Šiomis dienomis pastebima tendencija, jog daugėja besiskundžiančių įvairiais nugaros skausmais: juosmens, tarpumenčio, kaklo. Nugaros skausmas - organizmo siunčiami signalai apie tai, kad mūsų griaučių raumenys yra sustingę, mažiau koordinuoti arba nusilpę, todėl perkraunamas pats stuburas. Siekiant to išvengti ir kovoti su nugaros skausmais, gali padėti specializuota mankšta.
Nugaros skausmo priežastys
80 proc. nugaros skausmo yra nespecifinės kilmės arba, kitaip tariant, nerandama specifinės skausmo priežasties – vėžio, infekcijos, lūžio ar uždegimo. Tik apie 15 proc. priežasčių sudaro užspausto nervo problema. Tačiau ar tikrai taip paplitęs nespecifinis nugaros skausmas neturi specifinės priežasties. Pasak kineziterapeuto, LSMU MA dėstytojo bei „Sveiko stuburo mokykla“ konsultanto Vidmanto Zavecko, nugaros skausmai gali varginti dėl įvairių priežasčių: nugaros traumų, taip pat viršsvorio, net rūkymo. Pagrindiniai skausmo šaltiniai yra stuburo diskai, esantys tarp slankstelių, smulkieji stuburo sąnariai ir aplinkiniai raumenys. Tačiau šie skausmo šaltiniai dar nėra priežastis. O skausmo priežastis yra per mažas fizinis aktyvumas, fizinio pajėgumo stoka ir raumenų disbalansas. „Nugarą skauda dėl labai aiškios priežasties – raumenų disbalanso. Ką tai reiškia? Vieni žmogaus kūno raumenys nuolat yra pertempti, „veža“ visą krūvį, o kiti – atsipalaidavę, judesiuose nedalyvauja. Dėl to susidaro disbalansas, sutrinka raumenų koordinacija ir perkraunamas pats stuburas – diskai ir sąnariai“, - dalijasi V. Zaveckas. Dažnai girdime, jog žmonės kaip skausmo priežastį įvardina ataugas ir pan. Pasak specialisto, yra normalu, jog su amžiumi gali atsirasti kaulinių darinių, tačiau reikia žinoti, jog tai nėra pagrindinės skausmo priežastys, o laikantis šios teorijos, nugarą skaudėtų visiems. „Kaulus judina raumenys. Nuo to, kaip raumenys kaulus judins, ir priklauso, ar atauga provokuos skausmą, ar ne“, - aiškina „Sveiko stuburo mokykla“ specialistas. Specialisto teigimu, stuburo išvarža taip pat gali nesukelti nugaros skausmo, jeigu yra imamasi priemonių ir nėra delsiama.
Skausmams įveikti ir jų išvengti - specializuotos mankštos terapija
Moderniausioms medicinos technologijoms tobulėjant, lėtiniai skausmai susiję su stuburu, žmogaus gyvenime vis dar lieka opia problema. Kalbėdamas apie fizinio aktyvumo ryšį su stuburo sveikata, V. Zaveckas pabrėžia, kad stuburo, taip kaip peties ar kelio sąnario, nepakeisi – su tuo pačiu stuburu turime nugyventi visą gyvenimą, todėl juo rūpintis privalome atsakingai. Geriausias pagalbininkas šiuo atveju yra subalansuotas ir kokybiškas fizinis aktyvumas, specializuotos stuburo mankštos. „Nors Pasaulinė Sveikatos Organizacija, norint išlaikyti sveiką kūną, rekomenduoja 30 min. per dieną judėti vidutiniu intensyvumu, iki lengvo išprakaitavimo, tačiau įprastas fizinis aktyvumas gali būti nepakankamas ir netikslingas, kuomet kamuoja nugaros skausmai. Viena iš dažniausių nugaros skausmo priežasčių yra sutrikęs dubens neuroraumeninis aktyvavimas ir kontrolė, todėl sportuojant savarankiškai, be priežiūros ir pasirinkus netinkamus būdus, galima dar labiau padidinti asimetrijas ir raumenų disbalansą, apkrauti paviršinius, o ne giliuosius raumenis. Todėl reikalingos specializuotos stuburo mankštos, kurių metu žmonės išmoksta taisyklingo judesio ir suvokia, kaip reikia valdyti savo kūną sportuojant, o jau vėliau gali užsiimti bet kokia jam malonia fizine veikla. Būtent tai padaryti padeda „Sveiko stuburo mokyklos“ kineziterapeutai. Tyrimai rodo, kad tikslingi fiziniai pratimai esant lėtiniam skausmui gali padėti daugiau nei kitos pasyvios pagalbos rūšys“, - pasakoja „Sveiko stuburo mokykla“ specialistas V. Zaveckas.
