Kenkėjai yra įvairios kilmės organizmai, kurie įsikuria jūsų teritorijoje ir daro jums žalą. Dažniausiai, išgirdus apie kenkėjų naikinimą, įsivaizduojama privačios valdos, maisto gamybos įmonės ar žemės ūkio paskirties patalpos. Tačiau kenkėjų naikinimas svarbus ir pramonės įmonėms. Kokie kenkėjai dažniausiai sutinkami pramonės įmonėse, kokia yra jų daroma žala ir kaip efektyviai jų atsikratyti? Plačiau apie tai pasakoja MB Pelėdas direktorius Raimondas Rudzinskas.
KENKĖJAI PRAMONĖS ĮMONĖSE – TIESIOGINĖ IR NETIESIOGINĖ ŽALA
„Dažniausiai manoma, kad kenkėjai veisiasi ten, kur yra maisto ar kitų organinės kilmės medžiagų, bet tai netiesa, – teigia direktorius Raimondas Rudzinskas. – Net jei pastate nėra organinės kilmės medžiagų, kurios pritraukia išalkusius kenkėjus, pats pastatas gali tapti kenkėjų traukos centru kaip prieglobstis nuo šalčio, lietaus, vėjo ir savų potencialių priešų. Dažniausiai pramonės įmonės kovoja su įvairiais graužikais, bet čia taip pat veisiasi skruzdės, pelėsis, vorai, ir visi jie daro tiesioginę bei netiesioginę žalą.“
Tiesioginė žala yra graužikų sugraužti laidai, sugadinti įrengimai, graužikai gali pažeisti pastato konstrukcijas, apgraužti bei sugadinti sandėliuojamas prekes, šlapimu bei ekskrementais užteršti žaliavas. Skruzdės paprastai pirmiausia įsiveisia lauke, iškilnoja ir sugadina trinkeles, o atšalus orams, patraukia į vidaus patalpas. Gamybinėse patalpose įsimetęs pelėsis daro žalą darbuotojų sveikatai. Įmonės dažnai kreipiasi į kenkėjų kontrolės specialistus, kai ant pastato fasadų įsikuria vorai, o voratinkliai ir juose besikaupiantys nešvarumai gadina estetinį vaizdą.
„Visi kenkėjai daro žalą, ir jei nedaroma tiesioginė finansinė žala, tai daroma žala reputacijai, – teigia direktorius Raimondas Rudzinskas. – Atsiminkite, kad viena ne laiku pasirodžiusi pelė nepadarys didelės fizinės žalos, bet gali kainuoti jums kelių tūkstančių kontraktą.“
Sakoma, kad į kenkėjų naikinimo specialistus būtina kreiptis pamačius vieną pelę ar tarakoną, nes realiai šis skaičius yra 100 kart didesnis. Tačiau, direktoriaus teigimu, reikia tiesiog stebėti aplinką ir, pajutus aplinkos pokyčius, kreiptis į kenkėjų naikinimo specialistus – vienas skambutis nieko nekainuos, bet gali padėti užbėgti už akių didelėms problemoms.
SVARBU NE PIGUMAS, O VEIKSMŲ KOMPLEKSIŠKUMAS
Kenkėjų naikinimas yra specifinis reikalas – realiai matoma maža problemos dalis, tai yra konkretūs kenkėjai arba jų paliekami pėdsakai, o matoma dalis ir problemos židinys yra skirtingi dalykai. Prieš užsiimant kenkėjų naikinimu, būtina atlikti aplinkos analizę, nustatyti kenkėjų traukos aspektus, jų patekimo kelius, skirtingų kenkėjų tarpusavio sąveiką ir identifikuoti problemos židinį nustatytu perimetru.
„Kenkėjų naikinimas nėra ir negali būti pigus sprendimas, – teigia direktorius Raimondas Rudzinskas. – Pigiausia pelių naikinimo priemonė yra spąstai, bet ji nėra pati veiksmingiausia“. Norint efektyviai išnaikinti kenkėjus, svarbu suprasti problemos kompleksiškumą. Pasirinkus mažiausią kainą siūlantį paslaugos tiekėją, paprastai, siūlomi daliniai, lokalūs sprendimai, dezinfekuotojai išvažiuoja, po kurio laiko problema atsinaujina, procedūros kartojamos iš naujo. Taip leidžiami pinigai, stabdomas verslas, gaištamas laikas, patiriami nuostoliai ir neigiamos emocijos.
„Mes siekiame priimti kompleksiškus, ilgalaikius sprendimus, įvertiname aplinką, kenkėjų traukos centrus, kenkėjų patekimo kelius, dažniausiai problemą išsprendžiame vieno dezinfekcijos seanso metu, – teigia Raimondas Rudzinskas. – Jei nutinka taip, kad problema neišspendžiama po pirmo apsilankymo, antrasis dezinfekcijos seansas atliekamas už pusę kainos, o trečias nemokamai.“
KENKĖJŲ NAIKINIMO KAINA – GRETA PINIGŲ, YRA DAR VIENAS KOMPONENTAS
„Jeigu renkatės kenkėjų naikinimo specialistus, be kainos, atkreipkite dėmesį į dar vieną komponentą, – teigia direktorius Raimondas Rudzinskas. – Tai yra darbų ir ekspozicijos laikas, arba laikas, per kurį jūs negalėsite naudotis patalpomis.“
Kol vyksta dezinfekavimo darbai ir vėliau, kai juntamas cheminių medžiagų poveikis, nerekomenduojama būti teritorijoje nei patalpose. Pramonės įmonėms, tai gali sutrikdyti įprastinį verslo ciklą. Vertindami gautus pasiūlymus dėl dezinfekcijos, atkreipkite dėmesį į darbų atlikimo ir ekspozicijos trukmę. Profesionalai suplanuos veiklas taip, kad darbus atliktų per trumpiausią laiką, ir parinks tokias chemines medžiagas, kad galėtumėte grįžti į įprastinį verslo ritmą kiek įmanoma greičiau. Jie taip pat bus pasiruošę dirbti jums patogiu laiku, pvz. savaitgaliais. Tokiu būdu, išvengsite nuostolių, susijusių su verslo stabdymu.
MB Pelėdas ne vienus metus specializuojasi kenkėjų kontrolės srityje, atlieka dezinfekciją, dezinsekciją, deratizaciją, naikina visas kenkėjų rūšis ir teikia fumigacijos paslaugas. Įmonė vadovaujasi aukščiausiais kokybės standartais, vykdo pilnutinę kenkėjų kontrolę, siūlo visuminius kompleksiškus sprendimus ir siekia, kad problema būtų išspręsta vieno seanso metu, o pakartotinės dezinfekcijos nereikėtų. Paslaugos teikiamos visoje Lietuvoje.
Raimondas Rudzinskas, direktorius
MB Pelėdas
Draugystės g. 17-1, LT-51229 Kaunas
Tel. nr.: (8) 604 54359
El.paštas: info@peledas.lt
www.peledas.lt