Tyrimai rodo, kad neblaivumas darbe – viena svarbiausių prielaidų nelaimingiems atsitikimams, nes sulėtėja išgėrusio asmens reakcija, neblaivaus darbuotojo elgesys dažnai tampa neadekvačiu aplinkai, neįvertinama situacija bei pavojus savo bei kitų gyvybei. Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 500 nelaimingų atsitikimų darbo vietoje, kurių priežastis – alkoholio vartojimas.

Problema

„Pagal EBPO neseniai paskelbtą ataskaitą, Lietuva, deja, pirmauja pasaulyje pagal alkoholio suvartojimą. Tai sukelia aibę ekonominių ir socialinių problemų, viena kurių – neblaivūs arba pagiringi darbuotojai darbo vietoje“, – teigia Inovatyvių procesų sprendimai (IPS) direktorė Jolanta Didžgalvienė. – „Kokią žalą dėl su alkoholio vartojimu susijusio produktyvumo ir efektyvumo kritimo patiria Lietuvos ekonomika, statistikos neteko aptikti, bet remiantis užsienio tyrimų duomenimis, galima spėti, kad ji tikrai nemaža. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje 2014 metais atliktas tyrimas parodė, kad šalies ekonomika dėl problemų, susijusių su darbuotojų neblaivumu arba pagiringumu, patiria žalą, lygią 0,3 proc. šalies metinio BVP. Darbuotojo neblaivumo faktą darbdavys gali nustatyti visomis teisėtomis prieinamomis priemonėmis ir tvarka. Įrodymas, jog darbuotojas darbo metu buvo neblaivus, gali būti tiek medicinos išvados, tiek tam tikri tą dieną darbe surašyti aktai, nurodant juose požymius, pagal kuriuos įtariama, jog darbuotojas yra neblaivus, tiek kitokie darbuotojo neblaivumo būklę fiksuojantys duomenys.

Inovacija Lietuvoje

Visai neseniai Lietuvos rinkai IPS pristatė Lietuvos inžinierių ir mokslininkų sukurtą alkotesterį, gebantį atpažinti asmenų veidus. Jis yra išmaniosios paslaugos dirbkblaivus.lt, skirtos darbuotojų laiko kontrolei ir blaivumo nustatymui, dalis. Išmanioji paslauga dirbkblaivus.lt. leidžia automatiškai, be papildomo kontrolės personalo, identifikuoti testuojamus darbuotojus (atpažnti veidus), patikrinti jų blaivumą ir elektroniniu pranešimu informuoja atsakingus asmenis apie aptiktus neblaiviuosius. Ši alkoholio nustatymo sistema – tai unikalus debesų kompiuterijos, biometrijos, išmaniųjų įrenginių bei inovatyvių paslaugų sprendimų junginys, kuris sumažina riziką dėl nelaimingų atsitikimų, nekokybiško darbo ir nedraudiminių įvykių. Dėl modernios veido atpažinimo technologijos sistema neapgaunama, neleidžia atlikti testo vienam darbuotojui už kitą. Todėl galima atsisakyti kontrolės personalo kaštų ir panaikinti žmogiškąjį faktorių. Kiekvienam darbuotojui suteikiamas identifikacinis numeris, o po patikrinimo duomenys siunčiami trumpąja žinute, taip pat į specialią įmonės paskyrą internete. Čia darbdavys ar įmonės atstovas gali pažiūrėti darbuotojo nuotrauką su tiksliu patikrinimo laiku, taip pat gaunamas pranešimas apie nustatytą alkoholio kiekį, įspėjama, jei darbuotojas bandė gudrauti, užleisdamas vietą kitam asmeniui. Pasak IPS atstovų, pakanka kelių asmens nuotraukų, kad veidas būtų atpažintas – sistema atpažįsta net ir veido pasikeitimus, pavyzdžiui, užaugintą barzdą, ūsus.

Sistema be rūpesčių

Išmanųjį alkotesterį IPS kiekvienoje įmonėje įrengs nemokamai – be jokių pradinių investicijų sumontuojama įranga darbo vietoje, o ją įrengus pradedamas kasdienis reguliarus atėjimo ir išėjimo iš darbo metu blaivumo tikrinimas. IPS direktorės Jolantos Didžgalvienės nuomone, pagrindiniai klientai yra statybų, gamybos, transporto ar kitos verslo įmonės, taip pat socialinės globos namai, įkalinimo įstaigos. Beje, ji priduria, kad paslaugos plėtrą numatoma vykdyti ne tik Lietuvoje, bet  ir užsienyje, tai ypač naudinga tarptautinėms kompanijoms, kurioms alkoholio kontrolę aktualu pritaikyti visos įmonių grupės mastu. Sistemos kūrėjų teigimu, ateityje tokį sprendimą tikimasi integruoti ir su bendrovių personalo valdymo sistemomis.


Inovativių procesų sprendimai UAB
Kontaktai: Direktorė Jolanta Didžgalvienė
El. p. jolanta.didzgalviene@ips.lt 
Tel. nr. +370 615 16503
www.dirbkblaivus.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/blaivumo_patikros_darbe_isvengti_nepavyks/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.