Pardavimų apimtys, kartu su įmonės turto verte ir darbuotojų skaičiumi, yra trys kriterijai, kurie apibrėžia, ar įmonei privaloma atlikti auditą. Spalio mėnesį, gavę devynių mėnesių apyvartos duomenis, įmonės įsivertina, ar jos bus audituojamos. Kaip pasirinkti auditorių ir kaip pasiruošti auditavimui, kad jis būtų sėkmingas? Apie tai pasakoja įmonės UAB Gražina Buckiūnienė ir Partneriai direktorė Gražina Buckiūnienė.
AUDITO EGZAMINAS VIENAS VISIEMS, BET AUDITO KOMPANIJOS – SKIRTINGOS
Kaip pasirinkti auditorių? Pirma, įvertinkite audito kompanijos patirtį. „Mes esam vieni pirmųjų auditorių Lietuvoje, žinom Lietuvos verslo istoriją, tipinius sunkumus, dažniausiai kylančias problemas, – teigia Gražina Buckiūnienė. – Ta patirtis duoda labai daug, duoda supratimą, kai situacijos yra atpažįstamos, o aiškumas ateina po pusės sakinio.“
Atsižvelkite į kompanijos specializaciją. Vieni auditoriai dažniau imasi paslaugų, kiti prekybos, dar treti – pramonės sektoriaus. „Mes daugiausia dirbame su pramonės, logistikos įmonėmis, žemės ūkio bendrovėmis, – teigia direktorė Gražina Buckiūnienė. – Kai esi susipažinęs su verslo sektoriumi, auditavimas daug efektyvesnis.“
Gražinos Buckiūnienės teigimu, svarbi ne tik išorinė, bet ir vidinė specializacija: „Mūsų darbuotojai specializuojasi ilgalaikio turto, trumpalaikio turto, darbo užmokesčio apskaitos srityje, tai leidžia greičiau perprasti duomenis, pastebėti netikslumus.“
Išsiaiškinkite, su kokiomis apskaitos sistemomis auditorius susipažinęs. Auditoriui, žinančiam jūsų programas, bus lengviau aiškiai suformuluoti prašymus, o darbuotojams – lengviau juos realizuoti.
AUDITO SĖKMĖ PRIKLAUSO NE TIK NUO AUDITORIAUS, BET IR NUO JŪSŲ PAČIŲ PASIRENGIMO
Ko reikia, kad auditavimas būtų sėkmingas? „Prieš imdamiesi audito, susipažįstame su įmone, atsiunčiame įmonei klausimyną, susitinkame pokalbiui su vadovais, inventorizacijos metu, atsiunčiame savo atstovą, ir kitaip pasiruošiame auditavimo procesui,“ – pasakoja Gražina Buckiūnienė.
To paties tikimasi ir iš įmonės, todėl, gavę auditoriaus klausimyną, nežiūrėkite kaip į formalumą, atsakykite tiksliai ir išsamiai, jei darote inventorizaciją, pakvieskite audito kompanijos atstovą, aptarkite su auditoriumi, ką galite atlikti prieš auditavimą – suderinti skolas su pagrindiniais tiekėjais ir kt. Įvertinkite, kiek laiko užtruks auditavimo procesas ir raskite tam vidinių resursų. Audito sėkmė priklauso ne tik nuo auditoriaus profesionalumo, bet ir ir nuo jūsų pačių bendradarbiavimo.
UAB „Gražina Buckiūnienė ir Partneriai“ - audito ir apskaitos įmonė, veikianti nuo 1998 metų. Įmonės vadovė Gražina Buckiūnienė yra viena pirmųjų Lietuvos auditorių, gerai žinanti Lietuvos rinkos istoriją ir jos specifiką Įmonė specializuojasi audituodama pramonės ir logistikos įmonės, žemės ūkio bendroves, gerai žino šių sektorių specifiką ir tipines problemas. Įmonėje dirba 11 darbuotojų, 2 licencijuoti auditoriai, vienas vidaus auditorius. Įmonė yra Kauno pramonės ir amatų rūmų, Lietuvos auditorių rūmų ir Vidaus auditorių asociacijos narys.
Gražina Buckiūnienė, direktorė
UAB Gražina Buckiūnienė ir Partneriai
Gedimino g. 47, R1, Kaunas
Tel. 370 37 323666
El.paštas info@gbp.lt
www.gbp.lt