Vis daugiau žmonių, tame tarpe ir jaunų, skundžiasi nugaros skausmais. Specialistai pataria neignoruoti šio skausmo ir kuo greičiau kreiptis į juos. Laiku pritaikytos priemonės gali padėti atsikratyti šio skausmo, o kartais išvengti net ir operacijos.

Stuburas – mūsų atraminė ašis. Bet kokia žmogaus fizinė veikla priklauso nuo jo kaulinio skeleto konstrukcijos, raumenų ir nervų struktūros. Pažeidus bet kurią iš šių sistemų, gali atsirasti skausmas ir sąstingis. Sveikas stuburas svarbu viso organizmo nepriekaištingam funkcionavimui. Mažiausias stuburo sutrikimas neigiamai veikia kitų kūno organų būklę, net gali sukelti disharmoniją tarp fizinės ir psichinės būsenos. Išsivysčiusiose šalyse nugaros pažeidimų daugėja nerimą keliančiu greičiu, o stuburo išvarža suserga vis jaunesni žmonės.
Gydytojas neurologas Saulius Vaidelis, su stuburo skausmų kamuojamais pacientais susiduriantis jau tris dešimtis metų, perspėja, kad stuburu reikia pradėti rūpintis vaikystėje ir jaunystėje.
S. Vaidelis pagrindine nugaros skausmo priežastimi įvardija mūsų sėdimą gyvenimo būdą tiek darbe, tiek namuose. Nugaros skausmas gali atsirasti dėl netaisyklingos laikysenos, per mažo fizinio krūvio nugaros raumenims, per sunkaus fizinio darbo, traumų, išvaržos, o taip pat ir dėl streso ar psichologinių sutrikimų. Daugelis mokslininkų pripažino emocinės būsenos ir stuburo skausmo ryšį.

 
Nugarą gali pradėti skaudėti tiesiog staiga, patyrus stresą, psichologinę traumą. Skausmas gali būti sergant depresija ar net dirbantt nemielą darbą.
„Nugaros skausmas yra tik simptomas, bet ne liga, – sako gydytojas neurologas S. Vaidelis. Tarpslankstelinio disko išvaržos atsiradimas – ilgas ir lėtas procesas. Kad diskas plyštų, nepatogiai pasisukus ar sunkiai kilstelėjus, jis ilgai turi būti traumuojamas. Priklausomai nuo išvaržos lokalizacijos ir užspaustų audinių tipo, simptomai būna įvairūs: nuo visiško jų nebuvimo iki didelių skausmų, jutimo bei judėjimo sutrikimų. Dažniausiai skauda juosmens, kaklo, menčių srityse. Taip pat skausmas plinta į kitas kūno vietas, įnervuojamas pažeisto nervo. Pacientai dažnai skundžiasi rankų, kojų, sėdmenų skausmais bei tirpimu, tarpšonkauline neuralgija.
Jei ligonis kreipsis laiku, operacijos galima išvengti, o savijautą galima pagerinti gydomąja mankšta, fizioterapija, stuburo tempimu ir manualine terapija. Stuburo tempimo procedūra gali būti taikoma, kai tarpslankstelinio disko išvarža ima spausti nervą, atsiranda kojos skausmai, pasilenkus, atsikosėjus, kai nusilpsta pėdos. Ši procedūra gali būti naudojama ir kaip stuburo ligų profilaktikos priemonė žmonėms, dirbantiems sunkų fizinį darbą, profesionaliems sportininkams ir kt.
Gydymo trukmė priklauso nuo stuburo tempimus atliekančio specialisto bei naudojamos technikos. Gydytojas S. Vaidelis kaklo ir juosmens tempimo procedūroms naudoja brangią ir sudėtingą įrangą, skirtą kompiuterizuotai stuburo tempimo terapijai. Vienas iš aparatų  skirtas juosmens srities tarpslankstelinių diskų dekompresijos ir stuburo tempimo terapijai, kitas – tą pačią procedūrą atlieka kaklo srities tarpslanksteliniams diskams. Pastarasis aparatas dar gali ir taikyti lazerio terapiją – taip tirpdomos druskų ataugos.

Manualinė terapija – tai gydymas, kurį gydytojas atlieka savo rankomis. Pagrindinė šios terapijos koncepcija glūdi žmogaus kūno vientisumo sąvokoje. Tai reiškia, kad organizmas nefunkcionuoja atskiromis dalimis, o veikia harmoningai, kaip vientisa sistema – teigia neurologas S. Vaidelis. Pavyzdžiui, procedūra „sprando laužymas“ gali padėti esant stipriems sprando skausmams. Daugelį ir kitų neįsisenėjusių problemų galima išspręsti atliekant manualinę terapiją, masažuojant. Manualinė terapija dažnai padeda išvengti ir operacijų.
Gydytojas S. Vaidelis pataria ir kaip būtų galima išvengti stuburo skausmų. Dirbant su kompiuteriu, reikėtų kas valandą daryti 15 minučių pertrauką, per kurią reikėtų pajudėti. Būtų idealu, jei darbe būtų ergonomiškas stalas. Mūsų kūno padėtis ilsintis taip pat gali lemti stuburo negalavimus. Svarbu ne tik geras čiužinys, bet ir tinkama pagalvė. Pagalvė turėtų būti nedidelė, kad tilptų po kaklu ir, gulint ant šono, padėtų kaklą išlaikyti vienoje linijoje su stuburu. „Didelę pagalvę reikėtų atiduoti priešui“ – juokauja stuburo specialistas.
Daugybė patenkintų pacientų, kuriems padėjo neurologas S. Vaidelis, stuburo tempimo terapiją, o taip pat ir manualinę terapiją pripažįsta kaip vieną efektyviausių, siekiant išvengti varginančių nugaros skausmų.
1. Sveikas stuburas svarbu viso organizmo nepriekaištingam funkcionavimui.
2. Pagrindine nugaros skausmo priežastimi įvardija mūsų sėdimą gyvenimo būdą tiek darbe, tiek namuose.
3. Jei ligonis kreipsis laiku, operacijos galima išvengti, o savijautą galima pagerinti gydomąja mankšta, fizioterapija, stuburo tempimu ir manualine terapija.

Saulius Vaidelis
gyd. Neurologas
Kauno Šilainių poliklinika
Baltų per. 7, Kaunas
tel. 8 655 55343, registratūros tel. 8 37 377771
vaidelissaulius@yahoo.com

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/stuburo_tempimo_ir_manualine_terapija_pades_atsikratyti_stuburo_skausmo/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.