Bet kurios įmonės, kurios užsiima metalo apdirbimu, gerai žino – metalo šratavimas po 1990 m. atėjo iš Vakarų, sparčiai išpopuliarėjo ir šiandien tapo būtinybe ir nerašytu, tačiau kone visuotiniu reikalavimu. Kuo šratavimas yra svarbus ir kokios pasekmės, tinkamai jo neatlikus? Kaip pasiekti optimalių rezultatų šratuojant? Ką reikia žinoti, prieš perkant metalo šratavimo įrengimus? Kaip pasirinkti įrangą, kuri veiks efektyviai ir padės jums sutaupyti? Ar lietuviški įrengimai tokie pat geri, kaip vokiški? Apie tai pasakoja šratavimo įrengimus gaminančios įmonės TG Technika (prekinis ženklas GTV Blast) vadovas Dr. Tadas Gecevičius.
Šratavimas – garantija metalo ilgaamžiškumui
Šratavimas naudojamas daugelyje pramonės šakų, tai visų pirma metalo konstrukcijų gamyba ir kitos susiję sritys, tokios kaip liejimo pramonė, mašinų gamyba, laivų statyba ir remontas, nerūdijančio plieno aliuminio apdirbimas ir pan.
„Tai iš esmės yra garantija metalo ilgaamžiškumui,“ – teigia direktorius Tadas Gecevičius. Šratavimo metu nuo paviršiaus pašalinamas valcavimo luobas, rūdys, senų dažų liekanos, oksidai – pasiekiamas paviršiaus švarumas ir šiurkštumas. Toks paviršius tinkamas dažymui, metalizavimui ar kt. padengimui.
Tinkamai metalo nenušratavus, dažai nesilaiko, prasideda korozija, pasigirsta pretenzijos iš užsakovų.
„Praktikoje žinome istorijų, kai metalinės konstrukcijos pradėjo rūdyti jau pilnai veikiančioje įmonėje. Ką galima padaryti, kai įmonė jau pilnai veikianti? Gamintojai paskaičiavo ir nusprendė, kad pigiausias, jei ne vienintelis būdas, tas konstrukcijas pakeisti naujomis, – pasakoja direktorius Tadas Gecevičius. – Šratavimas, metalo apdirbime, yra kokybės pagrindas, ir mes žiūrime į tai atsakingai, ir mūsų klientai žiūri į tai atsakingai.“
Kaip pasiekti optimalių rezultatų šratuojant?
Vienas svarbiausių faktorių dažų dangos ilgaamžiškumui yra tinkamas ir kokybiškas paviršiaus paruošimas suteikiant švarumo klasę ir šiurkštumą.
Tik šratavimo metodas užtikrina tokį paviršiaus paruošimą. Abrazyvo srautas, įgreitintas turbinos ar suslėgto oro, atsitrenkęs į paviršių jį nuvalo ir pašiurkština. Apibrėžtų gabaritų detalėms šratuoti naudojamos automatinė mašinos ir linijos, čia apdirbimas našus, didelių gabaritų tūrinių gaminių apdorojimui naudojamos šratavimo kameros. Plačiai naudojama ir pasiteisinusi praktika automatinėje mašinoje šratuoti ruošinius, t.y. profilius, vamzdžius, lakštus, o suvirintas konstrukcijas papildomai valyti šratavimo kameroje. Tokiu atveju kelis kartus padidėja našumas ir sumažėja savikaina. Šratuoti ruošiniai tinkamesni pjaustymui, pjūvio kokybė geresnė.
Patikimam dažų dangos sankabumui su paviršiumi būtinas ≥30 proc. dangos storio šiurkštumas. Norint pasiekti tinkamą švarumo ir šiurkštumo lygį, būtina parinkti tinkamus abrazyvus, taip pat nustatyti kitus parametrus, tokius kaip slėgis ir abrazyvo greitis, ir žinoma, šratavimo laiką. Kuo svarbus yra laiko faktorius – šratuodami pernelyg trumpai, nepasieksite norimo efekto, šratuodami ilgiau nei reikia, žalos nepadarysite, bet tokiu atveju patiriamos bereikalingos išlaidos energijos ir darbo užmokesčio sąskaita.
„Šratavimas yra jautrus procesas, jam turi įtakos daugelis dalykų, – teigia direktorius Tadas Gecevičius. – Daugelis reikalavimų aprašyti ISO ir dažų gamintojų standartuose, tačiau mes savo klientams visada patariame, kaip geriau pasiekti pageidaujamų rezultatų.“
Ar lietuviški įrengimai tokie pat geri, kaip vokiški?
Šratavimas, kaip metalo paruošimo dažymui technika, atėjo į Lietuvą iš Vakarų, tada, reaguojant į pokyčius rinkoje, pasirodė pirmieji Lietuvoje pagaminti šratavimo įrenginiai ir mašinos.
„Mes buvome pirmieji, pradėję gaminti lietuviškus įrenginius paviršių paruošimui ir padengimui: šratavimo mašinas ir linijas, šratavimo kameras, dažymo kameras bei linijas, miltelinio dažymo įrangą, - teigia direktorius Tadas Gecevičius. – Lietuviški įrengimai buvo ir tebėra pigesni dėl įvairių taupymo sprendimų, pvz. gamyba perkelta į regioną, kur žemesni patalpų, logistikos, žmogiškieji kaštai, ieškojome kitų sprendimų. Vėliau, siekiant patekti į Vakarų šalių rinkas, ir toliau siekėme išlaikyti kainos ir kokybės santykį kaip konkurencinį pranašumą.“
Ar lietuviški įrengimai tokie pat geri, kaip ir pvz. vokiški? Tadas Gecevičius pasakoja: „Šiandien, 80 proc. mūsų produkcijos yra eksportuojama į JAV, Didžiąją Britaniją, Vokietiją, Suomiją, Švediją ir kitas ES šalis, mūsų prekės ženklas GTV Blast yra gerai žinomas, gerbiamas, mūsų produkcija perkama, tai yra nenuginčijamas įrodymas, kad mūsų produkcija atitinka aukščiausius kokybės standartus.“
Didėjant metalo, žaliavų ir energijos kaštams, vis daugiau įmonių tiek Lietuvoje, tiek ES šalyse, renkasi taupyti leidžiančius sprendimus ir perka Lietuvoje pagamintą šratavimo įrangą.
Kaip pasirinkti tinkamą šratavimo įrangos tipą?
Priklausomai nuo gaminamų detalių matmenų, formos, svorio, reikalingo našumo, turimų patalpų, gabaritų ir formos, šratavimo įranga gali labai skirtis. „Savo klientams visada patariame, kokia įranga tinkamiausia,“ – pasakoja direktorius Tadas Gecevičius.
Renkantis mašiną su ritininiu transporteriu ruošinių šratavimui, apdorojimo plotį rekomenduojama pasirinkti pagal gamyboje naudojamo lakšto plotį, smulkių gaminių ir liejinių šratavimui tinkamiausia mašina su pasukama juosta. Tunelinės mašinos skirtos suvirintų konstrukcijų šratavimui ar integruoti į automatinę dažymo liniją. Šratavimo mašinos su pasukamu kabliu skirtos nedidelėms konstrukcijoms ar masinės gamybos detalėms, kurias galima pakabinti. Jeigu gamyboje naudojami tik vamzdžiai, siūloma rinktis mašiną vamzdžių šratavimui. Nedidelės apimties gamyboje ar remonte tiks mašinos su pasukamu stalu. Šratavimo ir dažymo kamerose apdorojamos didelių gabaritų metalo konstrukcijos, geležinkelio vagonai, tramvajų rėmai, cisternos, žemės ūkio technika ir pan.
„Jeigu standartiniai sprendimai netinka, sukonstruosime ir pagaminsime nestandartinį įrenginį atitinkantį kliento poreikius,“ – teigia Tadas Gecevičius.
Papildomas būdas sutaupyti – nestandartiniai šratavimo įrengimai
Metalo apdirbimo įmonės dažnai susiduria su faktoriumi, kuris smarkiai išdidina gamybos kaštus – kai, pvz. pasirenkama standartinė šratavimo kamera, kuri neatitinka gaminamo metalo produkcijos vieneto parametrų.
Gamintojas renkasi šratavimo įrangą iš katalogo – arba per mažą arba per didelę. Įsigijus per mažą šratavimo kamerą, susiduriame su tuo, kad gaminys netelpa, ar jį apdoroti nepatogu ir pan. Įsigijus pernelyg didelę šratavimo kamerą, patiriamos netiesioginės išlaidos – didesnės investicijos į įrangą, didesni eksploatacijos ir logistikos kaštai.
