Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Sveikata straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Santaros klinikų Paveldimo vėžio centras kryptingai plėtoja prieš dešimtmetį pradėtą sritį

   2020-02-05

Santaros klinikose jau prieš 10 metų pradėti taikyti inovatyvūs paveldimo vėžio diagnostikos metodai ir teikiamos specializuotos onkogenetinės konsultacijos. „Mes pirmieji šalyje pradėjome taikyti pažangiausias genetinių tyrimų technologijas – naujos kartos sekoskaitą (angl. next-generation sequencing) klinikose ir esame vienintelė šalyje vieta atliekanti išsamius plataus mąsto onkogenetinius tyrimus“, – teigia Santaros klinikų Paveldimo vėžio centro vedėjas gydytojas onkogenetikas dr. Ramūnas Janavičius. 2018 m. VULSK kompetencija paveldimo vėžio srityje buvo oficialiai įvertinta SAM nacionaliniu lygmeniu. Taip pat ji atitinka aukščiausio lygio Europos paveldimo vėžio centrus.

 

 

„Dar 2013 m. nustatėme, kad net 1 iš 200 moterų Lietuvoje gali turėti paveldimą polinkį krūties ir kiaušidžių vėžiui, būti BRCA1 ar BRCA2 genų mutacijų nešiotojos. Tai pat nustatėme, kokios mutacijos pasitaiko dažniau, kas tuo metu palengvino diagnostiką. Tačiau tirti vien tik šiuos du genus – ar dar blogiau – žiūrėti tik kelias dažnesnes mutacijas – šiuo metu tikrai nepakanka, nes mes galime išsamiai ištirti keliasdešimt ne tik krūties ir kiaušidžių vėžio, bet ir kitų ligų (pvz., storosios žarnos, kasos, inkstų, prostatos vėžio) genus, kas gali turėti svarbos ne tik konkrečiam pacientui, bet ir jo giminaičiams. Klinikinėje genetikoje svarbus ne tik pats pacientas, bet ir visi jo giminaičiai“,– sako R. Janavičius.

 

Nuo pernai, kiaušidžių vėžiu sergančioms pacientėms ir turinčioms BRCA1/2 genų mutacijas Lietuvoje yra kompensuojami nauji vaistai, todėl pilnas išsamus onkogenetinis tyrimas yra būtinas norint parinkti tikslų gydymą. Genetinius polinkio vėžiui tyrimus skiria gydytojas onkogenetikas, kuris ir pateikia tolimesnes priežiūros rekomendacijas. Tokios konsultacijos ir tyrimai yra kompensuojami pagal SAM patvirtintas indikacijas. „Indikacijos nėra tobulos, tačiau jos yra geriau negu nieko, kaip buvo anksčiau. Kita vertus, kai kuriais aspektais, jos yra geresnės negu kitų šalių, pvz. D. Britanijos, Nyderlandų ar Vokietijos“, – teigia dr. R. Janavičius, dalyvavęs jų sudarymo darbo grupėje SAM.

 

Pagal galiojančią tvarką, pradžioje onkogenetiko konsultacijai nukreipiami ir tiriami turi būti sergantys ar sirgę onkologinėmis ligomis (pvz. asmenys susirgę vėžiu iki 50 m., visos kiaušidžių vėžiu sergančios pacientės, esant keliems navikams, specifinės histologijos, retais onkologiniais navikais sergantys: sarkomomis, feochromocitomomis ir kt.). Sveikiems asmenims onkogenetiniai tyrimai yra kompensuojami tik jei kitiems tirtiems giminaičiams buvo nustatyta vėžio riziką didinanti mutacija.

 

Kai kurios vėžio formos nėra genetiškai nulemtos – pvz. rūkymas yra pagrindinė plaučių vėžio priežastis, o gimdos kaklelio vėžio kaltininkas – žmogaus papilomos virusas. Tačiau Paveldimo vėžio centre jau priskaičiuojama tūkstančiai pacientų, kuriems buvo genetiškai patvirtinti paveldimo vėžio sindromai.

 

 

 

GITANA LETUKIENĖ

Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene

Tel.: 8 52 36 5097

El. p. gitana.letukiene@santa.lt

www.santa.lt

 



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 03 05 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite