Įspūdingai atrodanti veja yra kiekvieno namo ar kotedžo šeimininko svajonė. Pasirodo, tam, kad tokia svajonė taptų realybe, reikia laikytis kelių esminių taisyklių. Kokios jos, pasakojo vejų įrengimo ir priežiūros specialistas Aivaras Katauskas. 

 

 

Anot jo, įrengiant naują sėtinę veją svarbiausia viską daryti tinkamu laiku ir laikytis eiliškumo – vejos įrengimas, augavietės paruošimas, vejos priežiūra po sėjos.

 

A. Katauskas naujakuriams patarė vejos įrengimu rūpintis tada, kai jau baigti visi statybos ir apdailos darbai, sudėtos trinkelės, pastatytos tvoros, įrengtos komunikacijos.

 

Pirmasis žingsnis turėti gražią veją yra tinkamas augavietės paruošimas. „Jos kokybė yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių vejos kokybę, išvaizdą ir ilgaamžiškumą. Tinkamą augavietę paruošti yra sudėtinga, tai reikalauja darbo, žinių. Šiems darbams skiriama daugiausiai laiko bei darbo sąnaudų visame vejos įrengimo procese“, – kalbėjo A. Katauskas.

 

 

Augavietės kokybei didelės įtakos turi dirvožemis. „Mes atliekame dirvožemio kokybės testą, išsiaiškiname jo pH, chemines savybes. Jei įmanoma, dirvožemį pagerinsime, o jei juodžemis nėra tinkamas ar jo per mažai, mes patys atvešime kokybiško, sijoto juodžemio, nes jis vejai yra geriausias“, – teigė specialistas.

 

Gerai paruošta vejos augavietė yra tada, kai joje visiškai sunaikintos daugiametės piktžolės, suformuotas sklypo reljefas, gerai išpurentas viršutinis dirvos sluoksnis, sureguliuotas drėgmės režimas, sukurtas tinkamas pH, gera dirvožemio struktūra, joje subalansuotas organinių ir mineralinių maisto medžiagų kiekis.

 

Kai augavietė paruošta, ateina sėjos laikas. Jai svarbiausia tai, jog žemė būtų sausa, tačiau neperdžiūvusi. Labai svarbu sėklas gerai sumaišyti su juodžemiu ir tokį mišinį įterpti į žemę maždaug 1 cm gylyje. Tai galima padaryti grėbliu arba sėjamosiomis. Sėklos norma yra nuo 2 iki 4 kilogramų arui.

 

„Vejos sėklų pasirinkimas yra labai platus – nuo tokių vejų, kurias reikia rečiau pjauti, iki tokių, kurios ir mindomos išliks gražios, ar tokių, kurios gerai auga ir pavėsyje. Su kiekvienu klientu pasikalbame, kokios vejos jis nori, kokios sąlygos bus jai augti, ir rekomenduojame, kokias sėklas derėtų pasirinkti“, – teigė A. Katauskas.

 

 

Kai tik sėjos darbai būna baigti, prasideda pasėtos vejos priežiūra. Jei orai sausi ir per kelias artimiausias valandas po sėjos nelaukiama lietaus, visą plotą reikia palaistyti. Taip laistyti, jei nėra lietaus, reikia mažiausiai dvi savaites. „Jei dygstančiai vejai neužteks drėgmės, iškart galima pasakyti, jog labai maža tikimybė, kad sėklos sudygs ir išaugs pageidaujama veja“, – konstatavo A. Katauskas.

 

Jis pabrėžė, jog būtina laikytis visų taisyklių tinkamai įrengti veją. Ir tuomet ji atrodys taip, kaip pageidaujate. Bet taip pat labai svarbu veją ir tinkamai prižiūrėti. Pagrindiniai priežiūros darbai prasideda pavasarį. Veją reikia aeruoti, skarifikuoti, išnaikinti pelėsį, jei jo atsirado po labai snieguotos žiemos, pašalinti piktžoles, samanas. „Svarbu yra ir išlaikyti trąšų normą, nes jos vejai yra vitaminai ir maistas. Vejos įprastai per sezoną tręšiamos 3-4 kartus, įvertinus jos būklę. Tad veja yra lyg mažas vaikas, kuriam nuolat reikia priežiūros“, – šypsodamasis reziumavo A. Katauskas.

 

 

 

AIVARAS KATAUSKAS

Vejų įrengimo ir priežiūros paslaugos

 

Tel. +370 633 33 546

El. p. aivaraskatauskas@gmail.com

www.naujaveja.lt

 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/svajoniu_vejai__esmines_taisykles/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.