Kas svarbiausia, statant namą? Statybose – kaip ir gyvenime – dažnai svarbiausia yra ne tai, kas matoma, o tai, kas paslėpta ir nematoma. Šiuo atveju tai yra tvirtai, patikimai, kokybiškai subetonuoti namo pamatai. Apie tai, ką reikia žinoti klojant pamatus, pasakoja betonavimo darbus vykdančios grupės vadovas Vilius Vyšniauskas.

 

 

 

Nekokybiški pamatai – kokios gali būti pasekmės?

Viliaus Vyšniausko teigimu, pamatai, nors nematomi, yra svarbiausias namo komponentas – būtent pamatai perima visą pastato apkrovą ir perduoda ją gruntui. Jei pamatai nekokybiškai subetonuoti, pasekmės būna skaudžios ir sunkiai pašalinamos – eižėja sienos, kyla grėsmė pačiam pastatui, tenka samdyti ekspertizę ir ieškoti, kas kaltas. Pamatų klojimas yra griežtai reglamentuojamas, vykdomas laikantis projektinių reikalavimų, todėl tokios situacijos, kai kyla grėsmė pastato saugumui, pasitaiko itin retai.

 

Kada tinkamiausias laikas kloti pamatus?

Dažnai manoma, kad tinkamiausias metas pamatams kloti yra šiltieji metų sezonai. Tačiau šiandieninės technologijos leidžia būti lankstesniems, ir jei žmogus nusprendė pradėti namo statybą vėlyvą rudenį, jam anaiptol nereikia laukti vasaros.

 

Pamatų liejimo darbai gali būti atliekami šaltuoju bei lietinguoju sezonu. Tokiu atveju, siekiant pagreitinti džiuvimą, į betoną maišomi specialūs priedai, o vienintelis trūkumas yra ilgesnė darbų trukmė – žiemą, yra trumpesnė šviesioji paros dalis, betonas lėčiau džiūva, darbai stabdomi esant žemesnei nei -5C temperatūrai (spaudžiant šalčiui, darosi tiesiog fiziškai sudėtinga dirbti, be to, kyla rizika, kad išdžiūvęs betonas bus trapus). Visi sunkumai „krinta“ ant dirbančiųjų pečių, o užsakovą tiesiogiai liečia tik tai, kad darbai trunka kur kas ilgiau, nei dirbant, pvz., vasarą.

 

Ar galima sutaupyti, klojant pamatus?

Kaip sutaupyti? Tai klausimas, aktualus kone kiekvienam, besirūpinančiam namo statyba. Viliaus Vyšniausko teigimu, sutaupyti, klojant pamatus, sudėtinga – pastatai klojami griežtai laikantis projekto ir naudojant standartines medžiagas, o didinti ar mažinti darbų vertę galima nebent darbo užmokesčio sąskaita. Pamatai – esminė pastato dalis, todėl, Viliaus Vyšniausko teigimu, geriau taupyti kitose srityse, bet ne pamatuose.

 

 

Techninė priežiūra klojant pamatus – už ir prieš

Šiandien, statybos darbuose įsigali nauja praktika – samdyti techninę priežiūrą, kuri kontroliuotų atliekamus darbus. Ar, klojant pamatus, reikalinga techninė priežiūra? Viliaus Vyšniausko teigimu, statant individualų namą, tai nebūtina – darbai vykdomi griežtai pagal projektą, o bet kokioms improvizacijoms tiesiog nėra galimybių. Techninė priežiūra samdoma tik tuo atveju, kai užsakovų nevaržo finansiniai apribojimai, jie pageidauja atsakomybę deleguoti kitiems, o patys ramiai laukti įsikraustymo į naują būstą.

 

 

Vilius Vyšniauskas vadovauja betonuotojų komandai, kurią sudaro 6 žmonės. Betonuotojų grupė turi sukaupusi ilgametę patirtį – kartu dirba daugiau nei 6 metus. Grupė kloja tiek juostinius, tiek gręžtinius pamatus, tvorų pamatus, lieja monolitines perdangas, atlieka visus mūro darbus. Dirbama ir su savo, ir su užsakovo medžiagomis. Grupė įsikūrusi Kaune, tačiau darbai vykdomi visoje Lietuvoje.

 

 

Vilius Vyšniauskas

Tel. Nr. 8 699 16678

El p.: wilius100@gmail.com

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/pamatu_betonavimas__svarbiausia_tai_kas_nematoma/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.