Akys – vienas iš svarbiausių žmogaus jutimo organų. Net nedidelis regėjimo sutrikimas žmogui sukelia didžiulį diskomfortą, todėl akimis svarbu rūpintis visada. Matomumo gerinimui žmonės dažnai renkasi lęšius arba akinius, tačiau galima rinktis ir kitokį variantą, pvz.: lazerinę akių korekciją. Akių lazerinės chirurgijos centro vadovas oftalmologas Algimantas Gutauskas teigia, kad po lazerinės akių operacijos žmonės netveria džiaugsmu: „Pacientai dažnai savęs klausia kodėl taip ilgai atidėliojo operaciją ir kur buvo anksčiau. Greičiausiai įvairios baimės ir nerimas atsiranda dėl nežinojimo, tačiau jas galima išsklaidyti atvykus pas specialistą konsultacijai“.

Pirmiausia – konsultacija

Pirmas žingsnis norintiems pagerinti regėjimą – pokalbis. „Konsultacijos metu išklausomi nusiskundimai, išsiaiškinama koks žmogaus regėjimas buvo anksčiau, ar giminėje yra sergančių akių ligomis. Įvertinamas žmogaus regėjimas ir atliekami papildomi tyrimai, pagal poreikį. Gydytojas pateikia išsamų akių ištyrimo atsakymą ir rekomenduoja tinkamiausią regėjimo gerinimo būdą“ – teigia A.Gutauskas. Nuo 2001 m. pirmasis Lietuvoje atliekantis lazerines akių operacijas gydytojas Algimantas Gutauskas pabrėžia, kad tokios operacijos tinka ne visiems: „Maždaug dešimčiai procentų pacientų, besikreipiančių dėl lazerinės akių operacijos jos atlikti negalima“.

Lazerinės operacijos – be skalpelio

Pažangiausiais metodais besivadovaujantys gydytojai oftalmologai siūlo lazerines akių operacijas FEMTO - LASIK būdu. „Operacijos metu ragenos lopelis yra atribojamas femtosekundiniu lazeriu, po to ragenos forma keičiama eksimeriniu lazeriu. Prie akių praktiškai neprisiliečiama su jokiu kitu instrumentu. Tik su lazeriu“ – pasakoja gydytojas. Tokio tipo operacijos greitai atstato regėjimo sutrikimus, tačiau kurį laiką gali būti jaučiamas sausumo akyse pojūtis. „Tai menkas negalavimas, kuris pašalinamas dirbtinių ašarų pagalba. Paprastai didielių nusiskundimų dėl to išgirsti netenka“ – teigia A.Gutauskas.

Femtosekundinis lazeris suteikia iškirtinę galimybę – operuoti amžinę toliaregystę, kurios anksčiau iš viso nebuvo galima gydyti. A.Gutauskas pasakoja, kad tokios akių operacijos visiškai nekeičia žmonių gyvenimo ritmo: „Po operacijų femtosekundiniu lazeriu pacientai neblogai mato jau kitą dieną ir gali sugrįžti prie įprastos darbotvarkės, keliauti į darbą“.

Operacija lazeriu – vos 30 min!

Dažnai žmonės atidėlioja gydyti regėjimo sutrikimus, nes baiminasi įvairių faktorių: kad beprotiškai skaudės, reikės skirti daug laiko, kad operacija nepadės ar, kad ilgai po operacijos teks gydytis. Gydytojas Algimantas Gutauskas visus šiuos mitus neigia: „Atliekant operacijas lazeriu pacientas jaučia santykinai nedidelį diskomfortą. Atlikus visus reikalingus tyrimus ir paskyrus tinkamiausią gydymo būdą pati operacija gali užtrukti apie 20-30 min. Neteigiu, kad po operacijos regėjimas grįš 100%, tačiau apie 90% tikrai realu. Tai puikus rezultatas“. Operacijos lazeriu gali būti atliekamos esant įvairaus laipsnio trumparegystei, toliaregystei bei astigmatizmui. Kiekvienu atveju tinkamiausią būdą ir naudojamą lazerį parenka gydytojas oftalmologas, atsižvelgdamas ne tik į esamą problemą, bet ir į paciento lūkesčius.

Amžinė toliaregystė – pagydoma

Sulaukus maždaug 50-ies metų amžiaus, kasdieniai veiksmai, tokie kaip knygų skaitymas, pradeda varginti akis. Natūralūs lęšiukai, esantys akyse, tampa nebe tokie elastingi ir prisideda prie suprastėjusio matymo iš arti. Šiuo metu tokio tipo regos sutrikimas, arba amžinė toliaregystė, gali būti išgydoma pasitelikiant į pagalbą femtosekundinius lazerius. Rezultatas pasiekiamas labai greitai: lazerio veikimo laikas vos 20 sekundžių, o pacientas jau kitą dieną gali skaityti be akinių! „Pati procedūra atliekama be menkiausio akies paviršiaus pažeidimo: lazerio spindulys nutaikomas ir veikia tik ragenos vidinėje dalyje. Po procedūros pacientas geba gerai matyti ir iš arti, ir iš toli“ – pasakoja gydytojas A.Gutauskas. 

Vyresnių žmonių problema – katarakta

Katarakta yra akių liga, kai lęšiukas pamažu netenka skaidrumo, formuojasi drumstys, kurios trukdo gerai matyti. Tokia problema paprastai kamuoja vyresnio amžiaus žmones. „Ši problema šalinama chirurgiškai. Fakoemulsifikacijos būdu pašalinamas drumstas natūralus lęšiukas ir implantuojamas naujas dirbtinis lęšis“ – teigia oftalmologas A.Gutauskas. Po operacijos regėjimas pagerėja per kelias dienas.

Dirbtinio intraokulinio lęšio implantavimas

Gydytojas A.Gutauskas pabrėžia, kad kartais akių operacija lazeriu negali būti atliekama: „Tokios operacijos neatliekame žmonėms, kurie turi per ploną rageną, serga glaukoma, jiems yra nustatyta progresuojanti trumparegystė ir pan. Tokiu atveju siūlome dirbtinio intraokulinio lęšio implantavimą“. Tokia operacija gali būti atliekama siekiant koreguoti vidutinio bei didelio laipsnio trumparegystę, toliaregystę bei astigmatizmą. Žinoma, dirbtinio intraokulinio lęšio implantavimui svarbus paciento amžius, jis turėtų būti tarp 21-45 metų. Taip pat refrakcijos yda bent metus laiko turi būti stabili.

Algimantas Gutauskas
UAB "Akių lazerinės chirurgijos centras"
Vilniuje: Krokuvos g. 11
Tel. 8 52 409190
Kaune: Savanorių pr. 284, IV aukštas
Tel. 8 37 313646
www.lasik.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/kodel_nereikia_bijoti_lazerines_akiu_operacijos/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.