Kaip išsirinkti lauko ir vidaus palanges, kokios populiariausios ir kas naujo rinkoje, teiraujamės nuo 2011 metų įvairių rūšių palangėmis prekiaujančios įmonės „Ekotop“ vadovo Nerijaus Gudaičio.

 

 

„Svarbiausias kriterijus renkantis palanges – praktiškumas ir ilgaamžiškumas. Nepraradusios išvaizdos, estetikos palangės turėtų tarnauti mažiausiai 10 –15 metų ir ilgiau. Tad verta investuoti į kokybiškas“, – sako N. Gudaitis.  

Palangių asortimentas labai platus, gamintojų daug. Tie, kurie ieško ekonominio varianto, dažniausiai renkasi pigesnes, klasikines: plastikines ar medžio drožlių. Žinovo teigimu, šios standartinės palangės nėra tokios atsparios aplinkos poveikiui, kaip aukštesnės klasės palangės. Dėl jautrumo UV spinduliams, greičiau blunka, įgyja gelsvą atspalvį, sunkiau valosi. Jos tinka, jei bus paslėptos už užuolaidų ir nebus interjero akcentas, puošmena.

Pasak specialisto, daugelis gamintojų palangėms suteikia tik 3-6 mėnesių garantiją. Svarbu nedaryti montavimo klaidų, naudoti tinkamas medžiagas sandarumui užtikrinti ir palangės tarnaus ženkliai ilgiau. Renkantis medžio drožlių palanges atkreikite dėmesį ar plokštė impregnuota, kokie klijai naudoti, koks drožlių tankis. (klasifikacija: P2 neimpregnuota, P3 impregnuota, P5 impregnuota, tinkama tik lauko sąlygoms). Šios rūšies palangės klijuojamos skirtingo atsparumo ir sudėties klijais, pvz. D2, D3, D4. Klijai aukštoje temperatūroje išskiria toksiškas medžiagas. Nors yra leidžiamos formaldehidų normos, gaminant išlaikomi standartai, tam tikra dalis jų patenka į aplinką dėl kaitros. Norintiems gyventi sveikiau, specialistas pataria atkreipti dėmesį, kokie klijai naudojami. Geriau rinktis D3 ir aukštesnės klasės, nes jie draugiškesni aplinkai ir sveikatai. Lyginant ekonominės klasės plastikines ar medžio drožlių palanges kiekvienos turi savo pliusų ir minusų: plastiko - labiau atsparios drėgmei, bet ant paviršiaus matosi pertvarų juostos, drožlių - vengti drėgmės, karščio.

Medinės palangės labai populiarios, nes išsiskiria  faktūros, raštų ir spalvų įvairove. Jas lengviau priderinti prie interjero. Pasak specialisto, kad natūralaus medžio masyvo palangės, kurios priskiriamos aukštesnei klasei, tarnautų ilgai, svarbu patalpoje palaikyti atitinkamą drėgmės ir temperatūros santykį. T. y. užtikrinti stabilų mikroklimatą. Jei yra dideli svyravimai, karšta, šalta, drėgna ar kūrenant židinį patalpa labai išsausta, mediena tai traukiasi, tai plečiasi, todėl atsiranda įtrūkų. Prieš montuojant rekomenduojama kelias dienas palaikyti toje patalpoje, kad aklimatizuotųsi. Be to, natūralios medienos palanges veikia UV spinduliai, tad periodiškai reikia atnaujinti paviršiaus dangą, pašalinti atsiradusias įtrūkas. Tenka kaskart papildomai investuoti pinigų ir laiko. Ilgaamžiškesnės yra kietmedžio palangės (uosio, ąžuolo). Pvz., pušies mediena minkšta, ne tokia atspari, tačiau dėl pigesnės kainos yra paklausi, nepaisant to, kad šios medienos palangės tarnauja trumpiau. Specialistas nerekomenduoja medinių palangių padengti tamsia spalva, nes saulės kaitroje ji kenčia, plečiasi, o danga (alyva, lakas) blunka.

 

Natūralaus akmens ar lieto marmuro palangės – ne tas pats

„Ekotop“ vadovas pastebi, kad daugelis neskiria natūralaus akmens palangių nuo dirbtinio akmens. Galvoja, kad tai tas pats, nes kaina dėl sudėtingo apdirbimo ir gamybos proceso yra panaši. Žinovo teigimu, lieto marmuro palangės skiriasi savo struktūra ir savybėmis. Jos gaminamos iš epoksidinės dervos, sumaišytos su granito ar kito akmens užpildais ir dažais. Tai nėra natūralus, juolab ekologiškas produktas. Neturi išliekamosios vertės. Renkantis lieto akmens masės gaminius svarbu pasidomėti, ar galimas sąlytis su maisto produktais, kokia galima paviršiaus temperatūra, kokia sąveika su valymo priemonėmis. Rinkoje rasite labai aukštos kokybės dirbtinio akmens (pvz. Technistone). Priklausomai nuo šių parametrų, žinosite, ar galite palangę pratęsti su stalviršiu, naudoti židinio apdailai, ar montuoti lauke, saulės atokaitoje.

