Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, vienas iš aštuonių planetos gyventojų patiria problemų dėl klausos. Vieni jos neturi nuo gimimo, kitiems ji sutrinka dėl ligų, jų sukeltų komplikacijų ar dėl traumos. Tačiau šiuolaikinių technologijų pagalba klausos sutrikimą turintys žmonės  gali gyventi pilnavertį gyvenimą

 

 

Du – geriau, nei vienas.

Žmogui, kuriam yra nustatytas klausos sutrikimas ir dėl tos priežasties jis negali girdėti bei suvokti kalbos, rekomenduojamas klausos aparatas. UAB „Laudata“ vadovė Neringa Ivoškienė teigia, kad nešiodamas klausos aparatus abiejose ausyse  žmogus visada daug aiškiau supras kalbą, supras, ką kalba žmonės triukšme, didelėje kompanijoje, vaikai lengviau susigaudys triukšmingoje aplinkoje mokykloje. „Jei mes kokybiškai judėti galime turėdami dvi rankas, dvi kojas, tai ir klausos sutrikimą turintis žmogus komfortiškai jaustis gali tik su dviem klausos aparatais. Tada jo smegenys gauna stereo garsą ir supratimą ir dėl to žmogus su dviem klausos aparatais pajaus tą rezultatą, kokio iš jo tikisi“, - sako N. Ivoškienė.

Ji teigia, kad žmogaus, nešiojančio klausos aparatus, smegenys įpranta klausytis ir adaptuotis prie girdimų garsų maždaug per pusę metų.

 

Išeitis – kochleariniai implantai.

Specialistė teigia, kad yra pacientų grupė, kuriems klausos aparatai negali padėti. Taip būna tais atvejais, kai yra labai didelis klausos pažeidimas – žymus neprigirdėjimas arba visiškas kurtumas. Bet ir tada rankų nuleisti nereikėtų, nes šiuolaikinė medicina gali padėti ir tokiems žmonėms. Jiems yra siūloma atlikti kochlearinę implantaciją, kai chirurginiu būdu į ausies sraigę yra įdedamas elektrodas. Jis lieka visam gyvenimui, o išorėje tvirtinamas klausos aparatas, dar kitaip vadinamas kalbos procesoriumi. Tokios kochlearinio implanto sistemos pagalba pradeda girdėti net ir tie, kurie buvo visiškai kurti.

Apibendrinant galima teigti, kad sutrikus klausai taikomi du klausos aparatai. Esant žymiam klausos sutrikimui ar kurtumui, kai klausos aparatai neefektyvūs, pacientui siūlomas kochlearinis implantas.

 

Klausa grąžinama ir kūdikiams, ir staiga jos netekusiems.

N. Ivoškienė pasakojo, kad tais atvejais, kai specialistų pagalba reikalinga patiems mažiausiems pacientams, kuriems diagnozuotas žymus klausos sutrikimas ar net kurtumas, jiems yra pritaikomi klausos aparatai, stebima, kokie yra rezultatai. Jeigu pastebima, kad klausos aparatais neįmanoma pagerinti klausos, kad vaikas girdėtų ir suprastų kalbą, tada rekomenduojama kochlearinė implantacija. Klausos sutrikimas gali būti ir įgytas, nes yra nemažai suaugusiųjų, kurie niekada nesiskundė klausa, bet ji sutriko ar dingo dėl ligų, jų sukeltų komplikacijų ar traumų. Tokiais atvejais kochlearinė implantacija yra vienintelis sprendimas žmogui grąžinti gebėjimą girdėti ir suprasti aplinkos garsus bei pritapti visuomenėje.

 

Klausa ne visada sugrąžina gebėjimą kalbėti.

Kaip žinia, tie žmonės, kurie nuo vaikystės turi klausos sutrikimų, lygiai taip pat skundžiasi ir gebėjimu sklandžiai kalbėti. Labai silpnai girdintys ar visiškai kurti žmonės dažnai bendrauja gestų kalba. Pavyzdžiui, suaugęs žmogus, kuris girdi tik žemus tonus ir nenešiojo klausos aparato, net ir mokytas kalbėti nuo mažumės, gali kalbėti žemu, gomuriniu balsu, jo artikuliacija sutrikusi. Tačiau dabar vaikams jau nuo 6 mėnesių amžiaus galima pritaikyti individualius klausos aparatus arba reikalui esant atlikti kochlearinę implantaciją, todėl tokių vaikų kalba vystosi kaip normaliai girdinčiųjų. Bet jei suaugusiam, 20-ies metų sulaukusiam jaunuoliui, visą gyvenimą vartojusiam gestų kalbą, būtų pritaikytos šiuolaikinės priemonės, tai gebėjimas kalbėti jam nebeatsikurtų, nes tas intensyvus laikotarpis, kuomet vystėsi jo kalba ir jos supratimas girdint, jau yra praėjęs. Jis girdės aplinkos garsus, galės suprasti, ką kalba žmonės, bet  pats sklandžiai kalbėti jau negalės.

 

Paprasta priežiūra.

Kad klausos aparatai kokybiškai tarnautų kuo ilgiau, reikia juos prižiūrėti. Kartą kas dvi savaites reikia plauti individualius įdėklus, nes nuo sieros jie užsikemša. Tiek klausos aparatus, tiek kochlearinių  implantų procesorius reikia kas naktį džiovinti specialiose elektroninėse džiovyklėse. Šiuolaikiniai aparatai yra modernūs, su nano technologijomis, jie nebijo drėgmės, vandens, su kalbos procesoriais galima net plaukioti baseine ar kaitintis pirtyje.

 

 

 

 

Grąžina pasitikėjimą savimi.

Klausos aparatai ar kochleariniai implantai žmogų grąžina į pilnavertį gyvenimą. Jis gali sportuoti (nerekomenduojamos tik agresyvios sporto šakos, kaip boksas, kovos menai), nesivaržydamas bendrauti su draugais ar kolegomis, visiškai įsilieti į socialinį gyvenimą. „Būna, kad artimųjų pas mus atlydėtas pacientas sėdi susigūžęs, praradęs gyvenimo džiaugsmą. Bet pritaikius jam klausos aparatus ar gyvenant su kochlearinio implanto sistema, žmogus visiškai pasikeičia, grįžta pasitikėjimas savimi, gyvenimo pilnatvė, jis gali lankytis renginiuose, koncertuose ir viską puikiai girdėti“, - sako N. Ivoškienė. 

 

 

 

 

 

 

 

UAB “LAUDATA“

vadovė Neringa Ivoškienė

Tvirtovės al. 86-1, Kaunas

Tel.: +370 630 00453

El. p. info@laudata.lt

www.laudata.lt

 

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/siuolaikines_technologijos_kurtiesiems_grazina_klausa/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.