Namo renovacija, remontas, senų pastatų griovimas siekiant atlaisvinti erdvę naujiems – atsinaujinimo ir statybų procesas kelia daug malonių emocijų. Tačiau vykdant darbus, statybų aikštelėje atsiranda statybinės atliekos – jos užima vietą, o netinkamai laikant, kenkia aplinkai ir žmonių sveikatai. Kaip laikyti susidarančias statybines atliekas? Kaip pasirinkti statybinių atliekų tvarkytojus, kad atliekos būtų sutvarkytos tinkamai, o jūs galėtumėte būti ramūs ir nebijoti baudų? Apie tai pasakoja statybinių atliekų surinkimu ir išvežimu užsiimančios įmonės UAB „Dauriusta“ vadovas Daurius Grebliauskas.

 

 

Kokias problemas sukuria statybinės atliekos darbų aikštelėje?

Pasitaiko, kad žmonės neįvertina statybinių atliekų problemos ir numoja ranka, „Pagalvosime vėliau.“ Tačiau statybinės atliekos darbų aikštelėje užima erdvę, trukdo judėti, vykdyti darbus. Jei statybinės atliekos laikomos netinkamai, sukrautos kaip papuolė, jos kelia grėsmes aplinkai bei žmogaus sveikatai.

 

Atliekų tvarkytojas – jūsų partneris statybos procese

Galvojate, kad atliekų tvarkymo įmonę pasikviesite paskutinę akimirką, kai neliks vietos kieme? Tokiu atveju, tikėtina, atliekos bus laikomos netinkamai, nerūšiuojamos arba rūšiuojamos neteisingai, ir nebus parengtos išvežimui. Į atliekų tvarkytojus derėtų kreiptis iš anksto – įvertinus atliekų apimtis, laikant jas specialiuose konteineriuose ir tinkamai rūšiuojant, galite minimizuoti su atliekų utilizavimu susijusias sąnaudas net tris kartus.

 

Pavyzdžiui, jei darbų apimtys nedidelės ir atliekų kiekis mažas, užsisakyti daugiau nei vieną konteinerį netikslinga – rekomenduojama visas atliekas nerūšiuojant laikyti viename konteineryje. Jei planuojamų atliekų kiekis yra didesnis – rekomenduojama užsisakyti keletą konteinerių, o atliekas rūšiuoti pačiam, atskiriant statybinį ‘‘laužą“ (plytos, blokeliai, betonas), medieną, metalą ir kt. Tokiu atveju, kai atliekų tvarkytojas pasiima jau išrūšiuotas atliekas, įmonė gali sumažinti išvežimo ir utilizavimo kaštus net tris kartus.  

 

 

Brangiai kainuojanti klaida – bandymas gudrauti

Mišrios statybinės atliekos yra rūšiuojamos į statybinį ‘‘laužą“, popierių, metalą, plastmasę, medieną ir kt. Statybinis ‘‘laužas“ yra smulkinamas ir paverčiamas skalda. Metalas, popierius, plastmasė ir kitos medžiagos atiduodamos tokių atliekų perdirbėjams. Svarbu, kad statybinių atliekų rūšiavimas būtų vykdomas rūpestingai, nes atliekų tvarkytojas konteinerių turinį visada pamato – arba prieš išvežant, arba išpilant atliekų tvarkymo aikštelėje.

 

Viena didžiausių klaidų, kurias daro statybininkai – nevykę ir brangiai kainuojantys bandymai gudrauti. Konteineriuose kartais randama padangų, sugedusių televizorių, mikrobangų krosnelių, baldų ir kitų daiktų, kurie nepriskiriami prie mišrių statybinių ir griovimo atliekų. Tokie daiktai dažnai būna paslėpti konteinerio dugne, kad, žiūrint iš šalies, nesimatytų.

 

Tačiau atliekos yra perrūšiuojamos, o pašaliniai daiktai identifikuojami. Tada, klientas iškviečiamas į atliekų tvarkymo aikštelę ir paprašomas juos išsivežti, kitu atveju, jam išrašoma papildoma sąskaita arba bauda.

 

Tiek tikslingas gudravimas, tiek klaidos ir aplaidumas visada kainuoja, todėl geriausia taupymo politika rūšiuojant atliekas – atidumas ir sąžiningumas.

 

Netinkamas statybinių atliekų tvarkymas– nusikaltimas be senaties?

Statybinių atliekų tvarkymo įmonės, turinčios licencijas ir veiklą vykdančios legaliai, yra registruotos Atliekų tvarkytojų valstybės registre, kurį galima rasti adresu https://atvr.aplinka.lt/. Pasirašius sutartį su tokia įmone, atsakomybė už tinkamą atliekų surinkimą, išvežimą ir utilizavimą tenka būtent jai.

 

Žmonės, norėdami sutaupyti, dažnai naudojasi nelegalių surinkėjų paslaugomis – radę skelbimą, „Pigiai išvežame statybines atliekas,“ paskambina nurodytu numeriu, sumoka atvažiavusiems žmonėms ir jaučiasi išsprendę problemą.

 

Tačiau nelegaliai veikiantys ir žemesnes kainas siūlantys vežėjai statybines atliekas retai kada tvarko tinkamai. Dažnai, jos išverčiamos nuošalesnėje vietoje, anksčiau ar vėliau yra atrandamos, o atliekų šaltinis identifikuojamas pagal išmestus dokumentus, sąskaitas, numerius, kodus ir pan. Surinkėjai dažnai būna nežinomi arba jau nutraukę veiklą, o bauda skiriama būtent tai įmonei arba žmogui, iš kurio buvo paimtos statybinės atliekos. Baudos dydis priklauso nuo atliekų kiekio ir atliekų rūšies.

 

Tokiems dalykams senaties termino nėra, ir nedidelė klaida gali „pasivyti“ jus net po kelių metų .

 

 

UAB „Dauriusta“ vykdo veiklą nuo 2016 metų. Įmonė užsiima statybinėms atliekoms skirtų konteinerių nuoma, statybinės technikos nuoma, aplinkos tvarkymo darbais, griovimo darbais, mišrių statybinių atliekų surinkimu, išvežimu ir sutvarkymu, perdirba statybinį “laužą.“ Įmonė teikia paslaugas Kaune bei objektuose, esančiuose ne toliau nei 100 km nuo Kauno.

 

 

 

DAURIUS GREBLIAUSKAS, DIREKTORIUS

UAB „DAURIUSTA“

Ateities pl. 28, LT-52181 Kaunas

Tel. +370 650 12316

El. p. dauriusta@gmail.com

www.dauriusta.lt

 

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/misrios_statybines_ir_griovimo_atliekos__kaip_isvengi_galvos_skausmo_siandien_ir_problemu_ateityje/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.