VšĮ „Ekoagros“ - tai ekologiškų produktų sertifikavimo ir kontrolės institucija. Ši įstaiga yra tiesiogiai pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai bei Žemės ūkio ministerijai. Ji jau 15 metų sertifikuoja ekologinę gamybą, ekologiškus žemės ūkio ir maisto produktus bei kontroliuoja ekologiškos produkcijos gamintojus.

Centrinis biuras – Kaune, skyriai – Telšiuose ir Utenoje

Dauguma įstaigoje dirbančių darbuotojų turi daugiau nei penkerių metų darbo patirtį kontroliuojant bei sertifikuojant ekologinę gamybą, keletas iš jų dirba nuo pirmųjų įstaigos gyvavimo metų.
Įstaigos veiklą prižiūri Nacionalinis akreditacijos biuras, kuris 2005 metais VšĮ „Ekoagros“ suteikė pirmąją akreditaciją pagal LST EN 45011:2000 standartą - sertifikuoti ekologinės gamybos procesus.
VšĮ „Ekoagros“ centrinis biuras įsikūręs Kaune. 2006 metais, siekiant padaryti paslaugas geriau pasiekiamas vartotojui, buvo įsteigti filialai Telšiuose ir Utenoje. Juose patikrinama apie pusė visų įstaigoje užsiregistravusių ūkio subjektų. Kaune esantys skyriai kontroliuoja likusių pareiškėjų augalininkystės, gyvulininkystės ūkius, žuvininkystės ūkius, ekologiškų produktų tvarkymo, pagalbinių medžiagų tvarkymo ir prekybos įmonių veiklą.

Vadovaujamasi ES, Lietuvos teisės aktais

Ekologinė gamyba – ūkio valdymo ir maisto produktų gamybos sistema, apimanti darnią aplinkosaugos praktiką, biologinę rūšių įvairovę, gamtos išteklių išsaugojimą, aukštų gyvūnų gerovės standartų taikymą ir gamybos būdą, atsižvelgiant į vartotojų poreikius. Ekologinė gamyba griežtai reglamentuojama, o ekologiškų produktų ženklu žymėti galima tik sertifikuotus ekologiškus produktus, nurodant sertifikavimo įstaigą ar jos kodą. Todėl VšĮ „Ekoagros“ kartą per metus patikrina visus be išimties ekologinės gamybos ūkio subjektus, o kilus įtarimui dėl tokiai gamybai keliamų reikalavimų laikymosi, ūkiai ar įmonės tikrinami papildomai, imami produkcijos mėginiai.
Lietuvoje ekologinės gamybos kontrolė ir sertifikavimas vykdomas vadovaujantis 2007 m. birželio 28 d. Europos Tarybos reglamento (EB) Nr.834/2007 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo, 2008 m. rugsėjo 5 d. Europos Komisijos reglamento (EB) Nr. 889/2008, kuriuo nustatomos išsamios minėto Tarybos reglamento įgyvendinimo taisyklės, nuostatomis, taip pat Ekologinio žemės ūkio taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375.

Ekologiškų produktų paklausa auga

Ekologinis ūkininkavimas Lietuvoje, 2004-2007 metais sparčiai augęs ir populiarėjęs, stabilizavosi, ūkių skaičius netgi pradėjo mažėti, tačiau sertifikuotas ekologinės gamybos plotas ir toliau auga. Didėja ne tik sertifikuotų ekologiškų produktų kiekiai, bet ir asortimentas, atsiranda naujų perdirbimo įmonių, nemažai ekologiškų žaliavų ir pagamintų produktų importuojama į kitas ES šalis.
Ekologinis ūkininkavimas, kai nenaudojami chemikalai ir sintetinės trąšos bei norima išlaikyti dirvos derlingumą ir apsaugoti pasėlius nuo piktžolių, yra sudėtingas procesas. Ekologinės gamybos ūkyje didelis dėmesys turi būti skiriamas dirvos derlingumui ir azoto balansui dirvožemyje išlaikyti, todėl pilnavertis ekologinės gamybos ūkis gali būti tik tada, jei ūkis verčiasi ir gyvulininkyste. Tokiame ūkyje sukuriamas uždaras gamybos ciklas, kai ekologiški pašarai pagaminami savame ūkyje ir laukai tręšiami savo ūkio organinėmis trąšomis.
Ekologiškos produkcijos, o ypač žaliavos paklausa kiekvienais metais vis didėja. Nemaža dalis Lietuvoje užaugintų ir VšĮ „Ekoagros“ sertifikuotų ekologiškų grūdų jau keleri metai  prasiskynė kelią į Europos rinką. Parduotuvių lentynose galima rasti sertifikuoto ekologiško pieno, sūrio, jogurtų ir kitų pieno produktų, ant kurių rašomas sertifikavimo įstaigos „Ekoagros“ kodas LT-EKO-001.
Savo rinkas surado ir sertifikuotos ekologiškos duonos kepėjai, ekologiškų kruopų ir miltų gamintojai. Populiarios išlieka ekologiškos arbatos ir visų pamėgtas ekologiškas medus. Atsiranda įmonių, kurios norėtų aprūpinti Lietuvos gyventojus ekologiškais šviežiais vaisiais ir daržovėmis, organizuoti maitinimo paslaugas. Ekologiškų produktų importuotojai ir didmenininkai, transportavimo bei sandėliavimo paslaugas siūlantys ūkio subjektai taip pat kreipiasi į „Ekoagros“ dėl veiklos su ekologiškais produktais įteisinimo.

Išskirtinės kokybės produktai

Nuo 2008 metų VšĮ „Ekoagros“ suteikta teisė sertifikuoti išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktus (IKP). Tai išskirtinai lietuviški produktai, kurie išsiskiria savo šviežumu, natūralumu ir maistingumu. IKP gamybos sistema sukurta siekiant padėti mažiesiems gamintojams atrasti savo vartotoją, pasinaudojant produkto privalumu – aukštesne ir sertifikavimu patvirtinta produkto kokybe. AR produktas atitinka nustatytiems reikalavimams, patvirtina ir kontroliuoja sertifikavimo įstaiga „Ekoagros“. IKP specifikacijos reikalavimus atitinkantys ir atitikties sertifikatą turintys įgauna teisę produkciją ženklinti ženklu „Kokybė“. Produkcijos išskirtinumas bei ženklinimas pripažintu ženklu padės pelnyti vartotojų pasitikėjimą, užimti vietą rinkoje ir gauti didesnes pajamas.
Labiausiai programos privalumais naudojasi bitininkai. Vis didesnį populiarumą IKP schema įgauna tarp sodininkų ir daržininkų. Žemdirbiai, auginantys vaisius, uogas ir daržoves, skatinami diegti aplinką tausojančias gamybos technologijas ir mažinti aplinkos taršą. Tokiems IKP gamintojams numatyta parama, kuri suteiks galimybę įeiti į kokybės schemą. Kiekvienais metais dėl sertifikavimo darbų atlikimo į VšĮ „Ekoagros“ kreipiasi daugiau ūkininkų ir įmonių.

       

VšĮ „Ekoagros“
K. Donelaičio g. 33-211, Kaunas
Tel. (8 37) 203181
www.ekoagros.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/ekoagros_ekologisku_produktu_sertifikavimas_ir_kontrole/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.