Sutikite, valdant net ir nedidelį verslą, kartais pritrūksta papildomų rankų ne tik nuosekliai dirbti, bet ir stebėti savo verslo šuolius bei kritimus, sekti gamybos procesus ir analizuoti kitus duomenis. Būtent išsami duomenų ir suvartojamos energijos analitika leidžia verslo atstovams priimti teisingus sprendimus, optimizuoti gamybą ir, žinoma, sutaupyti, efektyviai naudoti žmogiškuosius ir piniginius resursus. Žmogui viską stebėti, analizuoti, kaupti informaciją ir parengti analitinius duomenis gali būti labai sudėtinga, todėl dažna įmonė į pagalbą pasitelkia įvairias programas ir debesų technologijas, kurios, be didelių kaštų ir laiko sąnaudų, leidžia kokybiškai stebėti verslą, gamybos procesus ir kontroliuoti suvartojamos energijos kiekį. Patikima ir tinkamai verslo modeliui parinkta programinė įranga gali išties pakeisti įmonės veiklą, paspartinti augimą ir plėtrą. Kokios tos programos, kurias šiuolaikinės pramonės įmonės turėtų turėti?
Svarbių energijos išteklių stebėjimui – Power Monitoring Expert
Patikima programinė įranga yra skaitmeninių pokyčių ir pažangios gamybos pagrindas. Tam, kad pramonės įmonė tikrai galėtų sutaupyti ir efektyviai išnaudoti resursus, verslininkai vis dažniau renkasi programas, skirtas padėti įmonei stebėti savo energetinių išteklių suvartojimą, jų būsenas, stebėti pačios energetikos įrangos veikimą ir būklę, taip pat padėti visą sukauptą informaciją išanalizuoti. Būtent tokią Power Monitoring Expert (PME) programą siūlo „Schneider Electric Lietuva“.
„Mūsų sistema susideda iš trijų dalių. Pirmoji dalis – energetinių išteklių stebėjimas. Tai leidžia stebėti visus pagrindinius energetinius išteklius: elektrą, vandenį, dujas ir kitus. Šių resursų stebėjimas leidžia užtikrinti, kad jūsų veikla nenutrūks. Realiu laiku stebint išeklių suvartojimą, jų pasikeitimus, galima ne tik atrasti daugiausia energijos suvartojančią įrangą (ir ją pakeisti efektyvesne) bet ir atrasti galimus sutrikimus. Tinkamas duomenų surinkimas atriša rankas daryti tikrais skaičiais pagrįstas išvadas“, – apie PME programą pasakoja „Schneider Electric Lietuva“ pardavimų inžinierius Povilas Komarovskis.
Specialistas sako, kad viena svarbiausių programos dedamųjų yra paties elektros ūkio stebėjimas.
„Šiuo metu nemažai įrangos jau galima įsigyti su komunikacija, tai reiškia, kad ji atiduoda informaciją apie save, ar ta įranga veikia gerai, ar nėra kokio gedimo. Pati įranga save diagnozuoja, bet šią informaciją reikia tinkamai apdoroti. Jei duomenys atiduodami į PME sistemą, žmogus, sėdėdamas prie kompiuterio, gali visuomet žinoti ar jo pramonėje esanti įranga veikia tinkamai, ar visi darbo procesai yra tvarkingi. Jei kažkokie procesai jau pradeda krypti link gedimo, bet dar gedimas neįvykęs, galima tai užfiksuoti ir atlikti prevencinius veiksmus, kurie leistų išvengti sutrikimų ir neplanuotų prastovų“, – atskleidžia P. Komarovskis.
Specialistas pateikia dar vieną pavyzdį, kaip komunikacija gali padėti išvengti nelaimių. Pasak jo, itin naudinga funkcija yra elektros įrangos temperatūros stebėjimas, kai sistemoje užsibrėžiamos tam tikros ribos. Jei temperatūra pradeda kilti daugiau nei turėtų, gali įvykti gaisras. Naudojant PME, apie temperatūros kilimą, gaunamas įspėjimas dar nepasiekus kritinės ribos ir gaisro galima išvengti. Neturint tokių prevencinių priemonių, gali sudegti įranga, įvykti gedimas ar gaisras, dėl ko sustotų visas procesas. Tai yra labai brangu. PME padeda tokių situacijų išvengti.
„Na, ir trečioji dalis – surenkamas milžiniškas informacijos kiekis. Žmogui išanalizuoti didžiulį kiekį informacijos fiziškai yra per sunku. Jis turėtų labai gerai žinoti ir suprasti tą informaciją, ir visą ją apdoroti. Kad to nereikėtų daryti pačiam, mūsų programa teikia visos surinktos informacijos analitiką. Visa surinkta medžiaga siunčiama į debesį, kur dirbtinis intelektas ją analizuoja ir suprantamai pavaizduoja. Išanalizavęs paryškina tam tikras vietas, kurios jam atrodo vertos žmogaus dėmesio. Inžinierius gauna jau išanalizuotą informaciją su akcentais, į ką atkreipti dėmesį. Tuomet žmogus sprendžia ar tai tikrai svarbu ir parašo trumpas, aiškias išvadas kaip reikėtų elgtis. Pavyzdys galėtų būti – sistemoje nėra subalansuota aktyvioji reaktyvioji galia. Kai inžinieriui sistema tai paryškina, jis prisijungia, pasižiūri kur yra bėda, ar reikia minimalių nustatymų pakeitimų, ar papildomos įrangos, ar diagnostikos ir tada parašo rekomendaciją bei kiek tie darbai galėtų kainuoti, koks yra jų atsiperkamumas“, – aiškina „Schneider Electric Lietuva“ pardavimų inžinierius Povilas Komarovskis.
PME programa rekomenduotina įvairaus dydžio pramonei, tiek smulkiajai, tiek vidutinei ir didelei, kur vyksta įvairūs gamybiniai procesai. Taip pat bet kokiai įmonei, kurioje vyksta procesai, kurie yra imlūs energetiniams resursams, jei įrangai sustojus ir sugedus yra paralyžiuojama įmonės veikla. Taip pat programa tinkama didesniems komerciniams pastatams.
Kaip sako „Schneider Electric Lietuva“ specialistas, programos įdiegimas – labai paprastas. Ji sukurta žmonėms, neturintiems specifinių IT sugebėjimų. Užtenka vos keleto savaičių priprasti ir išmokti naudotis. Programa net kažkiek primena populiarųjį Exel’į.
Gamybos efektyvumui užtikrinti – AVEVA Insight
Dar viena programa, be kurios sunku būtų įsivaizduoti gamybos įmonės darbą, yra populiari AVEVA Insight. „Schneider Electric“ programa, kuri leidžia stebėti, analizuoti ir optimizuoti pramonės procesus.
„AVEVA Insight produktas paremtas debesų technologija, atviras, lankstus. Jo pritaikomumas yra labai platus. Universalus įrankis gali būti įdiegtas nepriklausomai nuo to, ką jūs turite: nuo technologijos, įrangos, specifikos. Iš bet kokio gamybos proceso galima atiduoti duomenis į debesis ir, priklausomai nuo poreikio, gauti įvairias įžvalgas, naudą ir tuo pačiu didinti savo gamybos efektyvumą, taupyti kaštus“, – apie AVEVA pasakoja pramonės automatikos produktų vadovas Lauras Iljinas.
Aveva Insight yra debesų technologijomis paremtas įrankis, kuris suteikia atvirą prieinamumą prie kritinių duomenų. Per bet kurį prietaisą – telefoną, planšetę, kompiuterį – galima gauti aktualius duomenis, analitiką apie procesus, gamybą, verslo situaciją, realiu laiku. Nereikia laukti jokių ataskaitų, iš karto pateikiama struktūruota analizė. Taip pat labai patogus dalijimasis informacija įmonės viduje – prieigas gali gauti visi asmenys, kurie turi matyti informaciją. Taip didinamas bendradarbiavimas tarp skirtingų skyrių gamykloje, tarp skirtingų to paties verslo gamyklų.
„Vistik pagrindinis AVEVA Insight tikslas – gamybos efektyvinimas, įrangos prieinamumo didinimas, gamybos optimizavimas mažinant kaštus, mažinant žmogiškuosius, energetinius resursus. Universalus įrankis gali būti įdiegtas nepriklausomai nuo gamybos dydžio, programa bus naudinga ir vienai gamybos linijai ir fabrikų kompleksui. Pagrindinė nauda, kurią įrankis gali suteikti – išvengti neplanuotų prastovų, kas pramonėje kainuoja itin brangiai. Taip pat yra padidinamas prieinamumas. Jei mes neskaičiuojame realaus darbo apkrovimo, darome planinius sustojimus, nors mes iš tikro nežinome ar jų reikia. Galbūt įranga dirbo su mažesniu apkrovimu ir planinis sustojimas šį mėnesį dar yra nereikalingas. Analitika gali parodyti tai reikalinga ar ne“, – sako L. Iljinas.
Taip pat vykdoma detali atskirų mazgų, įrangos analizė, kuri, dirbtinio intelekto pagalba, leidžia nuspėti galimus gamybos nukrypimus ir gedimus. Gamybos nukrypimai daro įtaką ir produkto kokybei, todėl programa leidžia tokius nukrypimus pastebėti, ištaisyti ir išlaikyti puikią produkcijos kokybę.
Ir, aišku, efektyvumas bei optimizacija taip pat yra vienas iš pagrindinių programos dedamųjų.
„Efektyvumas plačiąja prasme, pradedant nuo energetinių resursų, gamybos bei žmogiškųjų resursų. Kuo daugiau duomenų įrankiui suteikiame, tuo plačiau jis gali įvertinti ir pateikti įžvalgas“, – akcentuoja Lauras Iljinas.
Dar vienas programos privalumas – gamybos planavimas. Jei gaunamas gamybos užsakymas, viską galima suvesti į AVEVA Insight, o programa parodys informaciją ar įmonė spės pagaminti užsakytą produkciją iki tam tikro termino. Programai davus signalą, kad užsakymas gali nebūti pagamintas, verslo atstovai gali imtis atitinkamų veiksmų.
Iš kokių įrenginių galima imti duomenis – priklauso nuo kliento turimos įrangos. Duomenis siųsti gali jutikliai, valdikliai, keitikliai, pavaros, kompiuteriai, įvairi specializuota įranga. AVEVA Insight neturi apribojimų ar sąlygų, iš ko ji negalėtų priimti duomenų. Jei išanalizavus gamyklos situaciją paaiškėja, kad kažkokių duomenų trūksta, tuomet visada galima pasiūlyti papildomą įrangą, kuri leistų gauti reikalingą informaciją. Taigi, šiuo atveju viską lemia kliento situacijos ir poreikių analizė.
„Duomenų surinkimas priklauso nuo kliento turimos įrangos bei jo lūkesčių. Jei instaliuoti produktai komunikuoja tarpusavyje, duomenų perdavimas yra labai lengvas, tereikia realizuoti atidavimą į debesis. Jei šiuo metu turima įranga neturi komunikacijos, reikės parinkti tinkamą įrangą informacijos atidavimui. Paties įrankio nereikia instaliuoti pas save, tai yra debesų technologija. Taip pat nereikia serverių ar kitos infrastruktūros. Nereikia galvoti apie programinės įrangos atnaujinimus. Atnaujinimai vyksta automatiškai debesyse, klientui net nežinant. Todėl verslas visada turi naujausius funkcionalumus“, – apie programos diegimą pasakoja L. Iljinas.
AVEVA Insight lanksti programa dar ir dėl to, kad galima startuoti nuo mažesnių jos panaudojimo būdų, pavyzdžiui, nuo vienos gamybos linijos stebėjimo, todėl įrankis nėra skirtas išskirtinai tik didelėms sistemoms, tačiau galimybės leidžia programą išplėsti iki labai didelio įrankio, galinčio apjungti gamyklas skirtingose šalyse.
Didelis kompanijos dėmesys skiriamas ir kibernetiniam saugumui, todėl „Schneider Electric Lietuva“ atstovas sako, jog į kibernetinį saugumą atsižvelgiama kiekviename programos kūrimo žingsnyje ir tai patvirtinta tarptautiniais sertifikatais.
„Schneider Electric Lietuva“, kurianti PME ir AVEVA programas, savo veiklą Lietuvoje vykdo kartu su partneriais, todėl, norint efektyviai valdyti savo verslą, įvertinti situaciją, gauti konsultacijų ar įsigyti programinę įrangą, galima kreiptis į vieną iš jų – „EIC Automation“. Įmonė įvertins situaciją, esamą infrastruktūrą ir pasiūlys Jums geriausią sprendimą.
Schneider Electric Lietuva, UAB
Generalinis direktorius Denis Gacicha
Spaudos g. 6-1, LT-05132 Vilnius
Tel. +370 5 247 7773
El. p. support@lt.schneider-electric.com
www.se.com/lt