Unikalus, gamtos sukurtas OZONAS.

Gaivus pojūtis po vasaros lietaus su perkūnija visiems žinomas. Dar visai neseniai to pakakdavo, kad mus supanti aplinka apsivalytų nuo įvairios taršos ir augalų ligų sukėlėjų.

Didelę įtaką tam procesui turi žaibavimo metu išsiskiriantis ozonas, kuris pasklinda ore ir lietaus vandenyje.

Esant šiuolaikinėms intensyvioms žemės ūkio produkcijos auginimo technologijoms, natūralios apsaugos nebepakanka. Įvairiems cheminiams preparatams kurti išleidžiamos milžiniškos lėšos. Net prie efektyviausių iš jų įvairių ligų sukėlėjai greitai pripranta ir priemonės pasidaro mažai veiksmingos. Yra ir kitas problemos sprendimo būdas, kurį davė pati gamta, tai –OZONAS.

 

Ozono panaudojimas žemės ūkyje – ekologiška derliaus ir augalų apsaugos sistema. Visiems teko girdėti apie ozono sluoksnį, saugantį planetos gyventojus nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, tačiau tik nedaugelis žino apie kitas ozono savybes ir galimybes. O jos iš tiesų įspūdingos! Ozonas gali būti naudojamas žemės ūkyje, maisto pramonėje, medicinoje, buitinių ir pramoninių nuotekų valymo sistemose, žuvivaisos ir žuvininkystės ūkiuose, itin švaraus geriamo vandens filtruose, kaip natūralus ir labai stiprus biocidas, fungicidas, ekologiška dezinfekavimo priemonė naudojama maisto produktų  saugyklose,  grūdų sandėliuose ir t.t.

 

Praktinio panaudojimo pradininkai

UAB “Milviteka“  vieninteliai Lietuvoje jau daugelį metų patys gamina ir naudoja ozono generatorius savo grūdų sandėliuose ir teikia ozonavimo paslaugas kitoms įmonėms, nes ozonavimas yra ne tik efektyvi, bet ir kompleksinė žemės ūkio produktų apsauga nuo pelėsio, puvinio ir kt. grybelinių ligų sukėlėjų. Ozonavimo metu sunaikinama dauguma vabzdžių, iš patalpų bėga graužikai, o jų jaunikliai žūva. Ozonavimas puikiai pakeičia chemines priemones, nepadarydamas žalos aplinkai ir patiems produktams. Profilaktiškai apdorojant ozono dujomis grūdų sandėlius ir daržovių saugyklas, galima sėkmingai išsaugoti  juose esančiuos grūdus ir daržoves, nenaudojant jokių cheminių preparatų. Pirmieji šią naudą Lietuvoje pajuto ekologiškai ūkininkaujantys pažangūs ūkininkai.

LŽI Vėžaičių filialo eksperimentinio ūkio sandėlyje (dabar sandėlis priklauso UAB „Milviteka“)  buvo sumontuota pirmoji ozonavimo sistema Lietuvoje 1988 m., tačiau išgriauta ir po 15 m. naujai atstatyta. Šiandieną sandėlio darbuotojams net sunku įsivaizduoti kaip kitaip išsaugoti sveikus grūdus neturint džiovyklos. Su ozono pagalba tai galima paprastai ir mažomis sąnaudomis.

OZONAVIMAS

Pavojų kelia mikotoksinai

Pelėsinis grybelis itin sparčiai dauginasi ir užkrečia grūdus dar laukuose, esant lietingam orui derliaus nuėmimo metu arba nepakankamai išdžiovintus grūdus supylus į aruodus. Pelėsiniai grybai gerokai sumažina grūdų maistinę vertę ir gamindami mikotoksinus labai pablogina grūdų kokybę. Mikotoksinai gali lengvai patekti į mitybos grandinę ir sukelti pavojų ne tik gyvūnų, bet ir žmonių sveikatai. Šis grybelis išskiria nuodingus mikotoksinus, galinčius

apnuodyti toksinėmis medžiagomis ne tik daugumą naminių gyvulių, bet ir žmones. Taip pat gali sukelti onkologinius susirgimus. Remiantis Ligų kontrolės ir profilaktikos centrų duomenimis, kasmet Jungtinėse Valstijose užregistruojama apie 76 milijonai žmonių susirgimo atvejų užsikrėtusių per maistą. Mikotoksinais užterštas pašaras patenka į melžiamų karvių organizmą, o vėliau ir į pieną. Kad taip neatsitiktų, gali padėti ozonas, kuris naikina mikotoksinus, suskaido mikroorganizmų ląstelių sieneles (bakterijų, virusų, pelėsių), o vabzdžiams ir graužikams paralyžiuoja kvėpavimo sistemą. Panaudojus ozoną nelieka jokių toksinių medžiagų.

 

Bakterijų-virusų naikinimas OZONU:

Ozono molekulės atakuoja bakterijos membraninę sienelę. Jos prasiskverbia ir suardo padarydamos joje skylę. Po kelių tokių ozono molekulių atakų, visiškai suardoma bakterijų struktūra,  naikinami virusai.

Ekologiška apsauga maisto produktų  saugyklose

Apdoroti ozonu galima ne tik grūdus, bet pagal specialią metodiką (drėgmė, temperatūra, ozono koncentracija) ir vaisius, daržoves, mėsą, žuvį bei daugelį kitų produktų, tuomet jų laikymo, vartojimo terminą galima pailginti keletą kartų, o bakterijų, pesticidų, patologinių mikrobų skaičių sumažinti iki minimumo. Taip apdorotas maistas atitinka kūdikiams taikomus higienos normų reikalavimus, be to, taip apdoroti produktai nesudžiūva, nepraranda vitaminų, svorio (dėl dehidratacijos), spalvos ir maistinių savybių.

Žuvivaisos ir žuvininkystės ūkiuose ozonas gali tarnauti ne tik valant vandenį, tačiau ir kaip prevencinė, gydomoji priemonė prieš žuvų ligas ir virusus. Naudojant ozoną uždarose žuvų auginimo sistemose galima sumažinti daugiau kaip 50% vandens apykaita ir pagerinti vandens kokybę.

Plačiau:  www.milviteka.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/ozonas_o3__puiki_derliaus_apsauga/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.