Net 90 proc. KTU regioniniame mokslo parke (RMP) įsikūrusių jaunų įmonių sėkmingai išgyvena kritinį pirmųjų trejų metų laikotarpį. Statistika neįtikėtina, tačiau jokios magijos čia nėra: savo produktą ar paslaugą sukūrusiems verslininkams Parke suteikiama visokeriopa pagalba, siekiant finansinės paramos, ieškant partnerių ir klientų Lietuvoje ir užsienyje, organizuojant rinkodaros akcijas.
„Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per pirmus trejus metus apie 60 proc. naujai įkurtų įmonių nutraukia savo veiklą, tai reiškia, kad iš 10 vidutiniškai išgyvena tik trys keturios. Ši statistika daugelį jaunų žmonių baugina pradėti savo verslą.
Tačiau juos turėtų padrąsinti beveik 14-os metų mūsų sėkmingos veiklos statistika: KTU regioniniame mokslo parke išgyvena apie 90 proc. įmonių, taigi, iš 10 tik vienai įmonei nepasiseka“, – džiaugiasi Parko direktorius dr. Pranas B. Milius
Lietuvoje veikia 11 mokslo ir technologijų parkų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje. Juose apsigyvenę apie 300 įmonių. KTU RMP parke įsikūrusios 65 įmonės. Mokslo parkų tikslas – šalies verslo įmonėms padėti sėkmingiau įsisavinti mokslo naujoves.

Privalumas – ne tik biuras
Nemažai jaunų verslininkų klaidingai mano, kad didžiausias mokslo ir technologijų parkų privalumas – nebrangi biuro nuoma.
„Viena pagrindinių priežasčių įsikurti KTU RMP buvo labai greitas ir galingas internetas. Kitur tokį gauti būtų buvę arba beveik neįmanoma, arba per brangu. Taip pat – greta įsikūręs KTU, o tai labai svarbu, nes visi mūsų įmonės darbuotojai – šio universiteto studentai.
Pasiūlyta nuolaida patalpų nuomai (pirmais metais – 60 proc., antraisiais – 40 proc., trečiais – 20 proc., – red. past.) nebuvo svarbiausias argumentas įsikelti į Parką. Tiesa, optimali nuomos kaina tikrai turėjo teigiamos įtakos jaunos įmonės vystymuisi“, – sakė prieš 12 metų įkurtos UAB „Singletonas“ direktorius Darius Pečkys. Bendrovė įmonėms padeda padidinti gamybos našumą, teikia IT paslaugas.
Sunkų po ekonominės krizės sekusį laikotarpį bendrovė sėkmingai išgyveno KTU RMP specialistų dėka, padėjusių surasti naujus eksporto kanalus. „Tokios paslaugos, kaip pagalba parduoti produktą, paslaugą, ir yra svarbiausias Parko privalumas. Dažnai jaunas įmones įkuria geri technikai, gebantys sukurti gerą produktą, tačiau to sėkmingam verslui nepakanka“, – akcentuoja „Singletono“ vadovas.

Užsakovas – BMW
Savo kolegai antrina 2001 m. įkurtos UAB „Proginta“ direktorius Andrius Gudaitis: „Tuo metu nebuvo kitų galimybių turėti tiek kokybišką interneto prieigą, tiek tai, kad universitetas būtų šalia, nes su juo bendraujame nuolat, ir tai yra gyvybiškai svarbu“.
Bendrovei Parkas padeda ruošti sėkmingas paraiškas europinei paramai, inovacijų paramai. „Tai yra svarbiausia parko parama, nes mes šios patirties neturime. Parko dėka, pavyzdžiui, gavome finansavimą pagal „Eureka“ programą“, – patirtimi dalinosi A.Gudaitis.
„Proginta“ užsiima duomenų analizės ir valdymo priemonių kūrimu. Jos sukurta programinė įranga naudojama BMW automobilių gamyboje, energetikos srityje. 70 proc. įmonės klientų – užsienyje.

Gauni tiek, kiek pats nori
Prieš pusantrų metų įkurtos UAB „Agito“ direktorius Vaidas Talačka pabrėžia, kad įsikurti Parke paskatino čia teikiamos kvalifikuotų darbuotojų konsultacijos, operatyvi informacija apie paramos galimybes, bendravimas su kitų jaunų įmonių darbuotojais.
„Tačiau pagalbos kiekis priklauso nuo pačios įmonės iniciatyvumo: reikia drąsiai kreiptis, prašyti pagalbos ir naudotis KTU RMP ryšiais bei siūlomomis paslaugomis“, – sako V.Talačka. „Agito“ kuria kompiuterinės regos sprendimus verslui, gamybos pramonei, kurie skirti kokybės kontrolei bei rūšiavimo uždaviniams spręsti.

Parkas – ne verslo centras
„Dažnai mokslo ir technologijų parkai yra prilyginami verslo centrams, kurių pagrindinė ir dažnai vienintelė veikla yra biuro patalpų nuoma. Todėl kyla tokių verslo centrų nepasitenkinimas, neva Parkai, taikydami patalpų nuomos kainų nuolaidas jaunoms įmonėms, iškraipo konkurenciją.
Tačiau mažai kas įvertina tą pridėtinę vertę ir sinergiją tarp įmonių, kurią sukuria mokslo ir technologijų parkų paslaugų paketas, bendruomeniškumas ir kiti patrauklumą kuriantys veiksniai“, – dalinosi patirtimi Parko direktoriaus pavaduotojas Tomas Černevičius.
KTU RMP nuolat rengia seminarus, mokymus, padedančius pradedantiems verslininkams geriau suprasti rinkodarą, rinkos poreikius, paramos naudą, išnaudoti teikiamas mokslinių tyrimų galimybes. Parkas glaudžiai bendradarbiauja su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).

1. Net 90 proc. KTU regioniniame mokslo parke (RMP) įsikūrusių jaunų įmonių sėkmingai išgyvena kritinį pirmųjų trejų metų laikotarpį.
2. Parke suteikiama visokeriopa pagalba, siekiant finansinės paramos, ieškant partnerių ir klientų Lietuvoje ir užsienyje, organizuojant rinkodaros akcijas.
3. Lietuvoje veikia 11 mokslo ir technologijų parkų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje.
4. KTU RMP labai greitas ir galingas internetas, taikoma nuolaida patalpų nuomai.
5. Parkas padeda ruošti sėkmingas paraiškas europinei paramai, inovacijų paramai.
6. KTU RMP nuolat rengia seminarus, mokymus, padedančius pradedantiems verslininkams.

Andrius Darulis ir Vaidas Talačka
Dr. Pranas Bernardas Milius
VšĮ KTU regioninio mokslo parko direktorius
VšĮ KTU regioninis mokslo parkas
Kaunas, K.Petrausko g. 26, Studentų g. 65
8 37 333040, 8 37 300808
info@ktc.lt, www.ktc.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/mokslo_parkas__uztikrinta_pradzia_jaunai_imonei/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.