Visi žino, kad drėgmė – didžiausias medienos priešas. Todėl cheminėmis priemonėmis neapdorotoje pušies lentoje netrukus įsiveisia puvinys – po kelerių metų tenka remontuoti lauko terasą ar kitas medines namo apdailos detales. Tačiau, kaip bebūtų keista, yra medienos rūšių, kurios būdamos drėgmėje ar tiesiog vandenyje – tampa tik atsparesnėmis.
Dėl ko nesugriuvo Venecija
Ne paslaptis, kad meistrai pasirengę atiduoti beprotiškus pinigus už vandenyje ne vienerius metus laikytą ąžuolą. Tačiau vis dar nedaugelis žino, kad artimas lietuviškos pušies giminaitis – Sibiro maumedis (lot. Larix sibirica), mirkdamas vandenyje, ne tik nepūva, dargi sutvirtėja. Todėl pasaulyje plačiai naudojamas statant povandeninius įrenginius, jachtas, renčiant namus ar naudojant jų apdailai. Šią unikalią savybę jau seniai pastebėjo italų architektai – daugelis Venecijos pastatų pastatyti ant Sibiro maumedžių polių. Venecija grimzta, bet negriūva.
Paslaptis – klimato sąlygos
Maumedynai driekiasi Vakarų Sibire nuo Obės ir Irtyšiaus Vakaruose iki Baikalo ežero Rytuose. Šiaurėje arealas siekia tundrą, o pietuose – Mongoliją ir Kiniją. Atšiaurus Sibiro klimatas, aukštikalnės bei stiprūs vėjai nelepina – varžydamasis dėl saulės šviesos Sibiro maumedis stiebiasi į 30 – 40 metrų aukštį, priverstas atlaikyti žiaurų speigą ir gūsingus vėjus. Todėl medžio rievės – itin tankios, o mediena – itin tvirta. Maumedžiai auga ir ne tokiose atšiauriose, kaip Sibiro, sąlygose, pavyzdžiui, Lietuvoje, Čekijoje, Alpių kalnuose. Tačiau būtent klimatinės sąlygos ir lėmė unikalias Sibiro maumedžio savybes. „Medžio sakai pradžioje kyla kamienu, o po to leidžiasi, sluoksniuojasi. Todėl mediena tiesiog permirkusi sakais – natūraliu impregnantu“, - vaizdžiai pasakoja bendrovės „Inalva Logistics“ vadovas Albertas Kazlauskas, rankose laikydamas kvepiantį medienos pavyzdį. Norint perpjauti tokią medieną rankomis, teks išlieti nemažai prakaito ir pritrinti pūslių, nes pjūklas iškart apsivelia sakais – šypsosi A. Kazlauskas.
Didžiuliai ištekliai ir maža kaina
Sakais persisunkęs Sibiro maumedis – viena iš medžių rūšių, kuri sunkesnė už vandenį. Kadangi netinka plukdyti sieliais, didžiuliai medienos ištekliai ilgai išliko nepaliesti. „Dabar mes galime atsigabenti didelius medienos kiekius ir palaikyti kainas, kurios beveik nesiskiria nuo lietuviškos medienos“, - pastebi vienas iš bendrovės „Inalva logistics“ vadovų Vaidotas Kazlauskas, besirūpinantis Lietuvoje apdirbtos Sibiro maumedžio medienos eksportu į skirtingas Vakarų Europos šalis, o taip pat aprūpinantis Lietuvos vartotojus. Vis dėl to, kaina – ne vienintelis ir ne pagrindinis veiksnys, dėl kurio Sibiro maumedis sparčiai išpopuliarėjo ne tik Vakarų šalyse, bet ir Lietuvoje. Ypač – pastaraisiais metais.
Atsparus lietuviškiems orams
Marijampolietis Dainius Navickas pasakoja apie Sibiro maumedį sužinojęs tik tada, kai sumanė įsirengti namo terasą. „Norisi daikto, kuris tarnautų ilgai ir nekeltų rūpesčių. Ilgai domėjausi internete, konsultavausi su specialistais, skaičiau atsiliepimus“, - prisimena D. Navickas.
Sprendimas pasiteisino
„Įdėjau nemažai savo fizinio darbo, bet terasą įsirengiau tris kartus pigiau negu iš vietinės medienos. Puikiai atlaikė permainingus drėgnus mūsų orus, o juk pirkau kaip nekondicinę,“ – ir džiaugiasi, ir stebisi marijampolietis, geru žodžiu minėdamas „Inalva Logistics“ darbuotoją V. Kazlauską.
„Draugiškas“ žmogui
Kadangi iš Sibiro maumedžio išpjautos lentos, tašai, langų ar durų rėmai, kiti medienos gaminiai – natūraliai impregnuoti sakais, jų nebereikia papildomai apdoroti cheminėmis priemonėmis. Pastarosios garuoja, lėtai ir nepastebimai nuodija organizmą. Todėl ekologinėmis Sibiro maumedžio savybėmis itin domisi tie, kurie siekia gyventi draugiškoje žmogui aplinkoje. Nuo saulės lepinamos Italijos iki atšiauriosios Norvegijos fiordų kyla namai, kuriuose naudojama iš tolimojo Sibiro atgabento maumedžio. Maumedis naudojamas tiek namo vidui įrengti, tiek išorės apdailai, terasoms, prieplaukoms ir kt. Tai yra ten, kur geriausiai atsiskleidžia šios medienos savybės. „Kitaip tariant, jeigu Sibiro maumedį laikysite vandenyje, jis ne tik nesupus, o užsikonservuos ir taps toks tvirtas, kad neįveiksite ir kirviu“, - šypsosi A. Kazlauskas.

Apie Sibiro maumedį trumpai:
1. Vidutinis maumedžio gyvavimo laikas – 300-400 metų;
2. Iki šiol yra išlikę pastatų, kurie tarnauja jau 500 metų;
3. Medienos kietumas pagal Brinelio skalę – 2,9-3,2 (pvz., ąžuolo - 3,7);
4. Sakai pasižymi baktericidinėmis savybėmis, jo vengia vabzdžiai;
5. Atsparumas puviniui ir kenkėjams – du kartus didesnis nei pušies;
6. Dvigubai atsparesnis ugniai nei pušis;
7. Iš maumedžio statytuose namuose žymiai ilgiau išlieka natūralus medienos kvapas;
8. Puikiai tinka mediniams įrenginiams ir apdailai, kai sveikatos sumetimais draudžiamas cheminis medienos apdorojimas.

UAB INALVA LOGISTICS
Savanorių pr. 287-367, Kaunas
info@meleze.fr
Tel. +370 618 05675
Faks. + 370 37 311574
www.sibiromaumedis.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/kas_nutiks_jeigu_sibiro_maumedi_palaikysite_dregmeje/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.