Globoti senyvą artimąjį neišvengiamai tenka beveik visiems suaugusiems vaikams. Globos procesas sukelia didžiulius pokyčius globėjo gyvenime. Spręsdamas su ligonio priežiūra susijusias problemas, globėjas nuolatos susiduria su šio vaidmens keliamais iššūkiais ir sunkiais išgyvenimais.
Visuomenės požiūris į artimojo slaugą ne namuose keičiasi – vis daugiau žmonių savo artimo globą patiki specialistams.
Anksčiau žmones lydėdavo baimė, kad atidavus sunkiai sergantį artimąjį į globos namus, jį pasmerks giminės ir aplinkiniai, nes tokiu būdu tarsi atsikratoma pareigos juos užauginusiems tėvams. Todėl globėjai vengdavo kreiptis pagalbos į globos įstaigas, nors ir suvokdavo, kad savo sunkiai sergančiam artimajam negali užtikrinti reikiamos priežiūros. Tačiau šis požiūris pasikeitė. Dabar ir patys senyvo amžiaus žmonės prašo, pablogėjus sveikatai, jokiu būdu neslaugyti jų namuose, o nuvežti ten, kur jais pasirūpintų kvalifikuotas personalas.
Ligonio slaugymas – ypač sunkus ir atsakingas darbas, reikalaujantis ne tik fizinių jėgų, bet ir psichologinio bei medicininio pasirengimo.
Norint prižiūrėti sergantįjį, reikia turėti ne tik specifinių žinių, bet ir gebėti jas pritaikyti praktikoje. Ypatingai sudėtinga slaugyti gulintį žmogų, reikia turėti žinių apie kūno priežiūrą, ligonio vartymo technikas, išmanyti pragulų atsiradimo priežastis bei jų gydymą. Slaugyti sunkiai sergantį artimą labai sunku net ir kelias savaites, o šis procesas gali užtrukti net ir kelerius metus. Tokių pacientų slauga ir priežiūra globos namuose užtikrinama visą parą, todėl artimieji nėra priversti mesti darbą ar samdyti retkarčiais ateinančią slaugę.
Pervargę, išsekę ir nuolatinį stresą išgyvenantys globėjai ieško informacijos ir realios pagalbos, nes savomis jėgomis problemų išspręsti nepavyksta.
Į globos namus kreipiasi asmenys, kuriuos bėda ištinka netikėtai, o taip pat tie, kurie artimuosius savo šeimoje slaugo jau kelis mėnesius ar net metus. Atvykę į įstaigą, senyvą artimąjį slaugantys asmenys būna prislėgti nevilties ir kaltės jausmo, nes balansuoja tarp itin sunkaus pasirinkimo –artimojo globą patikėti globos įstaigai ar visgi toliau jį slaugyti šeimoje. Tačiau neturint atitinkamo pasiruošimo, kokybiškos pagalbos suteikti neįmanoma, be to, luošinama ne tik sergančiojo, bet ir jo artimųjų sveikata.
Nuovargis ir išsekimas sukelia fizinius bei psichinius negalavimus - tai turi tiesioginės įtakos ne tik globėjui, bet ir jo aplinkai.
Prižiūrint ligonį visą parą, nebelieka laiko sau, pilnaverčiam poilsiui ir netgi gyvybiškai svarbiam miegui, apribojamos šeimos galimybės dalyvauti kultūrinėje veikloje bei visuomeniniame gyvenime. Ne vienu tyrimu įrodyta, kad pablogėja pačių slaugančiųjų gyvenimo kokybė, padidėja įvairių ligų, konfliktų su kitais namiškiais rizika. Globos namų klientų pasakojimai apie tai, ką jie jautė, kai apsisprendė artimąjį apgyvendinti globos namuose, yra įvairūs. Skirtingi motyvai buvo lydimi skirtingų emocinių išgyvenimų, tačiau visi savo pasirinkimą apgyvendinti artimąjį globos namuose įvardina kaip asmeninio gyvenimo susigrąžinimą, poilsio, sveikatos ir santykių šeimoje normalizavimą.
Dirbantys žmonės, kurie senyvus artimuosius globoja namuose, negali tinkamai jais pasirūpinti.
Tokiu atveju neįgalus žmogus namuose ilgoms valandoms paliekamas vienas. Tuo tarpu globos įstaigoje žmogus ne tik sulaukia tinkamos priežiūros, bet ir būna apsuptas bendraminčių. Tad sunkių ligonių artimiesiems, o ypač tiems, kurie dirba, globos įstaigos yra pati geriausia išeitis.
Globos namuose ligoniams suteikiama visapusiška globa ir priežiūra, tenkinami dvasiniai bei religiniai jų poreikiai, o jų artimiesiems grąžinamas pilnavertis gyvenimas.
VšĮ „Privati slaugos tarnyba“ daug dėmesio skiria neviltį išgyvenančiam globėjui, padeda geriau suvokti esamą situaciją, suteikia reikiamą informaciją apie pagalbos galimybes, apibūdina paslaugas teikiančių įstaigų skirtumus, bei privalumus. Taip pat suteikia informaciją apie neįgalumo lygio, specialiųjų poreikių (forma SP) nustatymo galimybes bei tvarką, jų teikiamą naudą. Individualių konsultacijų su socialiniu darbuotoju ar slaugos specialistu metu globėjas gali išsakyti savo problemas, pasidalinti savo išgyvenimais, rūpesčiais ir nuogąstavimais. Socialiniai darbuotojai bendrauja su ligoniais bei jų artimaisiais, organizuoja įvairias grupines ir individualias veiklas. Globėjų įtraukimas į globos procesą leidžia jiems labiau suprasti šio proceso specifiką, abipusis supratimas sudaro galimybę palaikyti pagarba grįstus tarpusavio santykius. Globos namų gyventojams ir darbuotojams rengiamos vakaronės, muzikinės popietės, prisimenant lietuvių dainas, pasakas bei eilėraščius. Įstaigoje organizuojamos tradicinės šventės koncertai ir parodos.
VšĮ „Privati slaugos tarnyba“ Jus kviečia atvykti į pokalbį, kurio metu, įsigilinę į esamą situaciją, patarsime ir atsakysime į visus iškilusius klausimus bei pasiūlysime Jums tinkamiausią sprendimą.
VŠĮ „PRIVATI SLAUGOS TARNYBA“
Baltų pr. 137 F, Šilainiai, Kaunas
Užsakymų priėmimas ir konsultacijos
Tel.: 8 684 67207
El. paštas: info@slaugostarnyba.lt
www.slaugostarnyba.lt
Darbo laikas: I-VI 08:00-19:00
|