Dėl vis didėjančios konkurencijos globalioje rinkoje, daugumai gamybos įmonių tenka ieškoti būdų, kaip paspartinti gamybą ir sumažinti kaštus, todėl neišvengiamai kyla efektyvios robotų technologijos poreikis. Investicijas į pramoninius robotus taip pat skatina ir vis griežtėjantys saugos bei sveikatos reikalavimai.

 

 

 

 

Per pastaruosius penkerius metus integruotų robotų skaičius pasaulyje augo daugiau kaip po 20 proc. kasmet

 

Jei anksčiau tradiciniai robotų vartotojai buvo stambūs automobilių ir elektronikos gamintojai, tai šiuo metu pramoninių robotų rinką plečia mažos ir vidutinės įmonės, dirbančios tokiose srityse, kaip maisto, plastmasių ir gumos, vaistų, namų apyvokos gaminių, medienos bei baldų pramonė. Tarptautinės robotikos federacijos duomenimis, per pastaruosius penkerius metus integruotų robotų skaičius pasaulyje augo daugiau kaip po 20 proc. kasmet. Robotai gali būti reali alternatyva sumažėjus darbo jėgos pasiūlai įvairiose gamybos srityse.

 

Tobulėjančios technologijos užtikrina greitesnį investicijų atsipirkimą, didesnį našumą, efektyvumą ir vis griežtėjančius darbų saugos reikalavimus

 

Stambiausiems gamintojams koncentruojantis į nuolatinį įrenginių našumo ir efektyvumo didinimą, per pastarąjį dešimtmetį ženkliai keitėsi ir pati robotų technologija. Aukštesnių technologijų dėka robotų instaliavimo darbų apimtys yra mažesnės, robotų atliekamo darbo keliamas darbinis triukšmas mažesnis, programavimas ir sujungimas su kitomis sistemomis lengvesnis, klaidų/sutrikimų dažnis sumažėjęs net 200 procentų. Tai geros naujienos gamintojams, kurie siekia greitesnio investicijų atsipirkimo, kuris įvyksta maždaug per 2-4 metus ar dar greičiau. Šiandien tokio pat funkcionalumo robotas kainuoja mažiau kaip ketvirtį to, kiek kainavo 1990 metais. Remiantis Tarptautinės robotikos federacijos atliktu tyrimu, tinkamai prižiūrimo roboto tarnavimo ciklo trukmė vidutiniškai yra 15 metų, iš jų, 5 metai be jokių, net menkų, sutrikimų, esant tokiam pat darbo našumui.

 

Šiuolaikinėje gamyboje yra daugybė darbų, kur reikalingas nuolatinis dėmesys detalėms. Robotų naudotojas, vykdydamas tokius darbus, gali uždirbti ženklius finansinius dividendus išnaudodamas pramoninių robotų tikslumą ir  jų atliekamų kartotinių operacijų patikimumą. Darbą, kur leistina paklaida yra +/-0,02 mm, robotas gali atlikti skrupulingai, ko joks žmogus negalėtų padaryti.  Pavojingose zonose arba ten, kur atliekami didesnio svorio kilnojimo darbai, robotai gali pakeisti žmogų, o švariose patalpose bei ten, kur reikalinga laikytis griežtų higieninių reikalavimų, įrenginiai gali pašalinti užterštumo grėsmę. Lygiai taip pat tokie standartiniai ir dažnai varginantys darbai, kaip įrenginių priežiūra, formų išėmimas, produkto nukreipimas ir supakavimas ant padėklo, gali būti visiškai automatizuoti, taip išlaisvinant personalą kitus darbus atlikti.

 

Tendencija į trumpesnį produkto gamybos ciklą ir didesnį gamybos lankstumą taip pat rodo, kad per ilgesnį roboto eksploatavimo laiką jis gali būti ne kartą perprogramuojamas ir panaudojamas įvairiose darbo vietose tam, kad atlikti visiškai skirtingas funkcijas. Skirtingai nuo fiksuotos automatizacijos, esančios CNC ir kėlimo įrenginiuose, daugiaašiai pramoniniai robotai gali būti panaudoti naujuose procesuose naujoms funkcijoms atlikti ir inžinieriams nereikia kurti visiškai naujų gamybos linijų. Taip pat robotus galima integruoti į modulinius apdorojimo ir pakavimo įrenginius, kur jie atliktų dar vieno modulio funkciją, įvesdami lankstumo elementą į kitose vietose nepaslankią gamybos liniją. Visa tai teigiamai atsiliepia broko eliminavimui, kokybės gerėjimui ir gamybos kaštų mažėjimui, o tai sudaro sąlygas lankstesniam kainų skaičiavimui.

         

 Pramoninių robotų gamybos lyderiai

 Pasaulyje yra daugiau nei 30 stambių pramoninių robotų gamintojų, bet „Yaskawa-Motoman“, „ABB“ ir „Fanuc“ sudaro daugiau nei pusę visos pasaulinės robotų pramonės apyvartos. „Yaskawa“ – vienos iš stambiausios pasaulyje elektrinių variklių bei pavarų gamintojos, japonų kompanijos „Yaskawa Electric Co“ padalinys, gaminantis robotus pramonei ir medicinai. Šiuo metu tai vienintelė robotų gamintoja, neiškėlusi robotų gamybos į trečiąsias šalis. Vienas pagrindinių motyvų – ypatingai aukšti reikalavimai pateikiamo produkto kokybei. Pasaulinėje robotų rinkoje „Yaskawa“ kompanija instaliavo beveik 400 000 sistemų su robotais.

 

 

 

Nuo 2008 metų Lietuvoje ir Latvijoje „YASKAWA – MOTOMAN“ robotų instaliavimą, techninę priežiūrą bei mokymus vykdo oficialusis japonų kompanijos „YASKAWA – NORDIC“ atstovas Lietuvoje bei Latvijoje UAB „Profibus“. Šią įmonę pagrįstai galima vadinti robotų diegimo į technologinius procesus pioniere, kadangi Lietuvoje ji pirmoji pradėjo diegti pramoninius robotus. Šiuo metu UAB „Profibus“ Lietuvoje ir Latvijoje eksploatuoja 110 pramoninių robotų. Įmonės darbuotojų branduolys - aukštos kvalifikacijos inžinieriai, turintys ilgametę patirtį elektronikos, automatikos bei pramoninių robotų diegimo, aptarnavimo ir technologinių procesų automatizavimo srityje. UAB „Profibus“ teikia pramoninių naujų ir naudotų suvirinimo, paletavimo, 3D frezavimo ir kitų robotų diegimo, aptarnavimo bei mokymų paslaugas, atlieka MIG/MAG/TIG, taškinio, plazminio ir lazerinio suvirinimo bei plazminio pjovimo įrangos diegimą bei aptarnavimą, precizinio suvirinimo stalų, pozicionierių diegimą ir aptarnavimą, vykdo technologinių procesų automatizavimą, kuria ir diegia nestandartinę bei specialiąją programinę įrangą.

 

 

 

UAB „PROFIBUS“

Savitiškio g. 10F, LT-37371 Panevėžys

Tel. +370 45 518575

Mob. tel. +370 686 26300

www.profibus.lt

 

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/konkurencijos_varzybose_pades_laimeti_robotai/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.