Natūralaus akmens palangės gaminamos iš gamtinio akmens: granito, marmuro ir kt. Granitas yra labai kietas, patvarus, atsparus ir ilgaamžis, tačiau ribota jo raštų įvairovė. Dėl išraiškingų raštų ir platesnio spalvų pasirinkimo labiau populiarios marmurinės palangės. Natūralaus akmens palangės priskiriamos aukščiausiai klasei. Tokios tarnaus praktiškai visą gyvenimą. Jos itin patvarios, atsparios braižymuisi ir jas galima atnaujinti.  Rekomenduojama lauko sąlygoms palanges rinktis iš šiaurės šalių akmens karjerų (tvirtesnė akmens struktūra), o vidaus akmens palangių paviršių kas kelerius metus atnaujinti specialiais impregnantais.

 

Naujovė rinkoje – ekologiškos vidaus palangės

„Ekotop“ vadovo teigimu, klientai ieško naujovių. Ekologijos šalininkai, norintys gyventi tvariau, rinkdamiesi palanges pirmiausiai įvertina, ar produktas ekologiškas, pagamintas iš aplinkai draugiškų ir sveikatai nekenksmingų medžiagų. Naujos kartos palangės kainuoja brangiau, nes gaminamos be plastiko ir klijų. Rekomenduojamos „TOPALIT“ austriškos palangės gaminamos iš lapuočių medienos skiedrų, maišomos su dervomis, neturinčiomis toksinių medžiagų. Paviršius ir apačia padengiama techniniu popieriumi ir presuojama. Jos išsiskiria itin tvirtu paviršiumi su antibakterine danga, yra ypač atsparios aplinkos poveikiui ir atitinka E1 ekologijos standartą. Jų didelis spalvų ir medienos, akmens faktūros pasirinkimas. Tai labai tvirtos medžiagos palangės – atlaiko didelius svorius, turi apsaugą nuo UV spindulių (neblunka), atsparios drėgmei (net vandeniui), kokakolos, citrinos, vyno dėmėms, taip pat karščiui iki 180 laipsnių (žymių neliks nuo cigaretės ar žvakės kaitros). Šios patentuotos technologijos palangės Nr.1 Vakarų Europoje. Jos užkariauja ir mūsų rinką, nes yra ne tik ilgaamžės, draugiškos aplinkai, bet ir nereikalauja papildomų investicijų ar ypatingos priežiūros.

 

Lauko palangės

Jos atlieka ne tik estetinę funkciją, bet tinkamai sumontuotos apsaugo nuo drėgmės ir šalčio patekimo į patalpų vidų. Lauko palangių pasiūla gana plati. Pagal poreikius ir finansines galimybes galima rinktis nuo ekonominės klasės skardinių iki aukščiausios klasės klinkerio palangių. Pastarosios labai patvarios, vadinamos amžinomis, kurios tarnaus 50 metų ir daugiau. Tačiau tai – brangus malonumas. Klinkerio palangės susideda iš  mažyčių plytelių, kurioms klijuoti reikia įgūdžių.

Norintieji prabangos ir ilgaamžiškumo gali rinktis ir natūralaus akmens palanges, bet tai irgi brangi investicija.

„Ieškantiems aukštos klasės, bet pigesnių, finansiškai patrauklesnių palangių, kaip tarpinį variantą tarp brangiausių ir pigiausių, siūlyčiau rinktis pagamintas iš aliuminio. Jos tarnaus tiek, kiek stovės namas, – sako „Ekotop“ vadovas. – Aliuminio palangės ypač patvarios, ilgaamžės, atsparios aplinkos poveikiui, korozijai, nerūdija, lengvai nusivalo, nereikalauja didelės priežiūros, ypač tinka pajūrio zonai, kur didelė drėgmė. Negirdėsite lietaus barbenimo, nes gamybai naudojami 1,5 – 3 mm lakštai. Jos gali būti dažomos bet kokia spalva itin atspariais naujausios technologijos „Coutex“ dažais.

Ekonominis variantas – skardinės palangės. Skarda yra plonas metalas, tačiau tinkamai paruošti lankstiniai ir kokybiškas montavimas palangei leis tarnauti 15 – 20 m. Nors pabrango visi metalai, jos išlieka pigiausios.

Svarbiausia – patikėti palangių montavimą profesionalams, išmanantiems technologinius montavimo niuansus, netaupyti montavimo medžiagoms. Tokiu atveju bet kurios rūšies palangės tarnaus ilgai.

 

 

UAB „EKOTOP“

Butrimonių g. 7-209, Kaunas

Tel. +370 687 98703

info@palanges24.lt

www.palanges24.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/palanges__nuo_biudzetinio_varianto_iki_prabangos_kaip_issirinkti/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.