Estetinis dantų plombavimas yra seniai žinomas metodas, tačiau žmonėms iki šiol kyla daugybė klausimų – ar tai daroma grožio, ar sveikatos sumetimais? Ar estetinis efektas išgaunamas nepakenkiant sveikiems dantims? Kam ir kada taikomas estetinis plombavimas? Kokio efekto galima pasiekti šiuo metodu? Apie tai pasakoja IG Odontologijos Klinikos gydytoja odontologė Gabrielė Baršauskaitė.

Ir gydymas, ir gražinimas - gražūs gali būti tik sveiki dantys
„Žodis estetinis apgauna ir žmonės galvoja, kad estetinis plombavimas daromas dėl grožio, – sako odontologė Gabrielė Baršauskaitė. – Estetinis plombavimas paprastai nedaromas sveikiems dantims, ir atliekamas tik esant tam tikriems pažeidimams ar trūkumams.“
Kokie tie pažeidimai? Estetinis plombavimas atliekamas po danties traumos, tuo atveju, kai dėl maitinimosi įpročių ar tam tikrų susirgimų burnoje pažeidžiama rūgščių pusiausvyra, dėl rūgšties vyksta danties erozija ir pažeidžiamas danties emalis, taip pat tuo atveju, kai dėl netaisyklingo sąkandžio atsiranda nudilimai ir nuskilimai, kuriuos būtina atstatyti po dantų tiesinimo, kad išlaikytume vientisumą dantų lanke ir gautume stabilų dantų tiesinimo rezultatą. Taip pat, esant tarpams tarp dantų, kai pacientai nepatenkinti savo šypsenos estetika.
Estetinis plombavimas taikomas, kai dantis yra pažeistas ėduonies, plombų yra ne viena, jos vizualiai matomos, o pacientas nori atkurti dantį, kad šis atrodytų sveikas.
„Tai yra gydymo metodas, o plombavimas vadinamas estetiniu todėl, kad visuomet stengiamės atkurti kuo natūralesnį danties vaizdą,“ – pasakoja Gabrielė Baršauskaitė.

Estetinis plombavimas yra minimaliai invazyvi procedūra
„Odontologai laikosi nuomonės, kad optimalus gydymas tas, kuris leidžia maksimaliai išsaugoti žmogaus dantis, siekiant geresnio rezultato, – pasakoja gydytoja Gabrielė Baršauskaitė. – Kuo žmogus jaunesnis, tuo labiau siekiama minimizuoti gydymo apimtis.“
Paaugliams ir jauniems žmonėms galima atlikti dantų balinimą ir atkurti pažeistus, nudilusius ir nuskilusius dantų kampus, ir tai duoda pakankamai didelį efektą.
Esant tam tikriems dantų pažeidimams, pavyzdžiui, kai yra stipriai pažeistas danties emalis, plombuojamas visas danties paviršius.
„Estetinio plombavimo alternatyva yra protezavimas keramikos laminatėmis, kurios gaminamos dantų technikų laboratorijoje, tačiau šiam gydymo metodui neretai indikuotinas minimalus danties šlifavimas bei ženkliai skiriasi gydymo kaina. Šis metodas tam tikrais atvejais yra efektyvus, o kartais yra vienintelis pasirinkimas, – pasakoja gydytoja Gabrielė Baršauskaitė. – Tačiau jei galime, visuomet gydymą pradedame nuo paprastesnių metodų, tokių kaip estetinis plombavimas, o ateityje pacientas tikrai galės rinktis ir protezavimą.“

Kaip planuoti estetinį dantų plombavimą ir kiek laiko jis trunka?
„Būna, žmonės nori susitvarkyti šypseną prieš vestuves, prieš naują darbą ar tiesiog prieš išvykdami atostogų, – pasakoja gydytoja Gabrielė Baršauskaitė. – Planuojant estetinį dantų plombavimą, būtina žinoti kelis dalykus.“
Pats estetinis plombavimas užtrunka vieną arba dvi dienas, tačiau nemažai laiko užima tiek pasiruošimas, tiek pripratimas. Pasiruošimas reiškia pirminę konsultaciją, parengiamąjį dantų gydymą (ėduonies gydymą, kanalų sutvarkymą, jei jis yra reikalingas), burnos higieną, balinimą ir kt. Kiek laiko tai užtrunka, priklauso nuo asmens dantų būklės.
Estetinį plombavimą rekomenduojama atlikti likus keliems mėnesiams iki reikšmingos datos. Po plombavimo, žmonės junta fizinį pokytį burnoje ir gali jaustis neįprastai, adaptacijos laikotarpis trunka vieną-dvi savaites. Po dviejų savaičių, būtina papildomai apsilankyti pas specialistą, kuris atliks dantų poliravimą – dantys įgaus spindesį, o procedūra bus oficialiai baigta.
Susiraskite odontologą, su kuriuo jaučiate emocinį ryšį – kodėl tai svarbu?
Šypsena yra individualus, asmeninis ir kasdien matomas dalykas. Kokia šypsena yra graži, koks dantų atspalvis yra tinkamas – šis klausimas yra subjektyvus ir sunkiai atsakomas. Todėl, gydytojos teigimu, svarbu pasirinkti specialistą, su kuriuo sieja tarpusavio supratimas ir emocinis ryšys.
Atsiminkite, kad po procedūros yra poros savaičių pripratimo laikotarpis. „Pasitaiko, kad žmonės sako, jog ne taip save įsivaizdavo ir jaučiasi nejaukiai, – pasakoja Gabrielė Baršauskaitė. – Prieš darydami korekcijas, siūlome pora savaičių apsiprasti, ir po poros savaičių žmonės skambina, sako, kad yra patenkinti.“
IG Odontologijos klinikoje teikiama visapusiška dantų priežiūra, čia atliekamas terapinis dantų gydymas, protezavimas, implantavimas, dantų šalinimas, kanalų gydymas, burnos higiena, estetinis plombavimas, dantų balinimas, dedamos keramikinės laminatės, atsižvelgiant į kliento poreikius, sudaromi individualizuoti gydymo planai.
Odontologė Gabrielė Baršauskaitė
IG Odontologijos klinika
Tolminkiemio g. 1a, Kaunas
Tel. +370 688 78136
El. paštas info@igklinika.lt
https://igklinika.lt