Nenutrūkstamas elektros energijos tiekimas užtikrina ne tik sklandų įmonių darbą be prastovų, bet ir padeda sutaupyti. Dėl nežinojimo, nepamatuotų sprendimų montuojant elektros sistemas kartais patiriami milžiniški nuostoliai. Kokios dažniausiai daromos klaidos, teiraujamės UAB „Anvista“ vadovo Andriaus Motiejūno, kurio vadovaujama įmonė jau devynerius metus teikia kokybiškas elektros sistemos įrengimo paslaugas, prižiūri žemos ir aukštos įtampos iki 10 kV elektros ūkį.

 

 

Sumanūs sprendimai padeda sutaupyti

Pasak UAB „Anvista“ vadovo Andriaus Motiejūno, dėl nežinojimo įmonės neretai patiria finansinių nuostolių, už elektrą moka brangiau. Arba įrengiant elektros sistemas išleidžia nepamatuotai daugiau. „Atvykę į vietą įvertiname situaciją, su klientu aptariame ir pasiūlome optimaliausią variantą, kaip patogiau, praktiškiau ir ekonomiškiau išvedžioti elektros kabelius. Kur galima sutaupyti, o kur, priešingai, taupyti nereikėtų, nes ateityje kils problemų ir  papildomų išlaidų. Pavyzdžiui, netinkamai parinktas kabelis neatlaikys apkrovų ir susvils, dings elektra, sustos gamyba. O juk laikas – pinigai. 

 

Pasenusi  įranga – neekonomiška

Ekspertas pastebi, kad yra nemažai komercinių įmonių, kuriose yra pasenusios ir neekonomiškos elektros sistemos, apšvietimas. Atvykę pas užsakovą, mes įvertiname jų elektros ūkį ir patariame, į ką reikėtų atkreipti dėmesį. Pateikiame pasiūlymą, kiek įmonė gali sutaupyti pakeitusi vien pramoninius šviestuvus, nes seni eikvoja gerokai daugiau elektros energijos. Renovavus ir įrengus LED  apšvietimą, dažniausiai elektros sąnaudos sumažėja apie 30 proc. Jei anksčiau tekdavo mokėti už 10 tūkstančių kW, dabar – tik už  7 tūkstančius kW. Įmonės sutaupo, nes įrengus ekonomiškus šviestuvus, sunaudojama mažiau elektros ir patalpos tampa šviesesnės. Tokiu būdu didelės apimties įmonė gali susimažinti elektros įvado galią. T. y. sutaupo dvigubai, nes už kiekvieną elektros galios kilovatą (KW) Energijos skirstymo operatoriui (ESO) kas mėnesį mokamas atskiras mokestis. Tokiu atveju tereikia kreiptis į ESO su prašymu, kad būtų sumažinta galia. Kad, tarkim, įmonei reikia jau nebe  500 kW, o užtenka, tarkim, 250 kW. 

 

Dažniausiai daromos klaidos

Ekspertas sako, kad per ilgą savo darbo praktiką pastebėjo dažnai daromą esminę klaidą – nepasitarę su profesionalais, užsakovai patys nusprendžia, kokio kabelio (kokios įtampos galios) jiems reikės ir patys perka medžiagas, neįvertinę reikalingos galios (kW). Tuomet pasikviečia specialistus ir sako, kad jiems reikia nutiesti numatytoje vietoje 6 kvadratų kabelį. Galiausiai paaiškėja, kad per mažai įtampos galios – reikia 10 kv mm. Tuomet užsakovams tenka pirkti kitą, nes šis netinkamas, per plonas – papildomos išlaidos. O už medžiagas ir darbą jau sumokėta. Kad sutaupytumėte, vertėtų kreiptis į profesionalius specialistus, kurie parinks reikiamo skersmens laidus, įvertins, kokia srovė gali jais tekėti, kokias apkrovas atlaikys paleidus vieną ar kitą įrenginį ar keletą jų.

