Ar įsivaizduojate namą iš betono blokelių, kuris neturi nei pašiltinimo sluoksnio, nei oro tarpų? Iš išorės gali nebūti jokios apdailos. Sunku patikėti? Tačiau iš tokių blokelių galima pasistatyti namą, naudojantį labai mažai energijos.

Modernu, bet patikrinta laiko
Dabar siūloma daug naujų technologijų, kurių bėdos „išlįs į paviršių“ tik ilgainiui. Su akytuoju betonu yra kiek kitaip. Ši technologija buvo sukurta praėjusio šimtmečio trečiąjį dešimtmetį Suomijoje ir Švedijoje. Latvijoje namus iš akytojo betono blokelių statė jau 1939 metais. Tie namai ten stovi ir dabar – be jokios išorės apdailos ir su visiškai nepažeistu paviršiumi.
Akytasis betonas gaminamas iš natūralių žaliavų – cemento, kalkių ir smulkiai malto kvarcinio smėlio. Akytojo betono gaminiai suakmenėja autoklavuose, esant aukštai temperatūrai ir slėgiui.  Dėl kenksmingų medžiagų nebuvimo tokie namai puikiai tinkami gyventi alergiškiems žmonėms. Be to, medžiaga yra atspari ugniai bei drėgmei.
„Akytojo betono blokeliai AEROC gaminami Šiaurės Estijoje esančioje gamykloje, o Lietuvoje šiais blokeliais prekiauja Estijos firmos tuo pačiu pavadinimu atstovybė Lietuvoje“, - pasakoja Alvidas Musius, UAB „AEROC“ direktorius. – AEROC gaminiai eksportuojami į Švediją, Suomiją, Daniją, Norvegiją, Rusiją, Latviją.  Lietuvoje pirmieji namai iš akytojo betono pastatyti 2004 metais. Iš AEROC blokelių puikiausiai galima pastatyti namą, kuris iš esmės atitinka vadinamajam pasyviam namui keliamus reikalavimus.“
Terminas „pasyvus namas“ atsirado Vokietijoje, jis reiškia namą, kurio energijos sąnaudos – labai mažos.   
Iš 50 centimetrų storio AEROC blokelių statytoms sienoms iš tiesų nereikia nei pašiltinimo, nei oro tarpo. Mat akytajame betone susidaro uždaros poros, pripildytos oro, jos atlieka šilumos izoliacijos funkciją, taip pat padaro medžiagą lengvesnę.  AEROC akytojo betono gaminių šilumos varža yra gerokai didesnė, nei visų analogų, todėl papildomas šiltinimas reikalingas tik grindų ir stogo konstrukcijose.
Ši medžiaga pasižymi itin vykusiu savybių deriniu: ji taip pat itin atspari gniuždymui, pakankamai stipri, kad tiktų keliaaukščių namų atraminėms sienoms. Be to, akytasis betonas atlaiko ne mažiau kaip 25 šalčio ciklus nepraradęs daugiau kaip 3 procentų savo masės. Ūkiškai kalbant, tokia medžiaga netrupa po daugelio žiemų. Prie to ar reikia pridurti, kad ji nebrangi – standartinio dydžio namo „dėžutės“ kaina siekia maždaug 170 000 litų.   

Kompleksinis sprendimas – nuo pamatų iki stogo
Pradžioje AEROC produkcijos asortimentą sudarė tik blokai ir pertvaros, dabar gamintojas siūlo visus namo „dėžutės“ elementus – kompleksinį AEROC sprendimą,  įskaitant antžemines atramines konstrukcijas.
„Kai tokios konstrukcijos irgi yra iš akytojo betono, pastate nėra šalčio tiltų, tad irgi taupoma energija, - pasakoja pašnekovas. – Nepatikėsite, bet Estijos mokslininkai, tyrę tokį namą Saremos salos sostinėje Kiuresarėje, nustatė, kad didžiausia šilumos nuostolių dalis ten susidaro kanalizacijos vamzdžiais ištekant šiltam vandeniui.“ 
Iš „EcoTerm Plus“ blokų gaminamos šilumai nelaidžios išorinės sienos, „Classic“ ar „Hard“ blokai naudojami išorinėms atraminėms sienoms, iš „Element“ blokų statomos lengvos pertvaros. Siūlomos sąramos virš angų ir perdangų plokštės luboms. Blokai turi lygų paviršių ir tikslius matmenis, tad klijų siūlės būna plonos, apie 2 milimetrų. Tokia plona siūlė nesudaro šalčio tiltų, o statyba paprastesnė ir greitesnė.           
Kai visi namo iš AEROC produkcijos elementai tinkamai suderinti, namo išorinės sienos temperatūra patalpų viduje negali būti daugiau nei dviem laipsniais žemesnė, nei patalpų vidaus oro temperatūra. Jeigu teisingai įrengti pamatai, sienos paviršiaus temperatūra 10 centimetrų aukštyje nuo grindų turi būti ne daugiau kaip 3 laipsniais žemesnė nei 1,10 metro aukštyje – tai atitinka Lietuvoje galiojančius higienos normų reikalavimus.      
Dar vienas svarbus akytojo betono bruožas – kad jo sienos pasižymi didele šilumos inercija. Dėl to sumažėja temperatūros svyravimai patalpų viduje. Tokio sienos „kvėpuoja“, pastato viduje nešalta žiemą bei vėsu vasarą. Drėgmė iš pastato vidaus išeina lauk, o į vidų patenka deguonis. Be akytojo betono, tokiu efektu pasižymi tik mediniai namai.  
„AEROC namo konstrukcija yra labai paprasta, jo statyba – ekonomiška bei kuo puikiausiai pritaikyta mūsų klimatui, - pasakoja pašnekovas. – Gaminių matmenys tokie, kad juos lengva derinti tarpusavyje. Todėl namo statyba tampa panaši į žaislinio namo statymą iš Lego kaladėlių. Bet rezultatas, kurį turėsite – labai rimtas. Tai atsparus, saugus, energiją tausojantis ir ilgaamžis namas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti interneto svetainėje www.aeroc.lt.“


UAB „Aeroc” ofisas Vilniuje:
Р. Lukšio g. 32/ J. Kubiliaus g. 12
Tel.+370 5 2747393
Faks.: +370 5 2722606
aeroc@aeroc.lt
www.aeroc.lt

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/namas_is_akytojo_betono_-_taupu_ir_jauku/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.