Apšvietimas – vienas svarbiausių interjero projektavimo etapų, tačiau labai dažnai lietuviai apie apšvietimą pradeda galvoti tuomet, kai jau būna pastatytos pertvaros ir išvedžiota elektros įranga. Įrengus per mažai šviesos šaltinių jaučiama slogi nuotaika, sumažėja darbingumas. Geras apšvietimas patalpoms suteikia erdvumo, švaros ir jaukumo pojūtį. Todėl neverta taupyti profesionalių apšvietimo įrengimo specialistų sąskaita.

 

 

 

Renkantis apšvietimo prietaisus, labai svarbu atsižvelgti į šviesos srautą, nes šis parametras leidžia palyginti visus apšvietimo prietaisus pagal tai, kaip intensyviai jie šviečia, ir paskaičiuoti, kiek kiekvienoje patalpoje reikės konkrečių apšvietimo prietaisų. Šiuolaikinių šviestuvų atveju nebėra tiesioginės priklausomybės tarp galios ir šviesos srauto. Visada verta rinktis tokius apšvietimo prietaisus, kurie skleidžia reikiamą šviesos srautą ir tuo pačiu, yra mažiausios galios. Šioje srityje pirmauja LED technologija, nes šviesos diodų šviestuvai nešvaisto elektros energijos, neskleidžia mūsų akimis nematomų ir net kenksmingų spindulių. Ši technologija pasižymi nepaprastu ekologiškumu ir aplinkos tausojimu – joje nėra kenksmingų sunkiųjų metalų ar grėsmę sveikatai keliančių dalelių. Kokybiški šviestuvai su šviesos diodų technologija taip pat suteikia galimybę laisvai reguliuoti šviesos srautą. Šios šviesos ilgaamžės ir gali veikti nekeičiamos daug metų. Jos geba tobulai apšviesti aplinkoje esančius daiktus, išryškinti spalvų natūralumą. LED šviesos šaltinius rekomenduojama keisti tik sumažėjus apšvietimo intensyvumui.

 

Biuruose ir komercinėse patalpose rekomenduojama naudoti kuo ilgesnio veikimo lemputes, nes vertinant sąnaudas reikia skaičiuoti ir apšvietimo sistemos priežiūros sąnaudas. Pasirinkus tinkamus apšvietimo šaltinius, teisingai sudėliojus reikiamą apšvietos lygį galima pasiekti tokį rezultatą, kad šviestuvas atsipirks ir įmonė sutaupys elektros energijos. Komfortiškam, akių nevarginančiam darbui biure reikalingas tolygus ir gana aukštas apšvietimo lygis, kuris turėtų siekti 500 liuksų.

 

Įvertinus tokius kriterijus kaip tarnavimo laikas, elektros energijos panaudojimo efektyvumas, saugumas, ekologiškumas ir atsiperkamumas, namų apšvietimui racionaliausias sprendimas yra LED šviesos šaltiniai. Renkantis LED lempas ir kitus LED šviesos šaltinius reikėtų atkreipti dėmesį į Kelvinais matuojamą spalvinę temperatūrą, jų tarnavimo laiką, šviesos srautą (tai spindulių srauto dalis, kuri žmogaus regos organams sukelia šviesos pojūtį. Šviesos stiprumas išreiškiamas liumenais) bei spalvos atidavimo koeficientą CRI (ES standartai pastatų išorėje numato ne mažesnį kaip 70, o biuruose ir namuose – ne mažesnį kaip 80 CRI. Esant žemam šviesos šaltinio spalvos atidavimo koeficientui, objektai yra matomi nenatūraliomis spalvomis, o tai blogina tokioje šviesoje būnančių žmonių savijautą). 

 

 

Norint sukurti jaukią šiltą, raminančią miegamojo aplinką, patartina rinktis LED lempas, turinčias šiltą spalvinę temperatūrą, t. y. 2 700–3 000 K. Svetainėje, kur praleidžiate daugiausia laiko, kaip ir miegamajame, reikia šiltesnės šviesos, tad derėtų vengti šaltą šviesą skleidžiančių lempučių, nes jos gali trukdyti atsipalaiduoti. Svarbu, kad šiame kambaryje turėtumėte kelis apšvietimo variantus skirtingoms nuotaikoms sukurti. Geriausia išeitis – instaliuoti kelis jungiklius, kurie įjungtų skirtingas lempas, rinktis kelis šviestuvus, atskirą toršerą skaitymui arba LED lempas, kurių ryškumą galima reguliuoti. Darbo zonoje derėtų vengti šilumą skleidžiančių lempučių, nes dirbant ilgą laiką jų skleidžiama šiluma pradeda erzinti, kelia mieguistumą. Darbo kambaryje rinkitės tik šalto balto atspalvio lempas. Darbo kambarys ar zona, kurioje dirbate, turi būti apšviesta itin ryškiai. Ryški šviesa skatina serotonino gamybą, dėl kurio žmogus išlieka susikaupęs, energingas ir budrus, todėl patartina rinktis tik šalto balto atspalvio lempas (4 500 –6 500 K), turinčias daugiau liumenų nei to paties galingumo šilto atspalvio lempos. Taip pat patogu turėti kokybiškas stalines lempas, su siauru šviesos sklidimo kampu, kad galėtumėte itin ryškiai apšviesti tam tikras zonas. Virtuvėje, priešingai nei miegamajame ar svetainėje, reikėtų rinktis ryškią natūralią dienos šviesą, t. y. lempas su 3000-4500 K baltos šviesos atspalviu. Toks apšvietimas padės greičiau nubusti, bus patogiau gaminti maistą ir, žinoma, palaikyti švarą. Vienai zonai ar kambariui apšviesti rekomenduojama įrengti tų pačių atspalvių apšvietimą. Jeigu vonioje norite aiškiai matyti savo atvaizdą veidrodyje ir maloniai jaustis, reikia rinktis ryškią, natūralią baltą šviesą. Rekomenduojamas baltos šviesos atspalvis vonioje yra 3500-6000 K. Jaukumo pojūtį lengva sukurti su keliomis papildomomis lemputėmis prie dušo ar pakabinamų spintelių, veidrodžio.

 

 

 

UAB „EIMI“

R. Kalantos g. 59, LT-52304 Kaunas

Tel. +370 698 53747

El. p. info@eimi.lt

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/kaip_issirinkti_tinkama_apsvietima_biurui_ir_namui/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.