„Mūsų nestandartiniai sprendimai leidžia gamintojui užsisakyti tokią šratavimo kamerą, kokios jam reikia, - pasakoja direktorius Tadas Gecevičius. – Pvz. jei metalo gaminio dydis yra 12x2x2m, suprojektuojama ir pagaminama būtent jam skirta šratavimo kamera 14x4x4m. Klientas už įrenginius sumoka mažiau, taip pat sutaupo kitais aspektas, darbo laiko, žmogiškų išteklių, energijos sąnaudų, logistikos sąskaita.“
Kokius individualizuotus sprendimus gali įgyvendinti šratavimo įrangos gamintojai?
„Praktiškai, bet kokius,“ – teigia direktorius Tadas Gecevičius.
TG Technika yra sukonstravę ir pagaminę nestandartinės konstrukcijos šratavimo liniją UAB Peikko Lietuva užsakymu. Šratavimo proceso metu į vamzdžių ir profilių vidų patenka abrazyvas. Iki šiol, dažniausiai, buvo naudojami kamščiai, kurie dylą, iškrenta, jų įstatymas ir išėmimas užima daug laiko. Šioje šratavimo linijoje abrazyvo pašalinimui sukonstruotas pakeliamas nuvedimo transporteris. Pakėlus gaminius tam tikru kampu abrazyvas išbyra ir patenka atgal į mašiną.
TG Technika sukonstravo ir pagamino specialius šratavimo įrenginius Ignalinos atominei elektrinei, kurie naudojami branduolinių atliekų tvarkymo ir šalinimo procesuose dezaktyvuojant metalo konstrukcijas. Ardomos metalo konstrukcijos yra šratuojamos pašalinant užterštą radioaktyviomis medžiagomis paviršiaus sluoksnį. Įrenginiai unikalūs savo konstrukcija, atitinka radiacinės saugos reikalavimus.
„Dažnai gamybininkai susiduria su sunkumais ar dirba su neefektyviais sprendimais, nes jiems atrodo, kad tokios įrangos, kokios jiems reikia, nėra ir nebus, – teigia Tadas Gecevičius. – Tačiau mes norim pasakyti, svarbiausia yra kontaktuoti, kalbėtis, klausti, o mes pasiūlysime optimalų sprendimą.“
Garantinis ir pogarantinis aptarnavimas – ne mažiau svarbu, nei pati įranga
Metalo apdirbimo įmonės, kaip ir visos gamybos įmonės, gerai žino, kiek daug kainuoja gedimai, neplanuotas gamybos stabdymas ir nuostoliai, susiję su nepagaminta produkcija.
„Mūsų, kaip lietuviško kapitalo, lietuviškos įmonės, privalumas yra tas, kad mes klientams Lietuvoje tiekiame tiesioginį garantinį ir pogarantinį aptarnavimą, – teigia Tadas Gecevičius. – Kai esi toje pačioje šalyje, tai yra tiesiog paprasčiau komunikuoti, ta pati kalba, jokių laiko juostų skirtumų, jokio susirašinėjimo su gamintojais ar kelių savaičių laukimo, kol atsiųs trūkstamą detalę, tiesiog nedideli atstumai, gali tą pačią dieną nuvažiuoti pas klientą ir išspręsti problemą tą pačią dieną, ką praktiškai visada mes ir padarome.“
TG Technika (prekinis ženklas GTV Blast) veikia Lietuvoje nuo 2005 metų. Įmonė projektuoja ir gamina įrenginius bei tiekia medžiagas paviršių paruošimui ir padengimui: šratavimo mašinas ir linijas, šratavimo kameras, dažymo kameras bei linijas, miltelinio dažymo įrangą. Lietuvoje, įmonės produkciją naudoja Peikko, Nosted &, Steel Bridges, Universe Group, Western, Ameko Konstrucijos, Hustal, Ignalinos atominė elektrinė, Litana, Laiptų fabrikas, Cosmos Construction ir kt. Įmonės produkcija parduodama Lietuvoje bei eksportuojama į JAV, Didžiąją Britaniją, Vokietiją, Suomiją, Švediją, Izraelį, Latviją, Estiją, Ukrainą ir kitas šalis.
Dr. Tadas Gecevičius, direktorius
TG Technika, UAB
Dubysos g. 11A,
LT-47178 Kaunas, Lithuania
Tel. +370 699 62002
El.paštas: info@gtvblast.lt
www.gtvblast.lt