Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Sveikata straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Streso poveikio tyrimas gali parodyti daugiau, nei jaučiame

   2020-01-16

Stengdamiesi prisitaikyti šiame konkurencingame pasaulyje kiekvienas iš mūsų patiriame stresą. Streso metu organizme vyksta staigūs pokyčiai, kurie praeina, bet užsitęsus ar patyrus jo per daug, streso žmogus gali nepakelti. Ar yra galimybių jį kontroliuoti?

 

 

Naujovė Lietuvoje

Kauno miesto poliklinika – kol kas vienintelė visoje Lietuvoje, galinti pasiūlyti streso įvertinimo tyrimą. Kaip pasakoja laboratorijos vedėja Živilė Stanevičiūtė - Jacikė, idėja apie streso žymenų tyrimą kilo darbuotojams skaitant mokslinius straipsnius. „Tai buvo mūsų laboratorijos specialistų projektas. Rinkome mokslinę literatūrą, analizavome naujausius atradimus ir išrinkome specifiškiausius žymenis streso įvertinimui. Pirmiausia streso žymenų tyrimus atlikome sau, remdamiesi literatūra, parengėme išsamią vertinimo sistemą. Ruošdami vertinimo gaires taip pat konsultavomės su psichiatrais ir psichoterapeutais.“ Tyrimai atliekami iš seilių mėginio, nes tai yra neinvazinė procedūra, ji nesukelia susijaudinimo ar baimės, paprasta paimti net vaikui, namų sąlygomis ir pan. Be to, mėginius lengva ir transportuoti.

 

Tiriami trys indikatoriai

Kauno miesto poliklinikos laboratorija tiria tris streso indikatorius: kortizolį, imunoglobuliną A ir seilių alfa amilazę. Kuo kiekvienas iš jų svarbus streso žymenų tyrimui?

 

 

Kortizolis. Vienas svarbiausių streso hormonų, gaminamas antinksčių žievėje. Šio hormono rodmenys pakyla patiriant stresą, sergant depresija, dirbant pamaininį darbą. Taip pat šis rodiklis gali išduoti ar neseniai gėrėte kavos, intensyviai sportavote. Atlikus tyrimą galima nustatyti ne tik streso lygį, bet ir kitas ligas: antinksčių patologiją, Adisono sindromą.

 

Imunoglobulinas A.  Jis lemia mūsų gebėjimą apsiginti nuo įvairiausių virusų, mūsų imunitetą puolančių dirgiklių, taip pat  atspindi simpatinės bei parasimpatinės nervų sistemos stimuliaciją. Galbūt todėl, patiriant stresą, neretai kartu žmonės skundžiasi ir padažnėjusiomis peršalimo ligomis, susilpnėjusiu imunitetu. Rodiklis naudojamas ilgalaikio streso poveikiui įvertinti, žarnyno gleivinės pažeidimų, autoimuninių ligų atrankai.

 

Alfa amilazė. Tai yra fermentas, kuris dalyvauja virškinimo procese ir kai kurių šaltinių duomenimis net labiau atspindi streso poveikį organizmui nei kortizolis. Jei žmogus gydymui jau vartoja psichotropinius vaistus, pagal alfa amilazės koncentraciją galima nuspręsti, koks yra streso lygis ir ar reikalinga tęsti medikamentinį gydymą.

 

Jei tyrimo metu nustatomas visų trijų streso indikatorių padidėjimas, galima daryti prielaidą, kad tai yra psichosocialinio periodo aktyvumas, kuomet mūsų organizmas dar gana gerai tvarkosi su stresu. Tačiau mūsų organizmo resursai yra riboti ir jiems išsekus streso indikatorių duomenys krenta. Tai reiškia, kad reikia imtis gydymo.

 

Atlikus streso indikatorių tyrimą pacientui pasiūloma nemokama laboratorinės medicinos gydytojo tyrimų rezultatų interpretacija. Jis, išsamiai paaiškinęs tyrimų rezultatus, pataria, kokių tolesnių veiksmų imtis. Streso indikatorių tyrimas gali parodyti, kad pacientui reikalinga kardiologo konsultacija, imunoglobulino A pakitimai gali nurodyti  žarnyno gleivinės pažeidimus. Tad toks, atrodo, nesudėtingas tyrimas parodo ne tik streso lygį, bet ir vidaus organų pakitimus.

 

 

Išsiplėtė laboratorinių paslaugų spektras

Stresas gali išprovokuoti įvairių ligų pasireiškimą, ar paskatinti simptomų atsiradimą. Pastaraisiais metais daug kalbama apie gliuteno netoleravimą, celiakijos ligą – tai autoimuninė plonosios žarnos liga, kuriai būdingas kviečių baltymo gliuteno (taip pat ir miežių, rugių baltymų) sukeliamas gleivinės pažeidimas, sutrikęs maisto medžiagų įsisavinimas. 

 

Kauno miesto poliklinikos laboratorijoje galima atlikti tyrimą celiakijos ligai nustatyti. Tiriami dviejų tipų antikūnai (IgA ir IgG) prieš audinių transgliutaminazę ir prieš gliadiną. Iš kraujo mėginio nustatomi iš viso keturi skirtingi antikūnai, kurių rezultatai leidžia spręsti apie šios ligos pasireiškimą organizme.

 

Nemalonūs virškinamojo trakto pojūčiai ne visada yra sukeliami autoimuninių ligų. Dažnai yra kaltas paprasčiausias organizmo įsijautrinimas tam tikriems maisto produktams. Mūsų laboratorijoje galite atliktų išsamų maisto netoleravimo tyrimą už patrauklią kainą, o laboratorinės medicinos gydytojas įvertins tyrimo rezultatus.

 

Norintiems profilaktiškai pasitikrinti sveikatą rekomenduojama atlikti pilną tyrimų kompleksą moterims/vyrams. Atlikus programą, bus įvertinti inkstų, kepenų funkcijos rodikliai, elektrolitų tyrimai padės atsakyti į klausimą, ar pakankamas jūsų kalio, kitų elementų kiekis organizme, bendras kraujo tyrimas ir feritino tyrimas įvertins galimą anemiją ir kitas susijusias kraujo ligas, gliukozės tyrimas padės atsakyti į klausimą ar neturite sutrikusios glikemijos, o lipidograma suteiks daugiau informacijos vertinant širdies ir kraujagyslių ligų pasireiškimo tikimybę. Yra kompleksų žaliavalgiams ir vegetarams, vaikų sveikatai patikrinti ir kt. Tai pigiau nei atskiri tyrimai, ypač patogu emigrantams, nes nereikia šeimos gydytojo siuntimo, tyrimų rezultatai gaunami per vieną darbo dieną. 

 

 

 

 

 

 

KAUNO MIESTO POLIKLINIKOS LABORATORIJA

Laboratorijos vedėja Živilė Stanevičiūtė - Jacikė

Pramonės pr. 31, VII a.

Tel: +370 37 210 016;  +370 37 403 950

 

 

 



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 04 19 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite