Žindymas – ypatinga patirtis, kuri daugeliui mamų tampa šilčiausiu ryšio su kūdikiu kūrimo momentu. Tačiau ką daryti, jei ši kelionė vietoj džiaugsmo sukelia skausmą ir nerimą? Jei Jūsų mažylis atrodo nuolat alkanas, neramus, nepriauga svorio, o žindymas tampa skausmingas, viena iš priežasčių gali būti per trumpas liežuvio ar lūpos pasaitėlis. Šią problemą padeda suprasti periodontologė, medicinos mokslų daktarė ir UAB „WLP klinika“ vadovė dr. Solveiga Bakė.

Kas yra pasaitėlis ir kaip jis gali paveikti žindymą?
Pasaitėlis – tai plona audinio plėvė, kuri jungia liežuvį su burnos dugnu arba lūpas su dantenomis. Idealiu atveju pasaitėlis turėtų būti plonas, lankstus ir pakankamai ilgas, kad nevaržytų liežuvio ar lūpų judesių. Tačiau, kai pasaitėlis yra per trumpas ar per storas, jis gali sukelti šias problemas:
-
Maitinimosi sunkumai kūdikiui. Kūdikis negali tinkamai apžioti krūties, o tai trukdo susidaryti vakuumui, reikalingam pienui ištraukti.
-
Skausmas mamai. Netinkamai apžiojus krūtį, kūdikis spaudžia spenelius dantenomis, dėl ko jie įtrūksta ir ima kraujuoti.
-
Nepakankamas svorio priaugimas. Jei kūdikis neištraukia pakankamai pieno, tuomet jis priauga per mažai svorio.
-
Krūtų problemos mamai. Neištrauktas pienas gali sukelti laktostazę (pieno sąstovį) ar mastitą (krūtinės uždegimą), kas dar labiau apsunkina žindymą.
-
Pilvo pūtimas ir diegliai kūdikiui. Kai kūdikis, dėl netinkamo krūties apžiojimo, žįsdamas prisiryja oro, jį gali pradėti kamuoti pilvo skausmai ar atpylinėjimas.
-
Kalbos ir dantų vystymosi problemos. Vėliau vaikui gali būti sunku tarti tam tikrus garsus, o netaisyklingas sąkandis gali paveikti dantų sveikatą.
Ar tai mamos kaltė?
„Dažnai mamos, susidūrusios su žindymo sunkumais, pradeda kaltinti save – galvoja, kad jų pienas nesotus, kad jo yra per mažai, ar kad jos kažką daro ne taip, – patirtimi dalinasi dr. Solveiga Bakė, – Tačiau problema dažnai slypi ne mamos piene, o kūdikio liežuvio pasaitėlyje“.
Sutrumpėjęs liežuvio pasaitėlis, dar kitaip vadinamas ankiloglosija, yra gana dažna būklė, kuri pasitaiko maždaug 3 – 5 proc. naujagimių. Būtent todėl labai svarbu kuo anksčiau pastebėti šios problemos požymius ir pasikonsultuoti su specialistais, kad išvengtumėte ne tik žindymo sunkumų, bet ir vėliau dėl to kylančių problemų. Kuo ilgiau problema lieka nepastebėta, tuo didesnė rizika susidurti su ilgalaikėmis pasekmėmis, tokiomis kaip kalbos defektai, dantų problemos ar net psichologinės traumos.
Ką daryti pastebėjus problemą?
Jei įtariate, kad Jūsų kūdikis turi trumpą pasaitėlį, pirmiausia stebėkite jo elgesį žindymo metu. Ar jis sunkiai apžioja krūtį? Ar dažnai ją paleidžia? Kaip greitai jis vėl išalksta? Kiek laiko žinda?
Apie Jus neraminančius klausimus, pasikalbėkite su šeimos gydytoju, pediatru ar kitu specialistu. Jie galės įvertinti situaciją ir, jei reikės, nukreipti Jus pas padėti galintį specialistą.
Lazerinis gydymas – greitas ir švelnus sprendimas
Jei pasitvirtina, kad kūdikis turi trumpą pasaitėlį, tuomet vienas moderniausių šios problemos sprendimų yra lazerinė procedūra. Šis metodas yra greitas, minimaliai skausmingas ir labai efektyvus.
„Lazerinė pasaitėlio plastika yra puikus pasirinkimas kūdikiams, nes procedūra trunka vos kelias minutes, yra neskausminga, todėl atliekama be nejautros. Be to, lazeris pažeidžia mažiau audinių, todėl pacientas beveik nekraujuoja, o žaizda tokia minimali, kad jos nereikia siūti, – aiškina dr. Solveiga Bakė, – Būtent todėl pacientas gyja kur kas greičiau, o komplikacijų rizika – minimali”.
Pagrindiniai lazerinio gydymo privalumai:
-
Minimalus skausmas ir diskomfortas.
-
Be kraujavimo.
-
Greitas gijimas.
-
Jokio poreikio bendrinei nejautrai.
-
Ilgalaikis rezultatas – pasaitėlis neatauga.
Ar visais atvejais reikalinga pasaitėlio atlaisvinimo procedūra?
Pasak Solveigos Bakės, ne kiekvienam kūdikiui, turinčiam trumpą pasaitėlį, reikalinga pasaitėlio atlaisvinimo procedūra. Jei kūdikis lengvai maitinasi ir vėliau, augdamas, neturi sunkumų tarti garsus, tuomet nei operacija, nei lazerinis gydymas nebūtinas. Tačiau jei kyla abejonių, visuomet verta pasikonsultuoti su gydytoju, kuris įvertins situaciją ir pateiks rekomendacijas.

Jūs ne viena
Jeigu žindymas atrodo sudėtingas, nepamirškite, kad nesate viena. Daug mamų susiduria su panašiomis situacijomis, ir tai nėra Jūsų kaltė. Specialistai yra tam, kad padėtų Jums ir Jūsų kūdikiui. Atpažinus problemą anksti, galima užtikrinti, kad žindymas taptų džiaugsminga patirtimi, o Jūsų kūdikio sveikata ir gerovė būtų apsaugota.
Vadovė: Solveiga Bakė
UAB „WLP klinika“
Adresas: Uosio g. 42, Kaunas
Telefonas: +370 698 06999
El. p.: solveigabake@gmail.com
www.lazerineodontologija.eu
www.facebook.com/lazerine.odontologija
www.facebook.com/profile.php?id=100063797749678