Ginekologijos mokslas, kaip ir kitos sritys, sparčiai vystosi, atsiranda naujos diagnostikos ir gydymo priemonės. Ginekologai tiesiog nespėja visko papasakoti moterims, o pačios moterys nežino, todėl neprašo. Ką reikia žinoti, ko klausti ir ko prašyti savo ginekologo, kad vizitas pas specialistą būtų maksimaliai naudingas? Apie tai pasakoja klinikos „Sveikatos garantas“ vadovė, gydytoja akušerė ginekologė Jolita Lukošiūnienė.

 

To dar nebuvo! Ginekologo konsultacija internetu – tada, kada reikia

Kas labiausiai kamuoja žmogų, susidūrusį su sveikatos problema? Po stipraus fizinio skausmo, antras labiausiai kankinantis dalykas yra nerimas ir nežinomybė. Nelauktai užklupo skausmas pilvo apačioje? Netikėtas intensyvus kraujavimas? Žmogui kyla klausimai – kas man yra? Kas nutiko? Ką daryti ir kas bus toliau?

Ne visi ir ne visada turi galimybę patekti pas gydytoją tą pačią dieną – kartais, konsultacijos tenka laukti po kelias savaites, būna, kad žmonės gyvena užsienyje ar dėl kitų galimybių neturi galimybės atvykti į kliniką.

Dėl šių priežasčių, kai kurios klinikos pacientams suteikia galimybę konsultuotis internetu. Tai - naujiena Lietuvos medicinos srityje. Žmogui nereikia išeiti iš namų – susitariama su specialistu dėl laiko, o konsultacija vyksta naudojantis Skype programa – pacientas papasakoja savo problemas ir gauna specialisto konsultaciją.

Gydytojos Jolitos Lukošiūnienės teigimu, nežinia ir laukimas kelia įtampą ir gali dar labiau pabloginti organizmo būklę. Laiku suteikta konsultacija padeda žmogui kovoti ne tik su stresu, bet ir su pačia liga.

 

Į ką panašus mažylis? Ultragarsinis tyrimas – ne tik diagnostikai

Nėštumo metu, ultragarso tyrimai dažniausiai atliekami siekiant nustatyti vaisiaus būklę ir diagnozuoti galimus apsigimimus. Pastaraisiais metais, technologijų pažanga suteikė daug naujų galimybių, viena iš jų – tėvai turi galimybę išvysti savo dar negimusio kūdikio veidą.

Tradiciniai dvimačiai, 2D ultragarso tyrimai yra svarbūs specialistui, tačiau nieko nesakantys tėvams. Naujieji trimačiai, 3D tyrimai perteikia dar negimusio vaiko veido bruožus – tėvai gali pamatyti, kaip atrodo ir į kurį iš tėvų panašus jų dar negimęs kūdikis. Tyrimo metu, tėvai stebi vaiko atvaizdą TV ekrane, esant pageidavimui, ši informacija įrašoma į duomenų saugojimo laikmeną.

Gydytojos Jolitos Lukošiūnienės teigimu, 3D ultragarso tyrimas atliekamas nuo 24 nėštumo savaitės iki nėštumo pabaigos, tačiau gražiausi vaizdai būna nuo 26 iki 30 savaitės.

 

Genetiniai tyrimai būsimoms mamoms: išvengsite ir ligų, ir nereikalingų skiepų

Genetiniai tyrimai, kurių metu nustatomi galimi vaisiaus apsigimimai ar paveldimų ligų rizika, atliekami tiek besilaukiančioms moterims, tiek poroms, kurios tik planuoja pradėti kūdikį. Pavyzdžiui, iš besilaukiančios motinos kraujo nustatomos galimos kūdikio ligos ir apsigimimai, dažnai atliekami tyrimai dėl Dauno sindromo ir panašių susirgimų. Jei pora pageidauja sužinoti apsigimimų riziką prieš pastojant – atlikus abiejų partnerių kraujo tyrimus, nustatoma 176 paveldimų ligų tikimybė.

