Ar galite įsivaizduoti, kad spauda – tokia, kokią ją žinome šiandien – pradėjo vystytis prieš daugiau nei 20 000 metų? Daug kas pasikeitė nuo pirmųjų žmogaus ranka pieštų vaizdų ant urvų sienų iki šiuolaikinių skaitmeninių spausdintuvų, galinčių atkurti tobulus vaizdus ant įvairių paviršių. Šiandien, kai kasdien matome daugybę atspausdintų vaizdų – nuo kelio ženklų ir automobilių lipdukų, nuo pakuočių iki tekstilės gaminių – retai susimąstome, kaip tai atsirado ir kokią įtaką turėjo mūsų gyvenimui. Apie tai pasakoja UAB Reklamis generalinis direktorius Tomas Kalinauskas”
NUO PIEŠTŲ VAIZDŲ, RANKŲ ANTSPAUDŲ IKI KINŲ MOLIŲ TRAFARETŲ IR GUTENBERGO
Spaudos istorija prasideda nuo pirmų žmonijos žingsnių vaizduojant savo pasaulį ant uolų sienų. Prieš 20 000 metų mūsų protėviai pradėjo piešti gyvūnus ir kasdienį gyvenimą, naudodami paprasčiausius įrankius. Vienas iš seniausių vaizdavimo būdų – žmonių rankų antspaudai ant urvų sienų. Šie spaudiniai žymi pirmąsias žmonių bendravimo formas ir simbolizuoja jų buvimą, paliekant ilgalaikį įspaudą istorijoje. Tai buvo pirmasis žingsnis spaudos istorijoje, kuris davė pradžią sudėtingoms informacijos perdavimo sistemoms.
Senovės Kinijoje vyko kitas reikšmingas spaudos technologijos raidos etapas – molinių trafaretų naudojimas spaudžiant simbolius ir raštus, tekstus ir piešinius ant šilko arba ant popieriaus. Tai buvo revoliucinis būdas platinti informaciją ir meną, stipriai prisidėjęs prie raštingumo ir kultūros plėtros Rytų Azijoje. Moliniai trafaretai tapo pirmtaku modernesnėms spaudos technologijoms tiek Rytų, tiek Vakarų pasaulyje.
Vienas didžiausių perversmų žmonijos istorijoje – spaudos mašina, išrasta Johanno Gutenbergo 15a. viduryje. Gutenbergo išradimas atvėrė duris masinei informacijos sklaidai, knygos bei spaudiniai tapo prieinami platesniems visuomenės sluoksniams. Iki to laiko rankomis rašyti tekstai buvo prabangos prekė, prieinama tik turtingiausiems. Gutenbergas sukėlė perversmą, kurio pasekmes jaučiame iki šiol.
OFSETINĖ SPAUDA IR KITOS TECHNOLOGIJOS
19a. pabaigoje ir 20a. pradžioje atsirado naujos spaudos technologijos – ofsetinė spauda, šilkografija ir tampografija. Ofsetinė spauda išpopuliarėjo dėl aukštos kokybės ir ekonomiškumo didelio tiražo spausdinimui. Šilkografija, dar vadinama serigrafija, nors ir atsirado apytiksliai VII a. Kinijoje, išpopuliarėjo XX a. pradžioje, suteikė galimybę spausdinti ant įvairių paviršių, įskaitant tekstilę, stiklą, metalą ir plastiką, todėl tapo populiari reklamos ir dizaino srityse. Tampografija, mažiau žinoma visuomenei, yra naudinga spaudžiant ant nelygių paviršių ir naudojama gaminant reklaminius suvenyrus, elektronikos dalis ar kitus smulkius daiktus, kuriuos reikia ženklinti.
Šios technologijos buvo milžiniškas šuolis nuo Gutenbergo laikų, tačiau jos turėjo trūkumų – reikalavo ilgo pasiruošimo, specialių įrankių ir didelių investicijų. Daugelis mažų įmonių negalėjo sau to leisti, ypač, jei reikėjo spausdinti mažas partijas.
