Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Statyba straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Dažniausios vejos, laistymų sistemos ir apšvietimo įrengimo klaidos

   2021-01-29

Apie tai, kokias dažniausiai darome klaidas įrengdami veją, laistymo sistemą ar apšvietimą, kokie svarbiausi jų įrengimo principai, teiraujamės MB „Gerbūva“ vadovo ir apželdinimo eksperto Aivaro Katausko. 

 

 

Vejos įrengimo ypatumai

Įrengiant naują sėtinę veją svarbiausia viską daryti tinkamu laiku ir laikytis eiliškumo. A. Katauskas naujakuriams pataria vejos įrengimu rūpintis tada, kai jau baigti visi statybos ir apdailos darbai, pastatytos tvoros, įrengtos komunikacijos. Taip pat – sudėtos trinkelės, nes jų ir vejos aukštis turi būti viename lygyje, ko neretai žmonės nepaiso.

 

Pirmasis žingsnis norint turėti gražią veją, yra tinkamas augavietės paruošimas, kuris reikalauja žinių ir daugiausiai laiko. Tai lemia vejos kokybę, išvaizdą ir ilgaamžiškumą. Pasak eksperto, gerai paruoštoje vejos augavietėje turi būti visiškai sunaikintos daugiametės piktžolės, suformuotas sklypo reljefas, gerai išpurentas viršutinis dirvos sluoksnis. Be to, svarbu subalansuoti drėgmės, organinių ir mineralinių maisto medžiagų kiekį.

 

Augavietės kokybei didelės įtakos turi dirvožemis. „Mes atliekame jo kokybės testą, nustatome pH, chemines savybes. Tai svarbu, nes per rūgščioje žemėje ima augti samanos, o per daug šarminėje, veja tampa mažiau atsparesnė.  Jei įmanoma, dirvožemį pageriname, o jei juodžemis nėra tinkamas ar jo per mažai,  patys atvežame kokybiško, sijoto, nes toks vejai yra geriausias“, – teigia specialistas. – Būna, žmonės pigiai patys atsiveža žemių, o, pasirodo, kad jos „negyvos“, netinkamos. Prastos kokybės žemę lengva atskirti – ji būna tarsi juodas smėliukas. Gera žemė suspaudus delne susimeta į gumuliuką, neturi byrėti pro pirštus.“

 

 

Kai augavietė paruošta, ateina sėjos laikas. Jai svarbiausia, kad žemė būtų sausa, tačiau neperdžiūvusi. Labai svarbu sėklas gerai sumaišyti su juodžemiu ir tokį mišinį įterpti į žemę maždaug 1 cm gylyje. Tai galima padaryti grėbliu arba sėjamosiomis. Sėklos norma yra nuo 2 iki 4 kilogramų arui.

 

Kaip išsirinkti vejos sėklas

Specialisto teigimu, svarbu pasirinkti ir tinkamą vejos sėklų rūšį. Daugelis  klaidingai įsitikinę, kad pavėsingoms ir saulėtoms zonoms būtina rinktis skirtingų rūšių vejos sėklas. Tai ne visada pasiteisina, nes jos skiriasi savo žalumos atspalviu, nesudaro vientiso žalio kilimo – atrodo it mozaika. Tokiais atvejais puiki išeitis – specialus „Barenbrug Shadow“ vejos sėklų mišinys. Jame yra kupstinė šluotsmilgė (Deschampsia cespitosa) –, ypač atsparus pavėsiui žolinis augalas, geria augantis tiek mažai apšviestose vietose, pavėsyje, tiek saulėtoje zonoje.

 

Tiems, kurie nenori investuoti daug laiko į vejos priežiūrą, turintiems didelį žemės sklypą, specialistas rekomenduoja „Barenbrug Watersaver“ vejos sėklų mišinį. Tokia itin atspari sausroms, nereikli drėgmei, o žolių šaknys būna ilgos, gali įsišaknyti iki 60 cm gylio. Intensyviam mindžiojimui, jei bus žaidžiamas futbolas ir pan., tinkamiausias „Barenbrug Barpower“ sėklų mišinys. Tokia veja skirta laisvalaikio zonoms ir sporto aikštynams, yra itin tanki, lygi ir greitai atsinaujinanti.

 

 

 Vejos sėklų pasirinkimą lemia ir tai, kokia technika žadama pjauti žolę. Jei ketinama naudotis robotu, mulčiavimo vėjapjovėmis, reikėtų rinktis žemaūgių žolių mišinį, pvz., „Barenbrug Mowsaver“. Tai labai tanki, lėtai auganti ir lygi veja (nupjaunamas mažas žolės kiekis, kurio nebūtina sugrėbti).  

 

Kuo naudinga išmanioji laistymo sistema

Neretai apie laistymo sistemą žmonės pagalvoja tik įsirengę veją, pamatę, kad tai užima daug laiko. O reguliariai nelaistoma per sausrą ji ima ruduoti, išplinka. Pasak eksperto, esant didesniems vejos plotams, užimtiems žmonėms geriausia išeitis – išmanioji  laistymo sistema. Ji išsprendžia visas problemas – neleidžia vejai nei perdžiūti, nei užmirkti.  Nors laistymo sistemą galima montuoti ir jau apželdinus aplinką, tačiau geriausiai tai daryti vienu metu įrengiant pačią veją – atsieina pigiau. „Priešingu atveju, šeimininkai turi įsipareigoti laistyti ją, nes kitaip apželdinimo specialistai negali suteikti maksimalios garantijos. Mes savo darbams ir įrangai suteikiame 5 metų garantiją“, – sako A. Katauskas.

 

Išmanioji laistymo sistema prisijungia prie hidrometeorologinės stoties – jei numatomas lietus ar lyja, ji nelaisto, taupo vandenį. Žmogus pats gali nusistatyti funkcijas (valdyti telefonu). Ji būna pajungta į elektros lizdą, tereikia duoti užklausą per belaidį (Wi-Fi) ryšį. Visas funkcijas galima valdyti iš bet kurio pasaulio krašto.

 

Jei vejoje auga augalų, stipri srovė gali pažeisti gėlių žiedus, stiebus ar medelių kamienus. Kad taip nenutiktų, montuojami purkštukai, kurie turi daug skirtingų srovių, dėl to ji sušvelninama.

 

Montavimo klaidos šeimininkams atsieina brangiau

Pasak eksperto, būna, kad neprofesionalūs meistrai sumontuoja laistymo įrangą netinkamai. Reikia nukreipti ir išdėstyti purkštukus taip, kad laistytų  optimaliai, vanduo netrykštų ant langų, trinkelių ar gatvės. Juk – kainuoja pinigus. „Geras specialistas, įrengdamas laistymo sistemą, turi įvertinti ir vandens debitą (t. y. kiek vandens išbėga per valandą prie tam tikro slėgio). Tai daro ne visi. Jei to nežinosime, bus sunku nustatyti optimaliausią laistymo purkštukų kiekį, kiek jų galima sujungti. Yra paskaičiuota, kad 1 purkštukui 1 valandai –  200 l vandens, kitam purkštukui – 1000 l. Jeigu mes turime 2 kubus vandens per valandą, tada suskaičiuojame, kiek tų purkštukų galime sujungti (tik 2 ar visus 10). Jeigu bus blogai apskaičiuota ir jų sujungta per daug, atėjus laistymo laikui iš penkių įsijungs tik 3, ketvirtas purkš vos vos, o penktas visai neišlįs. Laistymo sistema neatliks funkcijos. O jei yra vandens trūkumas, šią problemą išsprendžia papildomai pastatytas siurblys“, – aiškina ekspertas.

 

 

Ką svarbu žinoti apie kiemo apšvietimą

Specialisto teigimu, vieni šviestuvai skirti augalams apšviesti, kiti takeliams. Yra ir įleidžiamų į žemę, ir įsmeigiamų. Kai kada žmonės neapgalvoja ir pristato įsmeigiamų prožektorių, kurie tampa kliūtimi veją pjaunant vejapjove. Sudėtinga privažiuoti ir žolės pjovimo robotukui. „Tokiu atveju patariu rinktis įleidžiamus – tampa lygūs su veja ir – jokių trukdžių. O tose vietose, kur nevažinėjama, gražiau augalus apšvies, žinoma, įsmeigiami prožektoriai, kurių šviesos intensyvumo srautą jiems augant ir stiebiantis galima reguliuoti. Iki sumontuojant sistemą, atliekame realią apšvietimo demonstraciją. Išmanioji apšvietimo sistema labai patogi – įsijungia automatiškai sutemus, arba nuotoliniu būdu per „Bluetooth“ ryšį. O 12 Voltų (žema įtampa) atitinka visus ES elektros saugumo reikalavimus“, – sako ekspertas.

 

 

MB „GERBŪVA“

Vadovas Aivaras Katauskas

Tel. +370 633 33546

El. p. aivaras.katauskas@gmail.com

www.gerbuva.lt

 



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 04 19 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite