Dažniausiai skundžiamasi sunkumu užmigti, dažnais prabudimais ar pernelyg ankstyvu prabudimu ir negalėjimu užmigti, nepaisant nuovargio ir daromų pastangų. Miegą įtakoja viskas, kas vyksta mūsų gyvenime – dienos režimas, mitybos režimas, kompiuterių, mobiliųjų telefonų naudojimas prieš miegą, kasdieniniai stresai ir t.t. Todėl pradedant bet kokios nemigos gydymą rekomenduojama susitvarkyti režimą, mitybą ir kitus faktorius, kurie įtakoja miegą. Kartais to ir pakanka. 

Miegas, kuris leidžia žmogui sėkmingai funkcionuoti tiek biologine, tiek psichologine prasme, yra kokybiškas. Individualūs skirtumai, ypač susiję su miego trukme, galimi, tačiau svarbi pati žmogaus savijauta. Dauguma žmonių puikiai geba skirti savo miego kokybės pokyčius. Deja, už šių nusiskundimų slypi labai skirtingos būsenos, kurios dažnai yra ignoruojamos nemigos kankinamo žmogaus, pvz. depresija, nerimo sutrikimai, priklausomybė alkoholiui ar kitoms psichoaktyvioms medžiagoms.

Pavyzdžiui, dažni prabudimai gali byloti apie įvairius sutrikimus. Pirmiausia reikėtų pagalvoti, ar nėra kokio nors susirgimo, kurio simptomai įtakotų dažnus prabudimus. Jei taip vadinamų somatinių ligų buvimas yra atmetamas ar jei nemanoma, kad viena ar kita liga gali įtakoti dažnus prabudimus, vertėtų pagalvoti apie psichologines problemas ar psichiatrinius sutrikimus. Dažnai prabudinėti galima dėl ko nors nerimaujant, pvz. prieš egzaminus. Ilgai besitęsiančios neišspręstos problemos taip pat gali įtakoti dažnus prabudimus, dažnai prabudus į galvą vis grįžta ir grįžta mintys, susijusios su nerimą keliančia situacija. Negalima pamiršti ir psichinių ligų, tokių kaip depresija ar nerimo sutrikimai. Esant pastariesiems prabudimų metu dažnai kartu būna taip vadinami somatiniais nerimo simptomai, pvz. dažnas ėjimas šlapintis, perdėtas prakaitavimas, širdies plakimo jutimas ir pan.

Ankstyvi prabudimai, kelios valandos prieš įprastą prabudimo laiką, dažniausiai dar ir su nerimu, byloja apie depresiją. Yra netgi depresijos forma, kuri pasireiškia pagrinde tik nemiga. Ankstyvi prabudimai yra ne tik varginantys, jie yra ir labai pavojingi savižudybės prasme, nes ankstyvomis valandomis, kai visi dar miega, depresiškam žmogui į galvą ateina tik juodos mintys.

Gyd. psichiatrė ir psichoterapeutė Ramunė Mazaliauskienė
Medicinos centras „Neuromeda
Tvirtovės al. 90A, Kaunas
+370 37 331511
www.neuromedicina.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/nemiga_ir_jos_gydymas/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.