Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Technika info straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Nelegali programinė įranga: nepatogumų daugės

   2005-10-15

Nelegalią programinę įrangą turinčių namuose dar negaudo policijos patruliai su autorinių teisių gynėjais. Teisinės sankcijos iš esmės dar neveikia, bet nepatogumų stengiasi pridaryti programų kūrėjai. Legalizuotis skatina ir naujoji mokesčių lengvata.

Ėmė pirkti tik šiemet
Pasak Viliaus Basko, vienos iš Kaune veikiančių informacinių technologijų įmonių  pardavimų vadybininko, jei privatūs asmenys perka programinę įrangą, tai dažniausiai būna operacinė sistema “Windows”  ir “Microsoft Office” programų paketas.
“Pastaruoju metu populiariausia tarp vadinamųjų namų vartotojų yra “Windows XP Home” operacinė sistema, - pasakojo pašnekovas. – Mūsų parduotuvėse ji kainuoja 500-600 Lt, tokia kaina – jei perkate vien operacinę sistemą. Jei perkate ją kartu su kompiuteriu, “Windows XP” gerokai atpinga – iki 305 Lt.”
Specialisto nuomone, daugumai namų vartotojų geriausiai tinka “Microsoft Office Basic” paketas - ši versija kainuoja apie 650 Lt, jei perkama su kompiuteriu. Jei kompiuterį jau turite, pirkinys pabrangs maždaug pusantro karto.
“Microsoft Office Basic” versija turi būtiniausias programas, reikalingas net ne itin prakutusiam kompiuterių mėgėjui: tekstui rašyti skirtą “Microsoft Word”, lentelėms ir įvairiems buhalteriniams skaičiavimams pritaikytą “Excel”, na ir “Outlook”, elektroninio pašto programą.
“Legalias operacines sistemas ir programas, mano žiniomis, šiuo metu perka apie 10 procentų namuose turinčių kompiuterius žmonių, - sakė Vilius Baskas. – Anksčiau beveik niekas jų nepirkdavo, apsieidavo nelegalių “auksarankių” pagalba. Pirkti pradėjo tik po to, kai kompiuterių ir programinės įrangos pirkėjams atsirado galimybė deklaruojant pajamas atsiimti dalį mokesčių nuo kompiuteriui ir įrangai išleistos sumos.”

Nepatogumai prasideda “nulūžus”
Pasak pašnekovo, pranašumas perkant legalią programinę įrangą yra tas, kad tokioms programoms jų kūrėjai suteikia garantijas. O nelegalios programos yra ne kas kita kaip “nulaužtos” legalių programų kopijos. Jas nulaužiant programa būna šiek tiek apgadinama, o internetu atnaujinti galima tik legalią programinę įrangą. Tad galop programa “lūžta” galutinai. Tada tenka eilinį kartą ieškoti “auksarankio” ir jam mokėti.
Pasak Arno Čeponio, kitos Kauno informacinių technologijų įmonės produktų vadybininko, operacinę sistemą “Windows XP Home” kai kur patogu pirkti ir jau turintiems kompiuterį. Neretai taikoma tvarka, kad perkantiems bet kurį vidinį kompiuterio komponentą, galima įsigyti šią operacinę sistemą už maždaug 300 Lt. O tuo vidiniu kompiuterio komponentu gali būti laikoma net ir kompiuterio pelė, kainuojanti nuo 6 Lt.
“Microsoft” programinė įranga paprastai tiek pat kainuoja ir fiziniams, ir juridiniams asmenims. Tiesa, įmonių atstovai paprastai perka “Windows XP Professional” operacinę sistemą, kuri, perkant su kompiuteriu, kainuoja apie 600 litų.
“Legalios įrangos pirkėjų pastaruoju metu padaugėjo ne tik dėl mokesčių lengvatų, - aiškino Arnas Čeponis. – Mat “Microsoft” sugriežtino programos palaikymą. Bandant internetu parsisiųsti programos paketą nelegali įranga tiesiog “nulaužiama”. Ne visada apsaugo ir tai, jei esate atsargus ir jokios programinės įrangos internetu nesisiunčiate. Mat kai kada kompiuteryje esanti programinė įranga gali tai padaryti jūsų nepasiklaususi, automatiškai.
O tokiu atveju ir vėl prireikia “auksarankių” paslaugų ir papildomų išlaidų. 

Sankcijos – uždirbantiems pinigus
“Infobalt” asociacijos specialistų teigimu, dažniausiai pasitaikantis nelegalios programinės įrangos instaliavimo atvejis – kai nelegalus “auksarankis” įdiegia ją namų kompiuteriui, - atsakomybę gali užtraukti daugiau teoriškai. Namų vartotojui tokiu atveju gresia civilinė atsakomybė: jei į teismą kreiptųsi programos kūrėjo atstovas, šis galėtų prisiteisti sumą, lygią legalios licencijos kainai, teismo išlaidas, pan. Bet tokių atvejų Lietuvoje dar nebuvo, policija kol kas turi rimtesnių reiklaų, nei ieškoti gyventojų kompiuteriuose nelegalios įrangos. Tokiais niekais policija neužsiima net JAV.
Namų vartotojui pavojus labai smarkiai išauga, jei jis namuose turi įregistravęs įmonę. Tokiu atveju sankcijos iš teorinių virsta visai realiomis. Mat už nelegalios įrangos naudojimą, kai iš to gaunama komercinės naudos, gresia jau adminstracinė atsakomybė: 1000-2000 litų bauda pirmą kartą ir 2000-3000 litų – jei pagautų pakartototinai.
Baudžiamoji atsakomybė gresia tuo atveju, jei namuose ar biure rastų daugiau nei 100 minimalių gyvenimo lygių vertės (12500 Lt) nelegalių programų kopijų  (iki 2 metų laisvės atėmino) arba jei  būtų nustatyta, kad asmuo “nulaužia” legalių programų apsaugos priemones (irgi iki 2 metų).

JUMS redakcija



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 04 11 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite