Lietaus surinkimo talpos nėra naujovė, tačiau šie sprendimai dabar atgimsta ir vis labiau populiarėja. Moderniosios technologijos lietaus surinktą vandenį leidžia panaudoti itin efektyviai, o tai prisideda prie ekologiško ir tvaraus vandens vartojimo. Apie lietaus surinkimo rezervuarus ir surinkto vandens panaudojimo galimybes pasakoja UAB „Kasita“ direktorius Darius Radzvilavičius.
Ką reikėtų žinoti apie lietaus surinkimo talpas?
Lietaus vandens surinkimas – tai lietaus vandens surinkimo ir saugojimo procesas, kurio metu surinktą iš gamtos gaunamą vandenį galite nešvaistyti veltui, o panaudoti savo reikmėms. Lietaus vanduo nuo stogo teka latakais ir vamzdynais, o drenažo vanduo – paklotais vamzdynais į surinkimo talpą, iš kurios gali būti paimamas antriniam panaudojimui. D. Radzvilavičius sako, kad prieš įsirengiant lietaus surinkimo talpą, reikėtų apgalvoti kelis aspektus: kokį lietaus rezervuaro tipą (antžeminį ar požeminį) norite montuoti bei koks turėtų būti talpos dydis.
Lietaus talpų tipai. Lietaus talpos gali būti antžeminės ir požeminės. Pasirinkimas priklauso ir nuo Jūsų poreikių, ir nuo suplanuoto biudžeto. Antžeminės talpos – tai paprasčiausia talpa/indas, į kurį kaupiamas vanduo. Toks variantas yra pigesnis nei požeminės sistemos, tačiau neatrodo estetiškai, o kartais didelėms talpoms pastatyti šalia namo nėra pakankamai vietos.
Tuo tarpu, požeminiai rezervuarai yra įkasami į žemę, todėl neužima Jūsų sklypo ploto, tačiau tokios vandens talpos reikalauja didesnio biudžeto. Po žeme galite užkasti didesnes talpas, kurios bus paslėptos ir apsaugotos nuo aplinkos veiksnių.
Medžiagos, iš kurių pagamintos talpos. „Lietuvoje populiariausios vandens talpos: gelžbetoninės ir plastikinės, – pasakoja UAB „Kasita“ vadovas D. Radzvilavičius, – Gelžbetoninės talpyklos yra patvarios ir ilgaamžės, tačiau jos kasamos kur kas giliau į žemę, yra nesandarios, sunkios, todėl jų įrengimo kaina ženkliai išauga, o gaunamas rezultatas, dėl talpos sandarumo tikrai nedžiugins“.
Plastikinės lietaus surinkimo talpos pagamintos iš patvaraus plastiko, gali būti įvairių formų ir dydžių. Jos kasamos ne taip giliai, kaip gelžbetoninės, todėl bendra investicija į šias talpas yra kur kas mažesnė, o gaunama nauda ženkliai didesnė.

Talpos dydis. Lietaus surinkimo talpos dydis priklauso nuo daugelio aspektų: kam ketinate naudoti surinktą vandenį, kur ketinate montuoti talpą (sode, prie vasarnamio, prie gyvenamojo pastato ar prie gamyklinių pastatų ir pan.), pastato stogo plotas, metinis kritulių kiekis ir t. t. Pavyzdžiui, prie nuosavo namo įprastomis naudojimo sąlygomis visiškai pakaks 5000 litrų talpos.
Vienas iš dažniausių klausimų – kas atsitiks, jei talpa persipildys? „Lietaus surinkimo sistemą įrengiame taip, kad persipildžius talpai, lietaus vanduo neišplautų grunto, o tiesiog į jį susigertų, – patirtimi dalinasi D. Radzvilavičius, – Todėl didelių liūčių metu pergyventi nereikėtų“.

Kam gali būti panaudojamas surinktas lietaus vanduo?
„Lietaus vanduo gali būti naudojamas labai efektyviai, – sako D. Radzvilavičius, – Tačiau Lietuvoje pakartotinis lietaus vandens panaudojimas plačiau dar tik populiarėja“. Tai gana švarus ir visiškai nemokamas vanduo, todėl jo panaudojimą įvairesniais būdais tikrai verta apmąstyti.
Lauko augalų drėkinimas. Lietaus vanduo vejų, sodų, daržų ir kitų augalų laistymui tinka kur kas geriau nei vanduo iš čiaupo.
Vidaus įranga (tualetas, skalbimo mašina). Nors Lietuvoje tai dar nėra populiaru, tačiau didėjančios vandens sąskaitos gali iš esmės pakeisti situaciją. Jau dabar JAV, Australijoje, Ispanijoje ir kt. valstybėse lietaus vanduo naudojamas tokiems įrenginiams, kaip tualetui nuleisti, skalbimo mašinai, o kai kur filtruotu lietaus vandeniu žmonės ir prausiasi po dušu, naudoja jį indaplovėms ir pan.
Transporto priemonių plovimas, naminių gyvūnėlių maudymas. Surinktas lietaus vanduo apskritai gali būti naudojamas visiems lauko darbams, tiek transporto priemonių, pastatų fasadų, trinkelių plovimui ir pan., tiek naminių gyvūnėlių maudymui.
Fontanų ir tvenkinių papildymas. Lietaus vanduo idealiai tinka papildyti tvenkinius, fontanus ir netgi lauko baseinus.
Kodėl verta naudoti lietaus surinktą vandenį?
Norint gyventi tvariau, ekologiškiau ir po savęs palikti kuo mažesnį anglies dvideginio pėdsaką, būtina visus gamtos šaltinius, tame tarpe, ir vandenį, naudoti atsakingai ir apgalvotai. Tad kaip lietaus vandens antrinis panaudojimas prisideda prie geresnio gyvenimo?
Mažesnės sąskaitos. Lietaus vanduo yra visiškai nemokamas, o jį panaudoti galite praktiškai visose srityse (išskyrus gerti).
Nešvaistomas gėlas vanduo. Pasaulyje gėlo vandens jau dabar trūksta, todėl siekiama, kad gėlas vanduo būtų naudojamas tik gėrimui, o kitoms reikmėms vandenį galima panaudoti pakartotinai – lietaus vanduo tam tinka idealiai.
Nepriklausomybė nuo centrinio vandens tiekimo. Turėdami lietaus surinkimo talpas būsite nepriklausomi nuo pasitaikančių laikinų trukdžių tiekiant vandenį centralizuotai. Be to, tai puikus būdas užtikrinti atsarginį vandens tiekimą sausros metu.
Prisideda prie ekologiškesnės ir tvaresnės aplinkos. Galų gale, antrinis lietaus vandens panaudojimas savo reikmėms, yra puikus ekologiško ir tvaraus gyvenimo pavyzdys, kuris visiškai nekenkia mūsų planetai.
Įsirengdami lietaus vandens surinkimo rezervuarus ne tik sumažinsite savo kasdienes išlaidas už vandenį, bet ir prisidėsite prie tvarios visuomenės kūrimo. Tai praktiškas, ekonomiškas ir ekologiškas sprendimas.
UAB „Kasita“ profesionalų komanda savo klientams gali pasiūlyti kompleksines inžinerines paslaugas nuo pamatų paruošimo ir tranšėjų kasimo iki vandentiekio, nuotekų, lietaus sistemų ir kitų komunikacijų įrengimo.
UAB „Kasita“
Direktorius: Darius Radzvilavičius
Vandžiogalos pl. 53 A , Kauno r.
+370 603 33588
info@kasita.lt
www.kasita.lt