Akis norisi sukti nuo kieme želiančių takelių? Trinkelės „pasipuošusios“ neaiškios kilmės, niekaip neišvalomomis dėmėmis? O terasos mediena verkiant reikalauja atgaivinimo? Imtis to pačiam? O galbūt išnaudoti profesionalių meistrų su galinga valymo įranga pagalbą? Nustebote, nes manėte, kad galima kreiptis tik dėl namo vidaus, langų valymo, žolės pjovimo paslaugų? Taigi spręsti Jums – tvarkyti kiemą pačiam ar atiduoti tai į darbščias profesionalų rankas.

 

 

 

Žaliuojantys tarpeliai

Viena iš didžiausių trinkelėmis kloto kiemo bėdų – tarpeliuose dygstančios žolės, samanos. Dažniausiai jos atsiranda dėl nepakankamai užpildytų trinkelių tarpų. Esama nemažai būdų, kaip naikinti piktžoles, tačiau kiekvienas jų turi savų pliusų ir minusų. Ekologiškiausias, tačiau daugiausiai jėgų reikalaujantis – ravėjimas. Tam prireiks aštraus įrankio, kad augalą pašalinti su visomis šaknimis, kitaip labai greitai teks vėl imtis šio nemalonaus darbo. Jei ravėti tenka nemažą kiemo plotą, dažnai šeimininkai atsisako šio kiemą švarinančio būdo. Ir tada griebiasi kitų natūralių priemonių – beria druską, kalkes, sodą, plauna aukšto slėgio srove. Deja, ji išplauna ne tik nešvarumus, bet ir tarpelių užpildą. Galima rinktis piktžolių naikinimo cheminėmis medžiagomis (herbicidais) variantą, tačiau tuomet teks kiemą saugoti nuo jame lakstančių augintinių, pažeisti aplinkinius augalus, o medžiagų poveikį gali sumažinti netikėtas lietus. Žinoma, bet kokia chemija kenksminga ir pačiam šeimininkui. Jei žolių, samanų atsiradimo priežastis – neužpildyti tarpeliai, po ravėjimo ir šiukšlių valymo būtina juos užpildyti atsijomis.

 

Įvairios kilmės dėmės

Trinkeles reikėtų saugoti nuo sunkiai pašalinamų tepalų, rūdžių, dažų dėmių, nes savo pastangomis jas pašalinti itin sudėtinga, ypač jei jos šalinamos ne iš karto, o paliekamos įsigeria. Šeimininkai ant tepalinės dėmės pila smėlį, pjuvenas ar net kačių kraiką, kurie geba sugerti skysčius, o vėliau visa tai nušluoja. Dažus galima bandyti nuvalyti tirpikliu. Jei nusprendėte dėmes valyti cheminėmis priemonėmis, rekomenduojama iš pradžių atlikti bandymą mažam plotelyje. Verta įsidėmėti, kad savarankiškai parinkti cheminiai valikliai gali ne tik nepaveikti dėmės, bet dar ir nepataisomai sugadinti trinkelių paviršių, atsirasti papildomų dėmių, pakisti spalva (kai sudėtyje yra chloro). Pavyzdžiui, klinkerį žaloja priemonės su rūgštine formule. Taip pat labai svarbu kuo greičiau užsiimti dėmių šalinimu, nes įsisenėjusių išvalyti kartais ir nebeįmanoma.

 

 

 

Ledas, sniegas

Žiemą, kai kieme slidu, rekomenduojama ant trinkelių nepilti druskos ar jos mišinių, nuo kurių lieka dėmės. Taip pat reikėtų stengtis jų nepažeisti kapojant ledą ar kasant sniegą, tad rinkitės medžio ar plastiko gaminius, o ne su metalinėmis detalėmis, nenaudokite aštrių grandiklių.

 

Ką daryti?

Kiemo gerbūvis atrodo nepriekaištingai tik tuomet, kai viskas nauja, tačiau vos po kelių sezonų dauguma kampelių reikalauja rūpestingų šeimininko rankų. Visi savarankiški aplinkos tvarkymo darbai pareikalauja daug šeimininkų jėgų, pastangų, išlaidų. Profilaktiškai rekomenduojama kasmet nuplauti trinkeles, išvalyti jų tarpelius, jei trūksta – užpildyti reikiama medžiaga. Deja, net gerokai paprakaitavus tenka nusivilti savo darbu, nes vaizdas dažnai būna nestulbinantis. Tačiau profesionalai su šveicariška aukšto slėgio plovimo įranga Mosmatic užtikrins Jūsų kiemo švarą ir tvarką. Kuo tai gali pakeisti savarankiškas Jūsų pastangas atnaujinti kiemo išvaizdą? Ši valymo įranga galinga (iki 350 bar.) jėga nuplauna trinkeles, plyteles, asfaltą, šaligatvius, takelius, pamatus, plytų sienas, terasas, laiptus, kitokį medinį (fasadą, baldus), mineralinį ir betoninį paviršių. Iš tarpelių iki 3 cm gylio aukšto spaudimo srove išplaunamos samanos, kerpės, dumblas, purvas, kramtomoji guma, betono likučiai ir kt. Taip pat nesunkiai panaikinamos dėmės, kurios pačiam šeimininkui dažniausiai tampa neįveikiamomis: tepalo, kuro, dažų, druskos, rūdžių, padangų žymės. Sudėtingai šalinamoms, įsisenėjusioms dėmėms naudojami specialūs cheminiai preparatai, tačiau daugeliu atvejų užtenka karšto vandens ir aukšto spaudimo srovės.

 

 

 

Trinkelės yra linkusios įgerti drėgmę, todėl naudinga jas impregnuoti specialiomis priemonėmis. Dar nėra įprasta lietuvių kiemo dangai naudoti specialius impregnantus, kurie įsigeria giliai į poras ir itin efektyviai saugo nuo vandens, tepalų, purvo įsigėrimo, samanų ar kerpių atsiradimo. Kadangi betonas – porėta medžiaga, įgeria skysčius, todėl tokia drėgme prisotinta trinkelė esant šalčiui ima plėstis, dėl ko atsiranda įtrūkimai. Naujai išklotas trinkeles padengus tokia saugančia danga galima ilgus metus džiaugtis patraukliai atrodančiu, rūpesčių nekeliančiu kiemu.

 

 

 

 

UAB „AIKAS“

Tel.: 8 608 10137, 8 604 07343

El. paštas: kiemosvara@gmail.com

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/kiemo_tvarkymas_vargti_paciam_ar_patiketi_profesionalams/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.