Svarbu mankštintis taisyklingai, konsultuojant specialistams
Neužtenka tik sportuoti, reikia tai daryti tikslingai, o sveikstantiems po nugaros traumų ar turint kitų nusiskundimų būtina išklausyti specialistų patarimų, siekiant nepakenkti sveikatai. „Reguliariai mankštinuosi, o nugarą vis tiek skauda.“ Vadinasi, žmogus daro klaidą, pasirinkdamas ne tuos pratimus ir visiems raumenims tolygiai nepaskirsto krūvio. Jeigu skausmas plinta ir į kojas, būtina skubiai kreiptis į gydytoją, nes šio skausmo priežastimi gali būti stuburo išvarža, kuri užspaudžia nervą. Todėl sportuojant būtina specialistų priežiūra, konsultacijos,“ - įspėja kineziterapijos specialistas. Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, jog nuo nugaros skausmo dažnai bandoma vaduotis įvairiais ortopedijos pramonės siūlomais korsetais, kurie sušildo bei prilaiko juosmens sritį, tačiau patyręs kineziterapeutas įspėja: daroma klaida, jei toks korsetas per dieną dėvimas ilgiau nei dvi valandas. „Sportuojant privalu treniruoti ne tik nugaros raumenis, o taip pat ir gerinti pilvo giliųjų raumenų tonusą. Tik tvirti ir tinkamai aktyvinami kaklo, tarpumenčio ir apatinės nugaros dalies bei pilvo raumenys gali stabilizuoti stuburą ir tokiu būdu „apjuosti“ jį natūraliu raumeniniu korsetu. Suformuoti aktyvūs raumenys stabilizuos slankstelius bei nuims dalį tenkančio krūvio kaklui, tarpumenčiui ir nugarai, o pats krūvis bus paskirstomas lygiomis dalimis visiems liemens raumenims, o ne vien pertemptiems nugaros raumenims. Būtent šių tikslų ir siekiama įgyvendinti „Sveiko stuburo mokykloje” trijų metodikų salėse. „Sveiko stuburo mokykloje“ specializuotą stuburo treniruotę veda medicininį išsilavinimą turintys kineziterapeutai. Rodymas, aiškinimas, koregavimas – pagrindiniai aktyvios priežiūros elementai. Kiekvienas klientas užsiėmimus pradeda nuo individualios treniruotės – apžiūros, kurios metu susirenkama visa informacija apie nusiskundimus, atliekami tam tikri testai – pratimai, kurių metu išsiaiškinamos silpnosios raumenų grandys. Klientas yra supažindinamas su pagrindiniais treniruotės principais ir jam pageidaujant, skiriami pratimai namų darbams. Treniruotėse naudojama šiuolaikinė įranga, kuri leidžia biomechaniškai tiksliai dozuoti pratimus, neperkraunant stuburo tarpslankstelinių diskų ir sąnarių sistemos.

„Sveiko stuburo mokykla”, VšĮ
Vilnius - Žirmūnų g. 70
Tel. 8 672 21007
Kaunas - Rotušės a. 19
Tel. 8 650 77505
info@stuburomokykla.lt
www.stuburomokykla.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/nugaros_skausmaikaip_juos_iveiktikol_ne_velu/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.