SKAITMENINĖ SPAUDA: NAUJOS GALIMYBĖS IR LANKSTUMAS
Pastaraisiais dešimtmečiais skaitmeninė spauda pakeitė žaidimo taisykles. Spaudos procesai tapo paprastesni ir prieinamesni. Skaitmeninės spaudos technologijos, tokios kaip plačiaformatė spauda, įgalino verslus ir kūrėjus spausdinti viską – nuo vieno iki tūkstančių egzempliorių – be jokių trafaretų ar ilgų pasiruošimo laikotarpių. Dabar, kompiuterio pagalba sukurtas dizainas gali būti greitai ir tiksliai atspausdintas ant įvairiausių paviršių, o rezultatas – identiškas, nepriklausomai nuo tiražo dydžio.
Populiariausia skaitmeninės spaudos technologija yra inkjet (rašalinė) spauda. Ji leidžia spausdinti ant įvairių medžiagų, pradedant popieriumi, baigiant tekstile, metalu ar plastiku. Inkjet technologija apima įvairius spausdinimo būdus, įskaitant solvent, UV, latex, pigmentinę ir sublimacinę spaudą. Šie metodai leidžia atkurti ryškius ir ilgaamžius vaizdus, kurie nepraranda savo kokybės net ant sudėtingų
paviršių.
Šiuolaikinėms įmonėms, norinčios gaminti etiketes, ženklinimo ar dekoravimo sprendimus, nebereikia didelių investicijų. Skaitmeniniai spausdintuvai prieinami visiems. Tai ypač naudinga mažiems ir vidutiniams verslams, kurie gali kurti unikalias, personalizuotas prekes, atitinkančias konkrečius klientų poreikius.
DTF: NAUJAS TEKSTILĖS SPAUDOS ŽINGSNIS
Pastaraisiais metais viena iš labiausiai besivystančių spaudos technologijų yra DTF (Direct to Film), suteikianti naujas galimybes spausdinant ant tekstilės. Naudojant vandens pagrindo dažus, DTF technologija leidžia perkelti kokybiškus vaizdus ant bet kokio audinio.
Ši technologija patraukli tiek didelėms pramonės įmonėms, tiek smulkiems verslininkams ar net individualiems kūrėjams, kurie nori kokybiškai ir greitai perkelti vaizdus ant drabužių namų sąlygomis. Tai ne tik paprastas, bet ir efektyvus būdas sukurti unikalius tekstilės gaminius, atitinkančius klientų lūkesčius ir rinkos poreikius.
UAB REKLAMIS - MŪSŲ PATIRTIS SPAUDOS SRITYJE
Per daugiau nei tris dešimtmečius sukaupta patirtimi spaudos pramonėje, mes ne tik išbandėme ir įvaldėme visas esamas spaudos technologijas, bet ir įgijome išskirtinių įžvalgų, kurios leidžia mums tiksliai parinkti sprendimus, geriausiai atitinkančius jūsų specifinius poreikius. Mūsų misija – padėti jūsų verslui pasinaudoti naujausiomis technologijomis, siekiant maksimaliai efektyvių rezultatų. Bendradarbiaujame su įvairių sričių pramonės lyderiais ir pradedančiomis įmonėmis, teikdami konsultacijas bei pagalbą, optimizuojant spaudos procesus. Tegul mūsų patirtis tampa jūsų sėkmės pagrindu – kviečiame susisiekti ir pradėti dialogą apie tai, kaip galime padėti pasiekti jūsų tikslus.
Tomas Kalinauskas, direktorius
UAB Reklamis LT
Savanorių pr. 178F, LT-03154 Vilnius
Tel. +370 65581010
El.paštas tomas.k@reklamis.lt
www.reklamis.lt