Apie problemas ištinkančias miegamajame kalbėti nedrąsu. Didžioji dalis žmonių kalbėdami apie seksą su savo partneriu jaučiasi nepatogiai, tačiau pokalbiai ir pasidalijimas lūkesčiais poroje yra labai svarbūs. Vienas pimųjų Lietuvoje, pradėjusių vystyti seksologiją, taikyti seksoterapiją specialistų Vitalius Žukas pasakoja: „Iš pradžių žmonių nusiteikimas buvo priešiškas, jie tam buvo nepasiruošę ir sekso tema visuomenėje buvo visiškas tabu. Dabar žmonės šiek tiek laisvesni, tačiau ryžtis pripažinti seksualines problemas ir kreiptis pagalbos drįsta ne kiekvienas. Tai galima suprasti, kadangi seksualinis gyvenimas yra viena jautriausių žmogaus gyvenimo sričių, tačiau paliekant problemas kyboti ore nepasitenkinimas seksu tik auga, o iš to iškyla ir kitos santykių problemos“.

Dažniau kreipiasi vyrai

Kiekvienas vyras nori būti vyriškas, taip buvo visada. Gera erekcija – vyriškumo simbolis, būtent dėl to vyrams sunku pripažinti tokio pobūdžio problemas. Jei vyrą kamuoja erekcijos sutrikimai, jis negali imituoti, kad viskas gerai, o moterys gali suvaidinti orgazmą ir tyliai kentėti. Susidūrę su erekcijos problemomis vyrai pirmiausiai kreipiasi pas urologą, mat ieško fiziologinių priežasčių, tačiau dažnai problema slypi visai kitur, ypač jauniems vyrams. „Žinoma, gydymas erekciją gerinančiais preaparatais kartais padeda, tačiau daugeliu atvejų ir nepadeda. Pirmiausia vertėtų ieškoti psichologinių priežasčių“ – teigia V.Žukas.

Nuvykus pas gydytoją, neretai gydomi tik simptomai, tačiau viskas gali būti daug sudėtingiau. Jeigu vyrui nėra erekcijos, galbūt jis jaučia nuolatinį stresą, įtampą ir pan. Dažnai, išsiaiškinus šias priežastis ir paskyrus trumpalaikę psichoterapiją apsieinama be jokių vaistų. Seksologas Vitalius Žukas pabrėžia, kad seksualinės problemos, ypač jaunesnių vyrų tarpe, dažniausiai būna susijusios su žmogaus psichologine būsena: baime, nepasitikėjimu, intymumo problemomis ar priešiškumu moteriai. „Jei vyras dažnai yra kritikuojamas moters ar jaučia spaudimą – tikėtina, kad jis turės erekcijos sutrikimų. Lygiai taip pat ir su moterimis: jei ji nesijaus atsipalaidavusi, jos mintys bus paskendusios problemose – orgazmo ji nepajus. Moteris gali kamuoti baimė dėl seksualumo, abejonės dėl moteriškumo, paslėptas priešiškumas vyrams, lytinio potraukio bei orgazmo nebuvimas, skausmingų santykių, vaginizmo problemos. Žinoma, prieš paskiriant psichoterapiją, svarbu išsiaiškinti ar nėra somatinių priežasčių“.

Geriausias rezultatas pasiekiamas – tik poroje

Retai kada pasitaiko, kad į seksologo kabinetą užsuktų abu partneriai. Kartais būna ir taip, kad vienas partneris įsivaizduoja, jog turi didelių problemų, o kitas teigia priešingai. „Po pirmos konsultacijos visada noriu išvysti antrą pusę, kadangi seksualinės problemos liečia abu partnerius ir ją spręsti taip pat geriausia kartu. Tam pasitelkiama seksoterapijos metodika, kai turi dalyvauti abu partneriai. Metodo esmė yra seksualinių sutrikimų korekcija treniruojant seksualines reakcijas intymioje aplinkoje. Pasitelkus šį metodą gali būti išsprendžiamos erekcijos, vaginizmo, trumpo lytinio akto, orgazmo nebuvimo ir kitos problemos. Pasitaiko atvejų kai antra pusė nenori nieko spręsti ir mano kabinete neapsilanko, tokiu atveju pacientą perspėju, kad terapija nebus 100 procentų sėkminga“ – teigia Vitalius Žukas. Galima išspręsti didžiąją dalį atvejų jei yra motyvacija iš abiejų partnerių. Kai problema per toli pažengusi gali būti per didelis kažkurio partnerio nusivylimas ir išspręsti problemas gerokai sunkiau, todėl geriausia kreiptis kol santykiai dar nepatyrė didelės krizės. Seksologo teigimu, paprastai į antrą konsultaciją (kai pirmiausiai kreipiasi vyras) atvyksta tik kas trečia moteris.

Sutaupoma pinigų

Bėgiojant po gydytojų kabinetus ieškant fizioliginių erekcijos, trumpo lytinio akto ar kitų problemų priežasčių, išleidžiama daugybė pinigų tyrimams ir įvairiems paskiriamiems preaparatams. „Mano patirtis neurologijos, psichoterapijos, seksologijos srityse man leidžia nuspręsti ar reikalingi tam tikri fiziologiniai tyrimai, kuriuos paprastai rekomenduoja gydytojai. Kiekvienas tyrimas kainuoja gan nemažai, o aš nukreipiu pacientus juos atlikti tik tada, kada reikia.

