Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Sveikata straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Klastinga kačių inkstų liga, su kuria galima gyventi

   2019-01-14

Kačių inkstų funkcijos nepakankamumas – viena dažniausių priežasčių, kuomet šeimininkai, skaudama širdimi, nusprendžia nebekankinti sergančio augintinio ir taikyti jam eutanaziją. Tačiau specialistai teigia, kad būdų pakovoti su šia klastinga liga ir prailginti katės gyvenimą, vis tik yra.

 

Lėtinio inkstų funkcijos sutrikimo simptomai ir priežastys

UAB „Dainavos veterinarija“ veterinarijos gydytoja Irma Sakavičienė teigia, kad inkstų funkcijos nepakankamumas – viena dažniausių ligų, kuriomis suserga katės. Ir jos pačios augintinė šiuo metu yra gydoma nuo šios ligos. Todėl gydytoja veterinarė pataria atidžiau stebėti savo augintinius ir, pastebėjus tam tikrus simptomus, nedelsiant kreiptis į specialistus.

 

Kačių inkstų funkcijos nepakankamumas būna lėtinis arba ūmus. Tokia pat liga susirgęs žmogus dar turi šansų pasveikti, taikant dializės procedūras ar inkstų transplantaciją. Deja, katės inkstai tokiems gydymo metodams yra per maži.

 

Lėtiniam kačių inkstų funkcijos nepakankamumui būdingi šie simptomai: padažnėjęs vandens lakimas; apetito stoka ir sumažėjęs svoris; kartais pasitaikantis pykinimas, vėmimas; padažnėjęs šlapinimasis, kartais su krauju; opos ant dantenų ir liežuvio; sumažėjęs aktyvumas.

 

Pasak I. Sakavičienės, lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus katėms, jis vystosi per ilgesnį laiką – mėnesius ar metus. Todėl, norint kuo anksčiau pastebėti ligą ir užkirsti kelią jos progresavimui, septynerių metų ir vyresnes kates rekomenduojama bent porą kartų per metus nuvežti pas veterinarą profilaktiniams kraujo tyrimams. „Mūsų klinikoje veikia IDEXX laboratorija, kurioje galime padaryti specifinį testą, kuris vadinasi SDMA – tai yra disimetrinis dimetilargininas, labiau patikimas inkstų funkcijos rodiklis, nei kreatininas. Jis parodo pačius pirminius inkstų, ypatingai pirmojo laipsnio, funkcijos sutrikimus, kai kiti rodikliai to nefiksuoja. Šiuos sutrikimus tyrimas parodo net ir tuo atveju, kai augintinio šeimininkas net nepastebėjo nė vieno lėtiniam inkstų funkcijos nepakankamumui būdingo simptomo – katė atrodo guvi, svoris nepakitęs, apetitas nesutrikęs“, - sako veterinarijos gydytoja.

 

Na, o ūmus inkstų funkcijos nepakankamumas išsivysto staiga, per kelias dienas ar savaites ir juo gali sirgti bet kokio amžiaus katės. Ši staigi liga augintinius gali užklupti apsinuodijus toksinėmis medžiagomis, buitinės chemijos priemonėmis, nuodingais augalais, pesticidais; taip pat patyrus traumą bei infekcijos atveju. Ūmaus inkstų funkcijos nepakankamumo atveju simptomai būna išreikšti stipriau: katės tampa visiškai apatiškos, dažnai vemia ir viduriuoja, visiškai netenka apetito, dėl skysčių stokos dehidratuoja.

 

 

 

Laukia ilgas gydymas ir speciali dieta

Nustačius lėtinį inkstų funkcijos nepakankamumą augintinio šeimininkui visų pirma rekomenduojama pakeisti katės mitybą. Kaip pasakojo I. Sakavičienė, kai kurioms katėms tai gali būti didelis iššūkis, nes įpratusios prie tam tikros mitybos jos naujosios dietos gali paprasčiausiai netoleruoti. Dietinį maistą sudaro specialus pašaras, kurio sudėtyje yra mažas fosforo ir baltymų kiekis – medžiagų, kurios yra itin žalingos inkstų funkcijos nepakankamumu sergantiems gyvūnams. Gydomojo pašaro sudėtyje turi būti didesnis kalio kiekis, nes inkstų funkcijos nepakankamumu sergantiems gyvūnams būdinga hipokalemija (kalio trūkumas organizme). Kadangi sergančioms katėms sutrinka apetitas, kai kuriais atvejai siūlomas maistas su padidintu kalorijų kiekiu, kuris kompensuoja per mažą ėdalo suvartojimą.   Pasak specialistės, prie dietinio maisto kates galima pratinti pamažu, bet  po savaitės ar dviejų reikėtų griežtai pereiti tik prie dietinės mitybos. Koks maistas – sausas ar konservuotas – ne taip svarbu, galima rinktis tokį, koks gyvūnui labiau patinka.

 

Gydymas, pasak veterinarės, kiekvienai katei taikomas individualus, atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, kraujospūdžio rodiklius, skysčių kiekį organizme. Tuo atveju, kai katei skysčių balanso atstatymui reikalingos lašelinės, šeimininkai net apmokomi kaip tai atlikti namų sąlygomis, nes kiekvienas apsilankymas pas veterinarą katei suteikia daug streso, kuris yra itin žalingas sergant lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu. Deja, ūmiais atvejais toks gydymas namų sąlygomis jau neįmanomas, katė turi būti gydoma veterinarijos klinikoje

 

Ligos prevencija

Taigi, ką daryti, kad katė kuo mažiau keltų rūpesčių dėl sutrikusios sveikatos?

 

I. Sakavičienė rekomenduoja vyresnio amžiaus kates reguliariai tirti, atliekant jau minėtus kraujo tyrimus. Jei liga bus diagnozuota pradinėje stadijoje, laikantis visų gydytojo nurodymų, katės gyvenimą galima pratęsti keleriems metams.

 

Taip pat būtina pasirūpinti, kad nuodingi ar pesticidais apipurkšti augalai katei būtų nepasiekiami, kaip ir buitinė chemija bei vaistai.

 

Labai svarbu nuo pat mažų dienų katę šerti kokybišku maistu. Netinkama mityba gali paspartinti ligos atsiradimą, nes pigiame pašare yra nemažai konservantų, skonį gerinančių medžiagų.

 

 

 

UAB „DAINAVOS VETERINARIJA“

 

Vet. gydytoja Inga Sakavičienė

Tel.: 8 (37) 478015, 8 (683) 82620

www.dainavosveterinarija.lt

 

 



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 04 19 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite