūros (košės, miltų gaminiai ir pan.), krakmolingi produktai, vaisiai (obuoliai yra išimtinis produktas, juos galima valgyti ir vakarais).
Baltymai – visa mėsa, jūros gėrybės, žuvis, ankštinės kultūros (žirniai, pupos ir pan.).
Neutralūs produktai – visos žalios daržovės, šakniagumbiai (išskyrus bulves), augaliniai riebalai, aliejai.
2. Subalansuoti savo mitybą. Daugiau valgyti vienalyčių produktų: turinčių tik angliavandenių arba tik baltymų, juos galima valgyti kartu tik su neutraliais produktais. Angliavandenius ir baltymus virškina skirtingi fermentai, skirtingu laiku, skirtinguose organuose (angliavandeniai - plonosiose žarnose, baltymai - skrandyje, kai kurie produktai pradedami virškinti burnoje). Nederinant produktų, maistas skrandyje gali užsibūti nuo 8 iki 30 valandų, dėl to jis ima pūti (blogas kvapas iš burnos, atsirūgstama ir pan.)
3. Angliavandenius valgyti pirmoje dienos pusėje, nes tai yra energija, kuri neišeikvota virsta riebalais. Baltymus valgyti antroje dienos pusėje, nes baltymai maitina ląsteles, baltyminiais produktais greičiau pasisotinama, ilgiau jaučiamas sotumas.
4. Kuo mažiau naudoti kofeino, cukraus, alkoholio, saldumynų. Per trumpą laiką jie suteikia energijos, atrodo, pagerina savijautą. Tačiau jų poveikis labai trumpalaikis ir po to jaučiamas dar didesnis nuovargis ir tuštumo jausmas. Be saiko vartojant tokius produktus, atsiranda ir  negalavimai: sutrinka miegas, atsiranda nerimas, drebulys ir t.t.
5. Mažiausiai 2-3 kartus per savaitę po 1 val. užsiimti mėgstamu sportu (intensyvus ėjimas, bėgimas, treniruotės sporto salėje ir pan.).
„Aerobikos klube Leta“ darbuotojų kolektyvas stengiasi suburti sportuojančių bendruomenę, kad kaskart apsilankiusi moteris pasijustų ne darbuotoja, mama ar žmona, o moterimi tarp kitų moterų, smagiai leidžiančių laiką. Čia negailima patarimų sveikos gyvensenos ir mitybos klausimais, rengiami seminarai šia tematika.
„Grožis ir seksualumas suvokiamas labai įvairiai ir kiekvieną kartą savitai. Svarbiausia, kad moteris pati tokia jaustųsi – graži ir seksuali. Juk nebūtina visoms vienodai mažai sverti ar turėti vienodos spalvos plaukus. Svarbu - stangrus kūnas, pakili laikysena, pasitikėjimas savimi, akių spindėjimas ir veržlumas. Tokiai moteriai bet kokios problemos bus lengvesnės“ - tokiu šūkiu vadovaujasi „Aerobikos klubo Leta“ direktorė Raimonda Buinauskienė ir jos suburtas darbuotojų kolektyvas.

5 taisyklės, kurios turi tapti įpročiu.
Išmokti  sugrupuoti visą maistą.
Subalansuoti savo mitybą.
Angliavandenius valgyti pirmoje dienos pusėje, baltymus valgyti antroje dienos pusėje.
Kuo mažiau naudoti kofeino, cukraus, alkoholio, saldumynų.
Mažiausiai 2-3 kartus per savaitę po 1 val. užsiimti mėgstamu sportu.

Raimonda Buinauskienė
aerobikos ir kalanetikos instruktorė,
sveikos gyvensenos ir mitybos specialistė.
VŠĮ “Aerobikos klubas Leta”, Kuršių g 7, Kaunas
Tel. 8 657 51429 | El.paštas: info@leta.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/5_taisykles__link_savijautos_tobulumo/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.