Viena iš problemų, su kuria susiduria pramonės įmonės – tai vamzdynų, kuriais perduodamos įvairios terpės (vanduo, rūgštys, kitos gamybinės medžiagos), nusidėvėjimas. Iš pažiūros, atrodo paprastas dalykas, tačiau netinkamai įrengti vamzdynai gali tapti daugybės problemų priežastimi – jie pasirodo esą neatsparūs terpės poveikiui, koroduoja, dėvisi, po kurio laiko tenka stabdyti ar bent iš dalies apriboti gamybą, o  vamzdynus – keisti. Ką daryti, kad taip neatsitiktų, o vamzdynai tarnautų kuo ilgiau? Apie tai pasakoja įmonės „Aquatera“ projektų vadovas Giedrius Buliauskas.

 

Plastiko vamzdynai – daugybė privalumų

Senosios kartos pramonės įmonėse buvo įrenginėjami ir tebėra naudojami nerūdijančio plieno arba kito metalo vamzdynai. Šiandien, metalas yra keičiamas plastiku. Plastikas žinomas kaip nerūdijanti medžiaga, tačiau tai –ne viskas. Kiti plastiko privalumai – jis patvaresnis chemiškai, nereikalauja intensyvios priežiūros, yra 7 kartus lengvesnis nei metalas, plastiką paprasčiau montuoti.

 

Vienas iš sparčiausiai populiarėjančių naujų produktų - plastikinė ventiliacija, skirta baseinams, chemijos pramonei ar laboratorijoms. Ten, kur įrengiama ši vėdimo sistema – plastikas mažiau vibruoja, niekada nesurūdija, o aplinkoje sumažėja triukšmo lygis. Dėl šių savybių, dauguma įmonių renkasi plastiko vamzdynų bei vėdinimo sistemas.

 

Plastiko rūšys - kaip nesuklysti ir pasirikti tinkamiausią?

Plastiko rūšių yra pačių įvairiausių, ir kiekviena iš jų yra tinkama skirtingoms situacijoms. Pvz. maisto ir farmacijos pramonei, kur itin svarbu švara bei itin aukšti higienos reikalavimai, skirta Agru (Austrija) linijos PP- Pure ir PVDF.

 

Chemijos pramonei, kur vyrauja aukštos temperatūros ir dideli slėgiai, rekomenduojamos plastiko sistemos FEP ir PFA. Jos yra itin atsparios chemiškai ir atlaiko iki 240 °C temperatūrą.

 

 

Maisto ir chemijos pramonėje paplitę plastikai yra PP, PPH, PE ir PVC vamzdynai – jie yra kokybiški ir patvarūs, populiarūs dėl optimalaus kainos ir kokybės santykio. Pramoniniam vandeniui rekomenduojami vamzdynai iš PVC arba PE.

Karščiui atsparūs yra PVDF plastikas (atlaiko iki 140 °C) bei ECTFE plastikas (atlaiko iki 150 °C). Šaldymo sistemose naudojamas PE, atlaikantis iki -40 °C temperatūrą. Tuo atveju, jei vamzdžių sistemos montuojamos išorėje, rekomenduojama naudoti juodą PE, kuris yra atsparus ultravioletiniams spinduliams.

 

 

Stiklo plastiko vamzdžiai yra atsparūs aukštiems slėgiams ir aukštoms temperatūroms, tačiau esminis jų privalumas - atsparumas ugniai. Tokie vamzdžiai naudojami ten, kur yra degi aplinka ir gaisro tikimybė.

 

Patarimai norintiems sutaupyti

Giedriaus Buliausko teigimu, siekiant sutaupyti, svarbu vertinti kaštus bei gaunamą naudą ilgalaikėje perspektyvoje. Derėtų atsižvelgti ne tik į gamybos pobūdį bei apimtis, bet ir į ateities planus. Įsivaizduokite - chemijos pramonėje, nerūdijančio plieno vamzdynai tarnauja iki metų, o tinkamai parinktas plastikas tarnaus 25-30 metų ar net ilgiau.

 

 

Ką verta žinoti, keičiant senąsias arba diegiant naujas vamzdynų sistemas?

Diegiant naujas arba renovuojant senąsias sistemas, susiduriama su dviem klausimais – pirma, investicijų poreikis, antra, laikinas gamybos stabdymas, kuris reiškia didžiulius nuostolius.

 

Kad pokyčiai nebūtų finansiškai „skausmingi“, vienas iš variantų yra dalinė renovacija. Tokiu atveju, metalas keičiamas plastiku tik probleminėse vamzdynų sistemos vietose, o gamyba stabdoma trumpam arba tik viename sektoriuje.

 

Ką daryti, kad vamzdynų sistemos tarnautų ilgai?

Kad vamzdynų sistemos tarnautų kaip galima ilgiau, būtinos trys sąlygos – tinkamo plastiko parinkimas, teisingas sistemų sumontavimas ir eksploatacijos taisyklių laikymasis. Pasirinkite tokias sistemas, kurios atitinka gamybos pobūdį, montavimą patikėkite kvalifikuotam personalui, o sumontavus - stebėkite vamzdžiais paduodamos terpės slėgį, temperatūrą ir kitas eksploatacines sąlygas.

 

Kaip neapsirikti, renkantis paslaugos tiekėją

Vamzdynų sistemos įrengimas – kompleksiškas reikalas. Rinkitės įmonę, kuri ne tik parduoda produktą, bet kontroliuoja visą procesą nuo A iki Z (konsultuoja, projektuoja, montuoja, teikia garantinį ir pogarantinį aptarnavimą). Tokiu atveju, būsite tikri, jog sistema ne tik kokybiška, bet ir tinkamai sumontuota, o gedimo atveju gausite reikalingą pagalbą bei konsultacijas.

 

 

 

UAB „Aquatera“ vykdo veiklą nuo 2010 m. Įmonė specializuojasi plastikinės pramoninės įrangos, vamzdynų, plastikinės ventiliacijos, techninės izoliacijos, lietaus nuvedimo vamzdynų, vandentiekio, nuotekų ir kitos įrangos srityse. Taip pat įmonė gamina bei montuoja plastikines talpas vandeniui, chemikalams, esant poreikiui gali pagaminti įvairių nestandartinių gaminių iš plastiko. UAB „Aquatera“ yra žinomų gamintojų Dyka, Hoka, Agru, Trocellen, Van de Lande, Argal, Praher įgaliotasis atstovas Baltijos šalyse ir Baltarusijoje. Įmonėje dirba Austrijoje atestuoti specialistai.

 

Bendrovei buvo dukart suteiktas „Gazelės“ sertifikatas, skiriamas sparčiai augančioms ir sėkmingai dirbančioms įmonių, keletą metų iš eilės bendrovei buvo suteiktas sertifikatas „Stipriausi Lietuvoje“, skiriamas įmonėms, kurios pasižymi aukštu finansiniu patikimumu.

 

 

UAB „AQUATERA“

Atstovas Giedrius Buliauskas

Oslo g. 1, Vilnius, LT-04123

Tel. nr. +370 656 24322

El. p. giedrius@aquatera.lt

www.aquatera.lt

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/plastiko_vamzdynai__naujos_kartos_produktas_efektyvesnei_gamybaiplastiko_vamzdynai__naujos_kartos_produktas_efektyvesnei_gamybai/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.