Visi dietologai ir gydytojai vieningai pabrėžia ypatingą vaisių ir daržovių svarbą mūsų sveikatai. Taip pat akcentuojamas geresnis vitaminų, mineralinių bei kitų medžiagų pasisavinimas iš natūralių produktų. Vienas tokių įvairių medžiagų bei vitaminų šaltinių yra sultys.
Kas slypi už spalvingų ir viliojančių sulčių pakuočių
Visi žinome, kad sultis ne tik skanu gerti bei numalšinti jomis troškulį, bet tai ir labai naudinga mūsų organizmui, ypač žiemos metu. Sultyse yra įvairių vertingų vitaminų, mineralų, mikroelementų, pektinų, organinių rūgščių, o taip pat ir natūralaus cukraus, žinoma, jeigu sultyse nėra dirbtinių priedų.  Pasidairius po prekybos centrų lentynas, galime rasti įvairių sulčių spalvingose ir viliojančiose pakuotėse. Tačiau, atidžiai skaitydami etiketes, pamatysime, kad dažniausiai tai sultys iš koncentrato, net ir tos ant kurių pakuotės užrašyta, kad tai 100 proc. sultys, taip pat įvairūs nektarai, gaivieji gėrimai su sultimis ir panašiai, kuriuose jau dažniausiai yra pridėta ir cukraus, ir rūgštingumą reguliuojančių medžiagų. Daug diskusijų dėl kokybės ir maistingumo kelia sultys, pagamintos iš koncentrato. Gaminant šias sultis, į koncentruotas vaisių sultis grąžinamas jas koncentruojant pašalintas vanduo ir aromatas. Taip pat į tokias sultis gali būti pridedama vaisių minkštimo. Tokios sultys dar vadinamos „atstatytomis“, tokį koncentratą pigiau ir patogiau transportuoti, o gamybai įtakos neturi vaisių ir daržovių sezonas. Tačiau ar šias sultis galima vadinti natūraliomis? Medikų ir mokslininkų nuomone tokios sultys nėra kenksmingos, tačiau taip pat ir nauda jų abejotina, nes juk tai pakankamai perdirbtas produktas. Juo labiau abejotina nektarų nauda, kurie gaminami į vaisių sultis, sultis iš koncentrato, koncentruotas vaisių sultis, vaisių tyrę arba jų mišinį pridedant vandens, cukraus bei dažnai kitų dirbtinių medžiagų. Tačiau parduotuvėse jau galime rasti ir natūralių sulčių. Bet ir tokios sultys gali skirtis savo gamybos technologija, o tuo pačiu ir išsaugotu naudingų medžiagų, vitaminų kiekiu, o taip pat ir skoninėmis bei estetinėmis savybėmis. Net ir šaltuoju būdu spaustas sultis, norint jas išlaikyti ilgesniam laikui, reikia kaitinti iki tam tikros temperatūros. Vieni natūralių sulčių gamintojai pasirenka aukštesnę pasterizavimo temperatūrą, kiti žemesnę. Nuo to labai priklauso išsaugotų vitaminų ir naudingų medžiagų kiekis – žemesnė kaitinimo temperatūra leidžia jų daugiau išsaugoti. Nors švieži vaisiai, uogos ir daržovės yra nepamainomi, tačiau natūralioms sultims spausti panaudojama gana didelis jų kiekis, tad sultyse vitaminų, ypač vitamino C, bei mineralinių ir kitų naudingų medžiagų yra gana didelė koncentracija.
Natūralių sulčių gamybai – mokslininkų pagalba
Vienos iš tokių natūralių sulčių, kurių galima rasti prekyboje – lietuviškos „MANA“ sultys. Tai iš kokybiškų vaisių, uogų ir daržovių šaltai spaustos sultys, kuriose nėra nei cukraus, nei saldiklių, nei konservantų ir jokių kitų priedų. Sulčių gamybos procesas nebuvo toks paprastas kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. „Užtruko apie 4-5 mėnesius, kol išgavome tokį produktą kokio norėjome“ – teigia Sandra Kuprevičiūtė. Norint sukurti kokybišką produktą, buvo pasitelkti ir mokslininkai, „MANA“ sulčių kūrimas vyko, bendradarbiaujant su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro filialu Sodininkystės ir daržininkystės institutu. Pasirodo, norint išgauti ne tik kokybiškos sudėties, bet ir malonaus skonio, puikios išvaizdos natūralias sultis, nededant jokių priedų, sulčių gamyba virsta laboratoriniu procesu. Daroma eilė bandymų, kurių metu sultys degustuojamos, stebima kaip keičiasi sulčių savybės, atliekami mikrobiologiniai tyrimai ir tai gali trukti ne tik kelis mėnesius, bet ir metus kol išgaunama norima sulčių kokybė. Ir tai tampa nuolatiniu procesu, nes, pasak gamintojų, sulčių gamyba yra nuolat optimizuojama, ieškoma kokybiškiausių variantų.
Pasirinktas gamybos būdas padeda išgauti geresnę kokybę
Mokslinių bandymų metu buvo siekiama nustatyti minimaliausią sulčių terminio apdorojimo temperatūrą. Dabar šaltuoju būdu išspaustos „MANA“ sultys kaitinamos iki 85 laipsnių temperatūros, tad jose išsaugoma daugiau vitaminų ir kitų vertingų medžiagų negu pilnai pasterizuotose sultyse, o juo labiau iš koncentrato pagamintose sultyse. Pasak Sodininkystės ir daržininkystės instituto profesoriaus Prano Viškelio, gaminant sultis iš koncentrato, garinama tiek kol susikoncentruoja iki 60 proc. sausųjų medžiagų, tuo tarpu natūraliose sultyse yra apie 12 proc. tokių medžiagų. „Tad ilgas sulčių garinimo procesas sumažina vitaminų ir įvairių naudingų medžiagų kiekį, o taip pat ir aromatines savybes, kurias po to reikia atstatinėti“ – sako profesorius. „MANA“ sulčių gamintojai su mokslininkų pagalba kuria unikalią savo sulčių technologiją, kuria susidomėjo ir norėjo pirkti net ir vokiečių įmonė. Kaip jau minėta, gamintojai ypač didelį dėmesį skiria ir sulčių skoninėms bei jutiminėms savybėms, todėl labai kruopščiai atsirenkama žaliava. Naudojami tik Lietuvoje užauginti vaisiai, uogos bei daržovės, o morkas augina patys sulčių gamintojai. Skonis ir estetinės sulčių savybės, pasak MB Sulčių fabrikas“ vadovės, labai priklauso nuo žaliavos kokybės. Kiekvienais metais tiek vaisiai bei uogos, tiek daržovės gali turėti skirtingą skonį, tad sulčių, kadangi jos yra gyvas produktas, skonis taip pat gali šiek tiek skirtis. Norėdami geriausiai išsaugoti natūralių sulčių savybes, gamintojai pasirinko stiklinę tarą. Taip pat „MANA“ sulčių gamintojai ypatingą dėmesį skiria ir pakuotės dizainui. Neatsitiktinai 2015 m. konkurse „Geras dizainas“ įmonė tapo nugalėtoja. Sultimis prekiaujama „Statoil“ degalinėse, prekybos centruose „Rimi“ esančiuose skyreliuose „Vikis“, specializuotose parduotuvėse „Assorti“, „Aliejus“ ir kitose specializuotose parduotuvėse bei kavinėse ir restoranuose didžiuosiuose miestuose.
1. „MANA“ sultys – tai visiškai natūralios šalto spaudimo ir be jokių priedų sultys iš kruopščiai atrinktų vaisių, uogų bei daržovių.
2. „MANA“ sulčių pasterizavimo temperatūra iki 85 laipsnių, kas leidžia išsaugoti didesnį kiekį vitaminų ir naudingų medžiagų.
3. Norint išgauti ne tik geros maistinės kokybės, bet ir gero skonio bei išvaizdos sultis, MB „Sulčių fabrikas“pastoviai bendradarbiauja su mokslininkais.

Sandra Kuprevičiūtė
MB „Sulčių fabrikas“ vadovė
www.manadrinks.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/kaip_issirinkti_sultis/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.