 

Netinkamai parinkti kabeliai, pasenę saugikliai – gaisrų ir įrangos  perdegimų priežastis

A. Motiejūno teigimu, elektros kabelius svarbu parinkti pagal galingumą, pritaikant konkretiems įrenginiams, apskaičiuojant, kokias apkrovas jie gali atlaikyti. Pavyzdžiui, varinių gyslų, laidų ir kabelių leistinoji ilgalaikė apkrova galima didesnė nei aliumininio.  Varis – geresnis laidininkas, lankstesnis ir atsparesnis korozijai.

 

 

Pajungus įrenginius su tam nepritaikytu elektros kabeliu (per plono skersmens), jis tiesiog gali imti svilti ir užsidegti.  Iki gaisro – vienas žingsnis. Vien dėl netinkamai parinktų laidų bei kabelių galimi milžiniški nuostoliai. Tiesa, pasak eksperto, kabeliais ir laidais viskas nesibaigia. Kad įmonė dirbtų našiai, nedingtų elektra ir nebūtų prastovų, svarbu visa tinkama įmonės patalpų instaliacija – ir kištukiniai lizdai, ir jungikliai, šviestuvai, skydeliai, saugikliai...

 

Senos netvarkingos skydinės gali pridaryti žalos

Ekspertas pastebi ir kitą problemą – įmonės neretai patiria žalą ir nuostolių dėl senų skydinių. „Labai svarbu atnaujinti ir pakeisti senus saugiklius naujais automatiniais išjungikliais (saugikliais). Reikalui esant, atnaujiname, rekonstruojame ir visą skydinę, – sako A. Motiejūnas. –  Sudegus saugikliams, įmonė lieka be elektros. Esant automatiniam išjungikliui,  užtenka jį į viršų pakelti, ir vėl viskas veikia, yra elektra, darbas nesustoja, nepatiriama finansinių nuostolių. Tiesa, svarbu  išsiaiškinti priežastį, kur problema: ar dėl elektros perkrovos ar kita bėda. Seniau nelabai kas paisydavo techninių parametrų. Jeigu kabelis kokių 6 kvadratų, o saugiklis įdėtas tik 100 amperų (A), tokiu atveju kabelis gali imti svilti, perdegti įrenginiai. Taigi labai svarbu parinkti ir tinkamo galingumo automatinius saugiklius. Senuose pastatuose dažniausiai dar yra seni keramikiniai. Būna, žmonės įkiša vinį arba įstato kokį galingesnį išjungiklį tam, kad neišmuštų saugiklio. Nepagalvoja, kad gali susvilti kabelis. Jei ant vieno pajungs kelis įrenginius, automatiškai kabelis jau karštas dėl perkrovos, o saugiklio neišmuša. Per didelės galios saugiklis (jei, tarkim, vietoje reikiamų 40 A, įstatytas 100 A), neatlieka apsauginė funkcijos – jis automatiškai neišsijungia, o kabelis kaista. Tai – viena iš pagrindinių savaiminių gaisrų priežasčių. Tad, pasak Andriaus, skydinių atnaujinimas ir jų priežiūra gali padėti išvengti nelaimių ir nuostolių.

 

 

Įmonė „Anvista“, turinti visus reikiamus atestatus ir atestuotus darbuotojus, gali tinkamai prižiūrėti tiek žemos, tiek aukštos įtampos elektros ūkį. Atlieka planinius patikrinimus, ar viskas tvarkinga, o pastebėjus galimus gedimus, nedelsiant informuoja įmonės vadovus ar atsakingus asmenis. Operatyviniai budėtojai gali dirbi jums patogiu laiku (po darbo valandų ar savaitgaliais), kad netektų stabdyti gamybos ir patirti nuostolių.

Mūsų pranašumas rinkoje – lanksčios kainos, operatyvumas ir garantijos už suteiktas paslaugas.

 

 

 

UAB „ANVISTA“

Direktorius Andrius Motiejūnas

Perspektyvos g. 10, Kaunas

Mob. +370 675 47667

El. p. andrius@anvista.lt

www.anvista.lt

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/siuolaikiniai_elektros_sistemos__sprendimai_taupantiems/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.