Bene didžiausia šio laikmečio aktualija – ekologija. Jau visi žinome, kad reikia saugoti aplinką, o ekologiški maisto produktai sveikesni ir skanesni. Ant produktų pakuočių matome visą eilę ženkliukų, sertifikatų ir medalių, kaip tarp jų nepasiklysti... Kas yra ekologiški maisto produktai ir koks yra jų ženklinimas pasakoja Viešosios įstaigos „Ekoagros“ kokybės vadovas Tomas Demikis.

Kas yra ekologinis ūkininkavimas?
Ekologinis ūkininkavimas yra žemdirbystės sistema, kuri siekia pateikti vartotojui, šviežią, skanų ir natūralų maistą, pagamintą nepažeidžiant natūralių gamtos raidos ciklų.
Tipiški ekologinio ūkininkavimo būdai:
• ilgalaikė sėjomaina – būtina sąlyga, siekiant efektyviai panaudoti turimus ūkio išteklius;
• visiškas draudimas cheminių sintetinių pesticidų, sintetinių trąšų, labai griežtas ribojimas gyvuliams skirtų antibiotikų, perdirbime – maisto papildų, perdirbimo priedų ir kitų pridėtinių medžiagų naudojimas;
• visiškas draudimas naudoti genetiškai modifikuotus organizmus;
• teikiamas pirmumas naudoti ūkyje esančius išteklius, tokius kaip gyvulių mėšlas, kuris naudojamas trąšai, arba pašarus gyvuliams išaugintus pačiame ūkyje;
• atrinkimas augalų ir gyvulių veislių, atsparių ligoms ir prisitaikiusių gyventi vietos sąlygomis;
• gyvulių auginimas laisvai aptvaruose, atvirame ore, šėrimas ekologišku pašaru;
• skirtingų gyvulių priežiūrai specializuotų gyvulininkystės technologijų naudojimas.
Ekologinis ūkininkavimas taip yra dalis didesnės tiekimo grandinės, kuri apima maisto perdirbimą, pristatymą, prekybos sektorių ir pačius vartotojus.

Kuo ypatinga ekologiška gyvulininkystė?
Šiandienos vartotojai pagrįstai tikisi, kad maistui auginami gyvūnai sulaukia to paties rūpesčio, kuris būtinas ir mums, žmonėms: tai kokybiškas maistas, palankios gyvenimo sąlygos ir tinkama sveikatos priežiūra. Gyvuliai šeriami ekologiškais pašarais, kurie ne tik svarbūs gyvuliams augant ir veisiantis, bet taip pat lemia augintinių sveikatą ir gerovę. Gyvuliams sudaromos sąlygos ganytis atvirose ganyklose.
Kuriama gyvulių reikmėms artima aplinka, draudžiama rišti ir izoliuoti gyvulius. Stengiamasi sumažinti gyvulių transportavimo trukmę. Apribojamas gyvulių kūno dalių šalinimas ar trumpinimas uodegų – avims, snapų – vištoms, kalakutams, ragų - galvijams ir t.t.
Ekologiškai ūkininkaujant pirmenybė teikiama vietinėms veislėms ir rūšims, prisitaikiusioms prie aplinkos sąlygų. Ekologiniame ūkyje siekiama stiprinti natūralią gyvulių imuninę apsaugą. Susirgimo atvejais ekologiškai ūkininkaujantieji nedelsiant turi pasirūpinti, kad gyvulių patiriamos kančios ar skausmas būtų kuo mažesnis ir, kad nukentėję gyvuliai kuo greičiau pasveiktų. Ekologinėje gyvulininkystėje taikomi alternatyvūs gyvūnų gydymo būdai, homeopatija ir fitoterapija (gydymas žolelėmis), kai šie yra neveiksmingi, leidžiamas įprastinis veterinarinis gydymas.

Kaip atskirti ekologiškus produktus?
Vartotojai pirkdami ekologiškus produktus, turi būti tikri, kad gauna tai, už ką moka. Tai užtikrina ekologinės gamybos logotipas ir ženklinimo sistema. Ji sukurta tam, kad patikintų, jog produktai, kuriuos perkate, pagaminti griežtai laikantis ES ekologinės gamybos reglamento, jei produktai importuoti, kad buvo laikomasi lygiaverčių gamybos taisyklių. Reglamente nustatytos griežtos taisyklės kaip ženklinti ekologiškus produktus ir naudoti logotipą, siekiant išvengti vartotojų klaidinimo arba galimo piktnaudžiavimo. Ant visų ekologiškų produktų turi būti nurodomas ūkio subjekto, kuris atliko paskutinę gamybos arba paruošimo operaciją, pvz., gamintojo, perdirbėjo ar platintojo pavadinimas ir jį tikrinusios kontrolės įstaigos pavadinimas arba kodas. Lietuvoje pagamintų ekologiškų produktų ženklinimui privalomai naudojamas ženklas „Ekologinis žemės ūkis“

ES ekologinės gamybos logotipas



Lietuvos ekologiškų produktų ženklas
„Ekologinis žemės ūkis“





O kas tai yra išskirtinės kokybės produktai?

Skirtingai nei ekologinė gamyba, kuri yra reglamentuota Europos teisėje bei visame pasaulyje, išskirtinės kokybės produktų schema yra nacionalinė. Išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktai (IKP) – išskirtinai lietuviški produktai, kurie išsiskiria savo šviežumu, natūralumu ir maistingumu. IKP produktų gamybos taisyklės taip pat yra orientuotos į gamtos apsaugą, tačiau neprilygsta ekologinei gamybai. Šioje auginimo schemoje sintetinių cheminių medžiagų naudojimo yra neatsisakyta, tiesiog yra naudojami mažesni kiekiai lyginant su įprastinių produktų gamyba.
IKP gamybos sistema sukurta siekiant padėti mažiesiems gamintojams atrasti savo vartotoją, pasinaudojant mažiau intensyviai gauto produkto privalumu – aukštesne produkto kokybe. IKP reikalavimus atitinkantys ir atitikties sertifikatą turintys ūkio subjektai turi teisę produkciją ženklinti ženklu "Kokybė". Produkcijos išskirtinumas bei ženklinimas pripažintu ženklu padeda pelnyti vartotojų pasitikėjimą, užimti vietą rinkoje.

Išskirtinės kokybės produktų ženklas „Kokybė“





Kaip ekologiškų produktų pirkėjai prisideda prie aplinkos saugojimo?

Vartotojai rinkdamiesi ekologiškus produktus, remia tokį ūkininkavimo būdą, skatindami kurtis tokius ūkius arba pereiti iš intensyvios ūkio gamybos į ekologinį ūkininkavimą. Mūsų aplinka teikia visus žemdirbystės sistemoms reikalingus išteklius, kurių prireikia gaminant žmonių vartojimui skanius ir kokybiškus produktus. Savo ruožtu, ekologiškai ūkininkaujantieji sugrąžina duoklę aplinkai, puoselėdami ją ir, jei įmanoma, praturtindami šiuos resursus bei gerindami jų kokybę.

Kas tai yra produktų sertifikavimas?
Sertifikavimas tai procedūra, kuria sertifikavimo įstaiga, nepriklausanti nei nuo produkto gamintojo ar tiekėjo, nei nuo vartotojo (pirkėjo), patvirtina, kad produktas, procesas ar paslauga atitinka nustatytus reikalavimus. Viešoji įstaiga „Ekoagros“ jau šešiolika metų vienintelė Lietuvoje užsiima ekologiškų žemės ūkio kilmės ir maisto produktų sertifikavimu ir ekologinę gamybą vykdančių ūkio subjektų kontrole. Nuo 2008 metų Ekoagros sertifikuoja ir išskirtinės kokybės maisto produktus pagal nacionalinę schemą.

Ar galima pasitikėti sertifikavimo įstaiga?
Sertifikavimo įstaigoms yra keliami griežti reikalavimai. Įstaiga turi būti patvirtinta valdžios institucijų, o jos veikla kontroliuojama kompetentingos institucijos (Lietuvoje tai Žemės ūkio ministerija). Sertifikavimą atliekančios įstaigos turi būti akredituotos nacionalinių akreditavimo tarnybų. Ekoagros yra akredituota Nacionaliniame akreditacijos biure LST EN 45011:1998 standarto atitikčiai. Iš sertifikavimo įstaigos griežtai reikalaujama objektyvumo tikrinamų gamintojų ar perdirbėjų atžvilgiu. Pripažintos sertifikavimo įstaigos yra įtraukiamos į bendrą Europos Sąjungos sertifikavimo įstaigų sąrašą ir kiekvienai iš jų yra suteikiami kodai, kurie yra nurodomi ant jų kontroliuojamų įmonių gaminių pakuočių. Ekoagros taip pat turi tokį kodą, kuris yra LT-EKO-001.

Ką daryti norint pradėti sertifikuoti ekologinę ar išskirtinės kokybės produktų gamybą?
Prieš pradedant ekologiškai ūkininkauti ir perdirbti ekologiškus produktus ar IKP, pirmiausia reikia kreiptis į sertifikavimo įstaigą ir informuoti, kad norite pradėti savo veiklą. Ūkininkų ir perdirbėjų patalpos ir gamybos metodai turi būti patikrinti ir pripažinti. Ekologinės gamybos ūkiams, prieš suteikiant jiems teisę pardavinėti pagamintus produktus kaip ekologiškus, nustatomas pereinamasis laikotarpis.

1. Sertifikavimas - procedūra, kuria sertifikavimo įstaiga, nepriklausanti nei nuo produkto gamintojo ar tiekėjo, nei nuo vartotojo (pirkėjo), patvirtina, kad produktas, procesas ar paslauga atitinka nustatytus reikalavimus.
2. Ekologinis ūkininkavimas yra žemdirbystės sistema, kuri siekia pateikti vartotojui, šviežią, skanų ir natūralų maistą, pagamintą nepažeidžiant natūralių gamtos raidos ciklų.
3. Ekologiška gyvulininkystė užtikrina, kad gyvūnams suteikiamas kokybiškas pašaras, palankios gyvenimo sąlygos ir tinkama sveikatos priežiūra.

VšĮ „Ekoagros“
K. Donelaičio g. 33 -211, Kaunas
8 37 203181
www.ekoagros.lt
ekoagros@ekoagros.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/aplinka_tausojantis_ukininkavimas__kas_tai/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.