Su kiekviena diena, atsiranda naujų burnos higienos priemonių ir naujų gydymo technologijų, kurios leidžia išlaikyti dantis sveikus ir gražius. Kartu, šiuolaikinis gyvenimo būdas kelia daugybę grėsmių – perdirbti, termiškai apdoroti maisto produktai, didelis cukraus kiekis maiste ir kt. Kaip apsaugoti dantis ir išlaikyti juos sveikus, ko klausti savo odontologo ir kaip pasirinkti optimaliausią gydymo variantą? Apie tai pasakoja odontologijos klinikos „Dantesa“ direktorė, odontologė Margarita Žemaitė.

 

Kur glūdi visų problemų pradžia?

Žmonės susiduria su įvairiomis burnos problemomis – dantų apnašos ir akmenys, kariesas, periodontitas (dar vadinamas parodontoze), galiausiai, dantų praradimas ir implantai. Dažnai, žmogus tiesiog klausia savęs – kodėl man tai nutiko? Ką dariau ne taip? Juk valiausi dantis dukart per dieną, rūpinausi burnos higiena ir kt.

 

Ne visi žino, jog pirminė visų odontologinių problemų priežastis – burnos Ph terpės pakitimai. Burnos Ph terpė priklauso, didele dalimi, nuo valgomo maisto. Sutrikus šarmų – rūgščių pusiausvyrai, atsiranda ėduonis, arba kariesas, formuojasi akmenys, dantenų uždegimai, laipsniškai vystosi parodontozė, tirpsta kaulinis audinys, dantys prarandami ir prireikia implanto.

 

Kaip atpažinti sutrikusį Ph balansą burnos ertmėje?

Pirmasis indikatorius yra aktyvus ėduonis ir gausios dantų apnašos – aiškus signalas, jog su burnos šarmų - rūgščių terpe kažkas negerai. Kaip nustatyti burnos terpės būklę kitais būdais, kol dantys dar sveiki? Galima kreiptis į odontologą, imti mėginį ir nustatyti terpę laboratorijoje. Galima tiesiog nusipirkti lakmuso popierėlį, skirtą vandens bei dirvožemio rūgštingumui nustatyti – jis tinka ir burnos ertmės terpei tikrinti.

 

Ką daryti, jei burnos ertmės Ph balansas pažeistas?

Visų pirma, būtina rūpintis burnos higiena – reguliariai valyti dantis, naudoti tarpdančių siūlą, burnos skalavimo skystį. Tačiau derėtų atsiminti – kai burnos Ph pažeistas, individualių namuose atliekamų procedūrų jau nepakanka, todėl svarbu reguliariai lankytis klinikoje ir leisti burnos higiena pasirūpinti profesionalui.

 

Kitas dalykas, kurį dera žinoti, ir kurį žmonės dažnai pamiršta – tai maisto produktų pasirinkimas. Itin palankus sveikai burnos terpei palaikyti yra fermentinis sūris. Taip pat rekomenduojami kiti natūralūs, neperdirbti arba minimaliai perdirbti produktai – vaisiai ir daržovės, kruopos. Dietologai kritikuoja vaisių kokteilius dėl juose esančio cukraus, tačiau natūralus cukrus, arba fruktozė, daug mažiau kenkia dantims nei tas, kurį perkame parduotuvėje. Kietas maistas natūraliai mechaniškai padeda dantims apsivalyti ir šalina apnašas.

 

Labiausiai nerekomenduojami maisto produktai – bulvių traškučiai ir ledinukai. Bulvių traškučiai tik pakelyje yra traškūs, burnoje jie tirpsta ir tampa klampia mase, prilimpa prie dantų ir ilgai veikia burnos terpę. Dėl tos pačios priežasties nerekomenduojami ir ledinukai – jie ilgai išlieka burnoje ir neigiamai veikia šarmų rūgščių pusiausvyrą.

 

 

Gerosios bakterijos – sveikai burnos ertmei palaikyti

Esant stipriai pažeistam burnos Ph, pusiausvyrą padės atkurti medikamentinės priemonės – gerosios bakterijos burnos mikroflorai palaikyti. Jos veikia tuo pačiu principu, kaip ir priemonės žarnyno mikroflorai palaikyti. Šios priemonės parduodamos kapsulių arba miltelių pavidalu. Jas galima įsigyti vaistinėje, tačiau geriausia – tiesiog kreiptis į savo odontologą.

 

Kada keisti dantį implantu?

Būna, kad nepaisant geriausių odontologo ir paciento pastangų, dantų būklė prastėja, ir natūraliai kyla klausimas – ką daryti? Keisti implantu ar palikti? Odontologė Margarita Žemaitė rekomenduoja, kad tol, kol yra galimybė, derėtų išsaugoti net ir prastos būklės dantis. Specialistės teigimu, dantį kritiniu atveju galima pakeisti implantu, o implanto pakeisti praktiškai nebėra kuo, arba laukia itin sudėtingos chirurginės procedūros.

 

Kokį implantą rinktis?

Odontologės Margaritos Žemaitės teigimu, šiandien implantai reklamuojami tiesiogiai galutiniam vartotojui, „apeinant“ gydytoją. Vartotojas gauna daug informacijos apie implantus, kad yra vienu metu ir gerai, ir blogai. Gerai yra tai, kad vartotojas jau yra informuotas. Blogai yra tai, kad parinkti tinkamą implantą yra visų pirma ne paciento, o gydytojo darbas – pvz. vieni implantai skirti minkštam kaului, kiti – kietam kaului ir kt. Specialistės teigimu, „Implantai – ne suknelė ir ne batai – juos reikia rinktis ne pagal firmos vardą, žinomumą, ir ne pagal kainą – implantus reikia rinktis pagal tai, kuris variantas yra lengviausias ir tinkamiausias jūsų organizmui.“

 

Ko žmonės nežino apie implantus?

Šiandien, visi rinkoje esantys implantai yra kokybiški ir jiems suteikiama viso gyvenimo garantija. Žmonės žiūri supaprastintai ir yra linkę galvoti, jog įsidėjus implantą, jam jau nieko nebegali nutikti. Garantija yra suteikiama implantui, tačiau žmogaus organizmui, žandikauliui ir burnos ertmei jokia garantija nesuteikiama. Jei implantas nebus tinkamai prižiūrimas, ant jo, kaip ir ant paprasto danties, ims kauptis apnašos, akmenys, kurie erzins dantenas bei tirpdys kaulinį audinį, o implantą, kaip ir sveiką dantį, galima prarasti.

 

 

Odontolologijos klinika „Dantesa“ yra įsikūrusi Kaune. Klinikoje teikiamos dantų balinimo, profesionalios burnos higienos, burnos chirurgijos, dantų implantavimo, dantų protezavimo ir terapinės odontologijos paslaugos. Klinika bendradarbiauja su Ligonių kasomis, draudimo bendrove Compensa, taip pat teikia paslaugas išsimokėtinai.

 

 

Direktorė Margarita Žemaitė

Odontologijos klinika „Dantesa“

J. Grušo g. 26, Kaunas

Tel. +370 631 133 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/ko_nepasako_jusu_odontologas/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.