Pasenęs ir neestetiškai atrodantis stogas sumenkina namo vertę, o prasiskverbęs vanduo gali pridaryti ir rimtų rūpesčių. Norint to išvengti, verta laiku pagalvoti apie stogo renovaciją. Na, o planuojantiems saulės elektrines – vertėtų įvertinti, ar stogas išliks sandarus ateinančius 30-50 metų.
Priežastys, dėl kurių vertėtų nebelaukti
Apsamanojęs, spalvą ar dekoratyvumą praradęs stogas gadina viso namo vaizdą, sumenkina jūsų turto vertę. Kita priežastis – nesandarus, vandenį praleidžiantis stogas. Jei lyjant stipresniam lietui pastebite bet kokį pratekėjimą, drėkstančias lubas ar sienas, tikrai nebeverta delsti. Vanduo gadina viso namo konstrukcijas, ant sienų ar lubų gali atsirasti pelėsis, kuris yra kenksmingas žmogaus sveikatai. Be to, per nesandarų, drėkstantį stogą yra švaistoma šilumos energija, padidėja triukšmo pralaidumas. O jei planuojate ant stogo sumontuoti saulės elektrinę, vertėtų pasistengti įvertinti, ar stogas išliks sandarus visą elektrinės gyvavimo laikotarpį, t.y minimum 30 metų. Elektrinės modulių išmontavimas ir pakartotinis sumontavimas pareikalautų nemažai papildomų išlaidų už darbus, sukeltų nepatogumus. Be to, permontuojant elektrinę gali kilti pavojus pažeisti vieną ar kelis modulius. O po keleto metų surasti ir įsigyti lygiai tokių pat matmenų ir galios fotovoltinį modulį gali būti itin sudėtinga.
Nuo ko pradėti?
Jei nusprendėte keisti namo stogą, pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į medinių konstrukcijų būklę. Būtina įvertinti, ar nėra vietų, kurias reiktų keisti ar sustiprinti. Neretai renovuojant stogą tuo pačiu įrengiama ir šiuolaikinius energijos standartus atitinkanti šilumos izoliacija, kuri turi būti tinkamai apsaugota garo, difuzine ar antikondensacine plėvelėmis. Nesvarbu kokią dangą bepasirinktumėte, visuomet būtina užtikrinti reikalingus oro tarpus stogo ventiliacijai. Taip pat svarbu numatyti ir apskardinimą, lietaus vandens nuvedimą. Jei yra tokių vietų, kur kyla pavojus, kad susikaupusi sniego masė galėtų užkristi ant žemiau esančių elektrinės modulių, terasų, įėjimų – vertėtų suplanuoti sniego užtvaras ar kitus stogo saugos elementus.
Prieš renkantis stogo dangą, rekomenduojama pasitarti su specialistu, kad būtų įvertintas stogo nuolydis, fotovoltinių elementų tvirtinimas ir kiti niuansai, kurie padėtų išvengti apribojimų ar netikėtų didelių išlaidų ateityje. Pavyzdžiui, dar nesenai Lietuvos žiniasklaidoje nuskambėjo atvejų, kai saulės elektrinių tiekėjai tiesiog atsisakė įrengti saulės elektrines, įvertinę esamos stogo dangos būklę ir galimas rizikas. Pritvirtinti saulės elementus prie trapių dangų net ir labai patyrusiems montuotojams gali užtrukti kelis kart ilgiau, nei ant metalinių, reikia naudoti brangesnius, sudėtingesnius tvirtinimo elementus, na o vaikštant ar, tarkim gręžiant, frezuojant čerpėse tvirtinimo ertmes, netyčia įtrūkus čerpei galima prisidaryti ir visai rimtų bėdų.
Renkantis stogo dangos lakštus, pirma reiktų įvertinti stogo nuolydžio kampą. Jei jūsų stogo nuolydis yra minimalus, t.y. 7 laipsniai ar didesnis, rekomenduojama naudoti tik itin sandarias stogo dangas, pavyzdžiui „Ruukki Classic“, kurios lakštai tarpusavyje jungiami „Click“ sistema. Jei stogo nuolydis 11 laipsnių ar didesnis – galima rinktis ir trapecinio profilio lakštus, na o jei 14 laipsnių ar didesnis – galima naudoti ir čerpių rašto „Adamante“, „Finnera“ ar bet kurią kitą plieninę dangą.
Stogas – ilgalaikė investicija, tad renkantis stogo medžiagas, tikrai verta pasidomėti gamintojo patirtimi, suteikiamomis garantijomis, paprašyti parodyti gaminio atitikties deklaraciją ir garantinę knygelę. Pavyzdžiui, ilgametė plieninių stogų gamybos lyderė Skandinavijos ir Baltijos šalių regione kompanija „Ruukki” pilnai kontroliuoja visą plieninės stogo dangos gamybos procesą, turi savo metalo liejyklas Suomijoje ir Švedijoje, naudoja pažangiausius įrenginius, tad ir savo gaminiams suteikia ilgalaikes garantijas.
Neretai žmonės, norėdami sutaupyti, paieškas pradeda nuo „kvadratinio metro“ kainos, renkasi pigesnę, tačiau neaiškios kilmės stogo dangą. Dar blogiau, kai pamirštama įvertinti visą sąmatą: pradedant nuo stogo darbų, pagrindinių medžiagų ir jų aksesuarų, ir baigiant saulės elektrinės sumontavimui reikalingas išlaidas. Tad neapdairus pirkėjas galiausiai visai nesutaupo, įsigyja abejotinos kilmės medžiagas.
Plieninis stogas – gyvenimui be rūpesčių
Turbūt kiekvienas norėtų stogo, kuris tarnautų ilgai, atrodytų gražiai ir beveik nereikalautų priežiūros. Visas šias savybes puikiai sujungia šiuolaikiškos, nanotechnologijomis patobulintos plieninių lakštų dangos. Plieno lakštai yra gan lengva, tačiau tvirta stogo danga. Plieno lakštų montavimas nereikalauja ypatingų įgūdžių ar įrankių, tad stogo dengimo darbai atliekami itin sparčiai. Dengiant stogą plienine danga nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei specialiai sutvirtintos medinių gegnių - grebėstų konstrukcijos. Be to, plieninėms dangoms neribojamas nei šalčio ciklų skaičius, nei maksimalus nuolydžio kampas, jos netrupa vaikštant, veikiant šalčiui, susidarius ledui.
Kokybiški plieniniai lakštai pasižymi ilgaamžiškumu. Pavyzdžiui, „Ruukki 30“ kokybės klasės dangai suteikiama 30 metų techninių ir 10 metų estetinių ypatybių garantija, o aukščiausios, „Ruukki 50 Plus“, kokybės dangai – net 50 metų techninių ir 25 metų estetinių ypatybių garantija. Tad pasirinkus aukštesnės kokybės klasės dangą, sąmata išauga vos keletu procentų, tačiau stogo ilgaamžiškumas kone padvigubėja.
„Ruukki“ siūlomų profilių raštų ir spalvų pasirinkimas išties didelis, todėl galite pritaikyti dangą bet kokio stiliaus namui ar net suteikti jam visiškai naują, unikalią išvaizdą.
Be to, „Ruukki“ plieninė danga beveik nereikalauja priežiūros – jos nemėgsta pelėsis, kerpės ir samanos. Ant jos ilgai nesilaiko sniegas, smulkios medžių šakelės, spygliai.
Ant plieninio stogo sumontuoti saulės elektrinę yra bene lengviausia užduotis.
Pavasaris – puikus metas atsinaujinti. Todėl jei jums neduoda ramybės senas namo stogas, nebedelskite. O jei nežinote, nuo ko pradėti, jums visada pagelbės profesionalūs „Ruukki“ specialistai.
Daugiau informacijos: www.ruukki.lt