Lytinio akto baimė

Net jauni vyrai, kurie yra turėję nesėkmingų lytinių aktų, pradeda vengti santykių su moterimis. Nuo pastovios ilgalaikės įtampos sumažėja testosterono lygis ir lytinis potraukis. „Situacijos ištaisymui būtina nuimti kankinantį stresą, įtampą. Jei jaunas vyras nueis pas urologą ir jam nustatys testosterono sumažėjimą, jo lygiui pakelti bus paskiriami erekciją gerinantys preaparatai, tačiau psichologinė būsena išliks tokia pati“ - pasakoja seksologas.  

Psichologinis nevaisingumas

Yra įrodyta, kad poros, ilgą laiką nesusilaukiančios vaikų, gali turėti psichologinių problemų. Tai liečia net 15-20% porų. „Moteris įsitempusi, koncentruojasi būtent į aktą, kad pastotų. Abu partneriai dėl įtampos negali tinkamai atlikti akto ir ilgą laiką moteris nepastoja. Seksu turėtų būti užsiimama kaip žaidimu, o ne darbu dėl konkretaus tikslo“ – teigia V.Žukas.  

Visiškas privatumas – garantuotas

Seksologo Vitaliaus Žuko kabinete pacientai gali jaustis visiškai saugiai, čia nėra jokių iškabų, lauko reklamų, registruojančių seselių. Specialistas dirba vienas, o gautos informacijos jis negali niekam pateikti. „Kas gyvenime svarbiausia, tas labiausiai ir slepiama. Žmonės negali pasakoti visiems, kad turi seksualinių problemų. Čia drovu, intymu ir jei žmogus šioje srityje pažeidžiamas, jam bus nejauku. Reikėtų suvokti, kad daugybė žmonių turi tokių pačių problemų ir nori jas išspręsti. Sprendimo pradžia – pokalbis su seksologu, psichoterapeutu“.  Pirmas užsiėmimas trunka tik 50 min. Jo metu išsiaiškinamos paciento problemos, lūkesčiai ir aptariamas tolimesnis gydymo planas. Kad pagerėtų ne tik seksualinis gyvenimas, bet ir santykiai poroje, bendra gyvenimo kokybė, kiekvienu atveju užsiėmimų trukmė ir dažnumas skiriasi, tačiau visada prisiderinama prie žmogaus gyvenimo ritmo ir užimtumo.

Partnerystė yra darbas

Kiekvienas norime realizuoti savo lūkesčius. Jei antra pusė to daryti nepadeda, kartais ieškoma kito partnerio, tačiau, su kitu žmogumi problemos kartojasi. Svarbu išsakyti savo lūkesčius, ko iš partnerio norima, o susidūrus su tam tikrais nesklandumais nebėgti – o juos spręsti. „Partnerystė yra darbas. Kuo daugiau abu partneriai įdės į šeimą, santykius, tuo ji bus tvirtesnė“ – teigia Vitalius Žukas.

Kiti psichosomatiniai susirgimai

Sunkiai diagnozuojamai ir gydomi yra psichosomatiniai sutrikimai. Tokių ligų struktūroje dominuoja psichologinis komponentas – neišreikštos negatyvios emocijos: pyktis, agresija, užsitęsusi baiminga būsena, nerimas, kaltė, nepilnavertiškumas. „Apie trečdalį pacientų, patenkančių pas šeimos gydytojus turi psichomatinės kilmės sutrikimų, tačiau jiems atliekama gausybė medicininių tyrimų, kurie neparodo, kad yra sutrikusi, tam tikro organo funkcija, o žmogus vis tiek jaučia įvairius simptomus: įvairių organų skausmus, migreną, dažną širdies plakimą, galvos skausmą, epizodinį svaigimą, dusulį, nepaaiškinamus odos bėrimus ir pan. Kartais dėl gydytojo nežinojimo ar paciento pasipriešinimo žmonės nepatenka pas psichologus, psichiatrus ar psichoterapeutus, kad tam tikri simptomai būtų pašalinti“- pasakoja V.Žukas.

Specialisto kabinete sprendžiamos ir kitos mažiau su seksualiniu gyvenimu susijusios problemos: partnerystės konfliktai, kur nedominuoja seksualiniai sutrikimai, įvairios baimės, nerimas, depresija, valgymo sutrikimai, priklausomybės nuo nikotino, alkoholio, interneto, pornografijos. Čia ieškoma pasamoninių konfliktų, kurie ir nulemia tuos sutrikimus. Tam nenaudojami vaistai ir neslopinami simptomai. Sutrikimai šalinami pasitelkus psichoterapijos pagalbą.

Gyd. Vitalius Žukas
Lytinių sutrikimų ir psichoterapijos klinika
Kalniečių g. 114, Kaunas
Tel.: +370 687 47278
vitalijus.zukas2@gmail.com

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/seksualines_problemos_niekur_nedings__jas_reikia_spresti/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.