Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Agro straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Pelningas pieninių karvių ūkis – įgyvendinama ūkininko svajonė

   2007-08-10

Jau kuris laikas siekiama nustatyti ir įvertinti veislinius požymius, neskaitant produktyvumo, kurie įtakoja pieninio ūkio pelningumą. Todėl pieninių veislių galvijai nuo 1994 metų JAV buvo pradėti vertinti ir pagal Pelningumo indeksą. Galvijų pelningumo indeksas padeda palyginti bulius ir karves pagal jų pelningumą atsižvelgiant į populiacijos pelningumo vidurkį. Tai gi, Pelningumo indeksas, išreiškiamas JAV doleriais buvo sudarytas iš kelių veislinių verčių, kurios turėjo tam tikrą ekonominę vertę indekse, išreikštą procentais. 2006 metais šis indeksas JAV buvo pakoreguotas tam, kad geriau atitiktų šių dienų rinkos reikalavimus.

Sveikatingumo veisliniams požymiams Pelningumo indekse suteiktos didesnės ekonominės vertės, kad būtų galima nustatyti atrinkti karves, kurios yra ilgaamžės ir neturinčios problemų dėl reprodukcijos. Ilgaamžiškumui suteikta 17 proc. Pelningumo indekso dalies. Be to, buvo padaryta pakeitimų, kad ilgaamžiškumo indeksas atspindėtų ne tik karvių produktyvaus amžiaus trukmę, bet ir jų gebėjimą duoti didelius primilžius. Ankščiau ilgaamžiškumo duomenys buvo fiksuojami pasibaigus 305 laktacijos dienai ir 84 amžiaus mėnesiams. Dabar labiau vertinamos karvės, duodančios pieno daugiau nei 305 dienas ir išliekančias bandoje ilgiau nei 84 mėnesius.

Dukterų vaisingumo ekonominė vertė Pelningumo indekse padidinta iki 9 proc. Dukterų vaisingumo indeksas atspindi buliaus dukterų vaisingumą. Jis yra išreikštas procentais, o kiekvienas „teigiamas“ procentas reiškia kad buliaus dukterų periodas tarp apsiveršiavimo ir apsivaisinimo yra keturiomis dienomis trumpesnis. Karvės, turinčios mažiau reprodukcijos problemų, padeda sutaupyti lėšų, skiriamų reprodukcijos vadybai ir lemia didesnį pieninio ūkio pelningumą.

2006 metais į Pelningumo indeksą JAV įtraukta nauja veislinė vertė – veršiavimosi lengvumas, kurios ekonominė vertė Pelningumo indekse - 6 procentai. Į veršiavimosi lengvumo indeksą įtrauktos tokios veislinės vertės, kaip buliaus dukterų ir buliaus sperma sėklintų telyčių veršiavimosi lengvumas, dukterų ir buliaus veršelių mirtingumas. Visa tai atspindi tiek buliaus, tiek juo sėklinamos karvės (motinos) įtaką veršiavimosi procesui. Vidutiniškai populiacijoje veršelių mirtingumo atvejų pasitaiko 8 procentai, o tarp telyčių – 12 procentų. Buliaus dukterų ir jo sperma sėklintų telyčių veršiavimosi lengvumo indeksai sudaro tik vieną trečdalį viso veršiavimosi lengvumo indekso, o veršelių mirtingumas (buliaus ir dukterų) – du trečdalius. Visos keturios veršiavimosi lengvumo indekso vertės yra publikuojamos bulių vertinimuose kaip atskiros vertės.

Galvijų veislininkystės programos tikslas – genetiškai didinti bandos pelningumo potencialą. Pelningumo indekso naudojimas ūkio selekcinėje programoje padeda pasiekti šio tikslo.

Lietuvoje veislininkystės paslaugas teikianti Lietuvos – Vokietijos UAB „Litgenas“ jau 14 metų bendradarbiauja su Lietuvos galvijų augintojais. Šio bendradarbiavimo rezultatas -  vis gerėjantys ūkio produktyvumo ir sveikatingumo, o tuo pačiu ir pelningumo rodikliai. „Litgenas“ savo klientams siūlo vienų geriausiai įvertintų bulių LYNCH, TOYSTORY, SHARKY, SATIRE genetinės medžiagos. Šie buliai – tai JAV holšteinai, kurių pelningumo vertinimas yra aukščiausias tarp CRI bulių. CRI – Cooperative Resourses International – viena didžiausių JAV veislininkystės įmonių, kurios atstovas Lietuvoje yra UAB „Litgenas“. Nepaisant to, kad jos duoda labai daug pieno, jos taip pat puikiai atrodo – jų puikūs tešmenys, gilūs kūnai ir tvirtos kojos. Šių bulių dukterys taip pat pasižymi žemu somatinių ląstelių kiekiu piene, lengvu veršiavimusi bei gyvybingais veršeliais.

Lietuvos - Vokietijos UAB „LITGENAS“
Kalvarijos g. 128, KAUNAS                       
Tel. (8 37) 393 253, faksas (8 37) 393 234          
El. paštas: litgenas@litgenas.lt      
www.litgenas.ltĮ pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2021 01 22 
Kontaktai: tel. (37) 311 539, faks. (37) 311 539, Kaunas. El.paštas
©2005-2020. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite