Sklandžioms statyboms būtina sąlyga yra patikima technika. Norint, kad ji veiktų nepriekaištingai, ją būtina tinkamai prižiūrėti, o sugedus kreiptis į tinkamą kvalifikaciją turinčius  meistrus ir remontui svarbu naudoti originalias detales.

 

 

Būtina keisti filtrus

Statybinę techniką ir jos variklius jau kone 20 metų remontuojančios bendrovės „Šalvis“ meistrai aiškino, jog tokios įrangos gedimus dažniausiai lemia kelios priežastys.

 

„Statybinė technika ir jos varikliai turi būti tinkamai prižiūrimi, tada jie tarnaus ilgai. Juk ir automobilis puikiai tarnaus, jei laiku pakeisite tepalus, oro, kuro, tepalo filtrus. Statybininkai, matyt, dėl laiko stokos dažnai vėluoja keisti oro filtrus, o tai daryti ypač svarbu, juk dirbama dulkėse. Be to, ne paslaptis, jog statybinei technikai dažnai naudojamas pigesnis, ne itin kokybiškas kuras, todėl filtrai taip pat greičiau užsikemša. Todėl pirmasis patarimas – laiku keisti filtrus, kad įranga patikimai veiktų ir negestų“, - patarė meistrai.

 

Lietuvoje statybose itin dažnai naudojamas yra „Putzmeister“ gamintojo smėlbetonio pumpavimo aparatas M740. Pradedant dirbti su nauja smėlbetonio tiekimo technika, rekomenduojama tepalo ir kuro filtrus pakeisti po 50 motovalandų (realiai išdirbti laiko), o oro filtrus – po 500 motovalandų. Specialistai patarė, jog M740 aparatui kas 1000 motovalandų reikalinga kapitalinė patikra, kai reikia pakeisti visus filtrus, įvertinti diržų, kitų dylančių detalių būklę.

 

„M740 aparatas pumpuoja smėlbetonį, o tai reiškia, kad jam reikia dirbti cemento ir smėlio dulkėse. Jų problema dar ir ta, kad dirbama atidarius dangčius tam, kad variklis geriau aušintųsi. Tai yra normalu, tačiau dulkės patenka į radiatorių, jis, jei neprižiūrimas, jomis gali apaugti, lyg užsibetonuoti. Tada sutrinka vėdinimo sistema, nebeaušinamas variklis ir kompresorius. Visi žinome, jog kaistantis variklis reiškia problemą. Todėl visada atkreipiame dėmesį, jog būtina statybinei technikai laiku keisti filtrus, tepalus, nes tik taip galima išvengti didelių nemalonumų“, - pabrėžė bendrovės „Šalvis“ direktoriaus pavaduotojas Rolandas Gaudėšius.

 

Pigesnės dalys – daugiau išlaidų

Jei statybinė technika ar jos variklis sugedo, remontui svarbu naudoti tik originalias detales, nes analogai, nors juos ir galima pritaikyti, tikrai neužtikrins sklandaus įrangos veikimo.

 

Lietuvoje vis daugiau statybininkų renkasi „Putzmeister“ statybinę techniką. 1958 metais Vokietijoje įkurtas „Putzmeister“ – vienas didžiausių gamintojų pasaulyje, kurių kuriamos mašinos skirtos pumpuoti betoną, statybinius mišinius, purvą, dumblą, nuotėkas, kompostą ir kitas medžiagas. „Šalvis“ yra oficialus „Putzmeister“ atstovas Lietuvoje.

 

„Nors vartotojai renkasi „Putzmeister“ techniką dėl jos patikimumo, tačiau ieško pigesnių detalių, kai prireikia kurią nors pakeisti. Pigesnių alternatyvų galima rasti ir Kinijoje, ir Lenkijoje, ir Turkijoje. Tačiau viskas baigiasi tuo, jog sumontavus pigesnių detalių įranga neveikia, tad ją vis tiek atveža mums remontuoti. Ir tenka konstatuoti, kad originaliai „Putzmeister“ technikai reikia tik originalių detalių. Žinoma, galima įdėti analogiškas greitai susidėvinčias detales. Tačiau mūsų praktika rodo, kad tokį kelią pabandę žmonės vis tiek grįžta prie originalių detalių, nes jos tarnauja kelis kartus ilgiau nei pigesnės detalės, tad ir problemų, ir išlaidų būna mažiau“, - pabrėžė „Šalvio“ meistrai.

 

„Šalvis“ originalias šios įrangos atsargines detales, eksploatacines medžiagas siūlo geriausiomis kainomis.

 

Be to, „Šalvio“ meistrai atlieka greitą bei patikimą betono siurblių remontą, visus „Putzmeister“ technikos remonto darbus (mechaninės dalies, elektrinės, hidraulikos, dylančių dalių), bendrovės specialistai konsultuoja visais „Putzmeister“ technikos klausimais (betono siurblių, tinkavimo mašinų, smėlbetonio pumpavimo įrangos ir t.t.).

 

 

 

Remontas – pagal gamintojo instrukcijas

„Putzmeister“ statybinės technikos aukštus standartus užtikrina tai, kad joje yra naudojami patikimieji „Deutz“ varikliai.

„Lietuviai labai mėgsta taupyti pinigus, tad ir „Deutz“ variklius dažnai nusprendžia remontuoti „garažiuke“ ar pas kaimyną. Bet dažniausiai tie meistrai niekur neranda detalių, tad vis tiek kreipiasi į mus. Tačiau būna ir situacijų, kai variklį pavyksta suremontuoti, bet dėl žinių stokos neišeina jo paleisti, nes blogai sureguliuoja siurblius, kuro padavimo sistemą. Išeina taip, kad vis tiek galiausiai variklis yra atvežamas pas mus, kad mes jį suremontuotume ir paleistume“, - pasakojo „Šalvio“ meistrai.

 

„Šalvis“ yra oficialus, pasaulyje gerai žinomo gamintojo „Deutz AG“ variklių atstovas Lietuvoje.

 

Šio serviso meistrai atlieka tiek garantinį, tiek pogarantinį variklio remontą bei kitus „Deutz AG“ variklių aptarnavimo darbus.

 

Pabrėžtina, jog „Šalvio“ specialistai remontą atlieka pagal gamintojo nurodytas instrukcijas, o įmontuojamos naujosios variklio dalys yra originalios ir atitinka visus reikalingus techninius parametrus.

 

 

„Šalvio“ komanda remontuoja ne tik „Deutz“, bet ir kitų gamintojų – „Perkins“, „Yanmar“ ir kt. variklius, kurie yra statybinėje bei kitoje sunkiojoje technikoje.

 

Atsižvelgiant į klientų pageidavimus, „Šalvio“ meistrai vyksta į kliento nurodytą vietą ir teikia mobiliojo serviso paslaugas.

 

 

UAB „ŠALVIS“

Sandėlių g. 11, Linksmakalnis, Kauno raj.

Tel.: +370 37 460220;

+370 37 566297

El. p. info@salvis.lt

www.salvis.lt

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/meistrai_pataria_statybines_technikos_remontui__tik_originalios_detales/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.