Šiandien, genetiniai tyrimai leidžia nustatyti kūdikio kraujo rezus faktorių. Kodėl tai svarbu? Jei mamos kraujo rezus neigiamas, o tėčio – teigiamas, yra tikimybė, kad kūdikis „paveldės“ iš tėčio teigiamą rezus faktorių, o mamos organizmas reaguos į kūdikį kaip į antikūnį. Tokiais atvejais, kad būtų išvengta atmetimo reakcijos, 28-32 nėštumo savaitę mamai leidžiamas antiresus gama globulinas.

Šiais laikais, žmonės teikia pirmenybę natūralumui ir yra linkę vengti nereikalingų intervencijų. Genetinių tyrimų pagalba nustačius, jog abiejų – kūdikio ir motinos – rezus faktorius yra neigiamas, mama gali atsisakyti antiresus gama globulino injekcijų ir ramiai laukti mažylio.

 

Gimdos kaklelio vėžys? Užkirskite jam kelią

Viena iš dažniausių moterų onkologinių ligų Lietuvoje yra gimdos kaklelio vėžys – kasmet, diagnozuojama apie 500 tokių susirgimų. Tokiems atvejams užkirsti kelią paprasta – tereikia paprašyti ginekologės atlikti Žmogaus papilomos viruso tyrimą.

Šis virusas yra perduodamas lytiniu keliu, o prezervatyvai nuo jo neapsaugo. Virusu per savo gyvenimą vienu ar kitu metu apsikrečia maždaug 80 proc. moterų. Virusas yra besimptomis, o moteris nieko nejaučia. Jei imuninė sistema stipri, ji tiesiog įveikia virusą ir jis išnyksta. Jei organizmas nusilpęs (dėl streso, piktnaudžiavimo rūkalais, netvarkingo seksualinio gyvenimo), virusas glūdi moters kūne, po kurio laiko atsiranda pakitimai gimdos kaklelyje, kurie, laikui bėgant, gali supiktybėti.

Nustačius, kad asmuo yra viruso nešiotojas, rekomenduojama reguliariai stebėti gimdos kaklelio būklę. Pirmieji pakitimai gimdos kaklelyje pastebimi ankstyvoje stadijoje, kai juos galima nesudėtingai pašalinti chirurginiu būdu – po trumpos chirurginės intervencijos moteris gali ir toliau džiaugtis intymiu gyvenimu, o jei pageidauja - susilaukti vaikų.

 

Jei norite nuo gimdos kaklelio vėžio apsaugoti savo dukrą, yra dar vienas būdas – skiepai. Šis būdas yra skirtas žmonėms, kurie nėra viruso nešiotojai, skiepijama jauname amžiuje, idealiu atveju – kol asmuo nėra turėjęs intymių santykių. Vakcinuojama tris kartus pusės metų laikotarpyje, per tą laiką susiformuoja imuninė reakcija ir gimdos kaklelio vėžio tikimybė faktiškai išnyksta.

Moterims rekomenduojama kasmet atlikti Žmogaus papilomos viruso ir kartą per tris metus – onkocitologinį tyrimą.

 

Klinika „Sveikatos garantas“ savo veiklą pradėjo 2018 m. sausio mėn. Klinikoje teikiamos visos antrojo lygmens akušerinės ir ginekologinės paslaugos, čia taip pat dirba gydytojas echoskopuotojas, dermatologas ir endokrinologas. Klinika – vienintelė Lietuvoje, kur teikiamos konsultacijos internetu. Klinikos motto: „Ačiū, kad rūpinatės savo sveikata“.

 

 

 

DIREKTORĖ JOLITA LUKOŠIŪNIENĖ

Klinika "Sveikatos garantas" / UAB "Lojula"

V. Krėvės pr. 13A, Kaunas LT-49488

tel. 8-37-313232, 8-686-95212

www.sveikatosgarantas.lt

 

 

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/ka_reikia_zinoti_kiekvienai_moteriai/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.