Nerimas yra vienas iš dažniausių simptomų psichiatrinėje praktikoje. Vienokį ar kitokį nerimą yra patyrę, tikriausiai, visi. Paprasčiausi pavyzdžiai: nerimavimas prieš svarbius gyvenimo įvykius ar pernelyg didelio kavos kiekio sukelta būsena. Abiejų metu gali pasireikšti tiek subjektyviai jaučiamas nerimas, tiek širdies daužymasis, oro stygius, rankų drebėjimas ir kt. Kartais nerimas įgauna tokį dažnumą, intensyvumą ar pobūdį, kad sukelia visą eilę sunkumų ir gerokai apriboja gyvenimą. Nerimo sutrikimams priskiriamų būsenų yra daug.

Socialinė fobija yra susijusi su kitais žmonėmis. Ji gali pasireikšti tik tam tikrose situacijose ar beveik visose su socialiniais santykiais susijusiose situacijose. Bijoma viešai kalbėti, parausti, naudotis tualetu ir t.t.

1 pavyzdys.
Jauna moteris paskutiniu metu pradėjo jausti, kad esant būtinybei viešai pasisakyti, jai perdėtai daužosi širdis, pila prakaitas, norisi šlapintis. Nors priežasčių jaudintis ji nemato, tačiau  suvaldyti tokios būsenos negali. Prieš gresiančius pasisakymus ji pradėjo vis labiau nerimauti, blogai miegoti. Keletą kartų ji atsisakė daryti pranešimus, tačiau suprato, kad pasikartojantys atsisakinėjimai gali neigiamai paveikti jos karjerą.

Yra įvairių taip vadinamų fobijų – stiprių, nepaliaujamų ir nepagrįstų baimių. Dažniausiai jos yra susijusios su specifine situacija ar objektu, pvz. vorų baimė, uždarų patalpų ar aukščio baimė. Kartais, tačiau, nerimas apima, atrodo, visą gyvenimą, sutrikdydamas kasdieninę veiklą. Tada kalbame apie generalizuotą nerimą.

2 pavyzdys.
Trijų vaikų mama prieš kelis mėnesius pradėjo jausti, kad labai sustiprėjo jos nerimavimas dėl artimųjų. Ji neranda vietos, jei vaikai būna ne namuose, naudojasi menkiausiu pretekstu jiems paskambinti, o jei tenka palikti vaikus kieno nors kito priežiūrai, nebegali išbūti nei renginiuose, nei su draugais. Be to, ji pastebėjo, kad negali atsikratyti neramių minčių, o epizodiškai, labiau nerimaujant, dreba rankos. Pastaruoju metu nerimas apima, atrodo, visas sritis – darbą, santykius su artimaisiais, ateities planus. Sunku susikaupti, nieko negali veikti, nes trukdo pastoviai jaučiama įtampa.

Kartais nerimas įgauna labai bauginantį vaizdą. Kalbu apie panikos atakas, kurios atsiradusios pirmą kartą dažniausiai priverčia žmogų skubiai kreiptis į medikus... ir išgirsti gluminantį atsakymą, kad jie yra sveiki. Panikos atakų metu be didelės baimės, dažniausiai numirti ar išprotėti, būna ir kiti simptomai - širdies skausmas ar pernelyg dažnas plakimas, dudinimo jausmas, pykinimas, galvos svaigimas, drebulys, padažnėjęs šlapinimasis ir tuštinimasis, prakaitavimas ir kt.

3 pavyzdys.
Vidutinio amžiaus verslininkas pastebėjo, kad pastaruoju metu nesiseka priimti sprendimų, vakarais į galvą lenda mintys apie nenuveiktus darbus ar apie kitą dieną laukiančius sunkumus. Pradžioje galvojo, kad pervargo, nes paskutiniu metu daug dirbo, be to, šeimoje buvo tam tikrų santykių problemų. Vieną vakarą staiga atsirado būsena, kai atrodė, kad mirs, kartu buvo stiprus širdies plakimas, prakaitavimas, kūną „varstė šiurpuliai“, buvo padažnėjęs šlapinimasis. Pateko į ligoninės priėmimo skyrių, po atliktų tyrimų nenustatytas joks „rimtas“ sutrikimas, o tik „išderinta vegetacinė nervų sistema“.

Kaip yra gydomos nerimo būsenos? Visų pirma, jei tam yra biologinis pagrindas, pvz. sutrikusi skydliaukės hormonų gamyba, reikia tvarkyti priežastį, nes to nepadarymas turės nepageidaujamą poveikį siekiamiems rezultatams. Nerimo sutrikimų gydyme svarbus biologinis, psichologinis bei socialinis komponentas. Dažniausiai yra naudojamas medikamentų ir psichologinių pagalbos priemonių derinys; šiuolaikinė medicina leidžia pritaikyti kiekvienam tinkamą ir priimtiną nerimo sutrikimų gydymo būdą.

Gyd. psichiatrė ir psichoterapeutė Ramunė Mazaliauskienė
Medicinos centras „Neuromeda
Tvirtovės al. 90A, Kaunas
+370 37 331511
www.neuromedicina.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/nerimas/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.