Vaikučių mityba, receptai, taisyklės ir su tuo susijusios problemos – viena populiariausių temų mamų forumuose ir šeimoms skirtuose žurnaluose. Dažna mama įsitikinusi, jog mažylis pats turi nuspręsti, ką, kaip ir kada jis nori valgyti – esą, tai yra įgimta savybė. „Kūdikis gimsta, mokėdamas žįsti, o formuoti teisingus mitybos įpročius jau yra suaugusiųjų reikalas, to būtina mokytis,“ - sako vaikų gastroenterologas prof. Liutauras Labanauskas, sutikęs pasidalinti patarimais apie teisingą kūdikių ir vaikų mitybą. Ar tiesa, kad kūdikis pats natūraliai žino, kada ir kiek jis turi valgyti? Koks geriausias maistas kūdikiui?
Be abejo, idealus maistas kūdikiui – mamos pienas. Pirmuosius pora mėnesių mažylis mamos pienu maitinamas tada, kada to panori. Tačiau vėliau turi atsirasti tam tikras valgymo ritmas, tvarka. Nėra gerai, kai mamos, vos spėjus kūdikiui sukniurzėti, siūlo jam krūtį.
Nuo kada kūdikis imamas pratinti prie kitokio maisto?
Signalą duoda pati gamta – kai ima dygti dantukai, galima suprasti, jog metas pratintis prie kitokio maisto. Paprastai nuo šešto mėnesio kūdikiui pradedama duoti tyrelių, palaipsniui plečiant jų įvairovę ir didinant kiekį.
Kai kurios mamos didžiuojasi, jog krūtimi savo vaiką maitino iki dvejų ar net penkerių metų. Kokia Jūsų nuomonė apie tai?
Tiek ilgai maitinti krūtimi būtinybės nėra. Pakaktų iki maždaug 10-12 mėnesių. Tokio amžiaus mažylis jau turi dantis viršuje ir apačioje, jam reikia mokytis kramtyti maistą, o mamos spenelį jis kandžioja ir traumuoja. Nuo vienerių metų vaikas jau turėtų gauti tuos produktus, kuriuos valgo suaugusieji, tik, žinoma, kokybiškus ir specialiai paruoštus. Maži vaikai dar nemoka gerai kramtyti, todėl maistą jiems reikėtų susmulkinti, sutrinti, jis turėtų būti virtas, troškintas, o ne keptas. Specialiai vaikams maistą reikėtų ruošti iki maždaug 6 metų – tol, kol pieninius dantis pakeičia nuolatiniai.
Kokius produktus ir kokia eilės tvarka pradedame duoti kūdikiui?
Pradedama paprastai nuo daržovių tyrelių. Toliau eina kruopos ir pagaliau – sultinys, mėsa. Tai klasikinė tvarka. Tačiau jei viskas priklauso nuo mažylio vystymosi, ar pakankamai greitai auga jo svoris ir pan. Bet kokiu atveju, šios trys produktų grupės turi būti mažylio mitybos pagrindas.
Nemažai šiuolaikinių vaikų turi antsvorio. Gal jiems reikėtų taikyti kokią nors specialią dietą?
Vaikams jokių dietų laikytis negalima! Jie turi gauti visavertį, subalansuotą ir įvairų maistą. Kitas dalykas – porcijų dydis. Jei vaiko svoris per didelis, reikėtų tiesiog mažinti suvartojamo maisto kiekį. Ir, be abejo, neturėtų būti užkandžiavimo saldumynais, traškučiais ir pan.
Ar blogai užkandžiauti tarp pagrindinių valgymų? Kiek kartų per dieną reikėtų valgyti vaikams?
Paprastai per dieną yra trys pagrindiniai valgymai: pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Tarpas tarp jų neturėtų viršyti 4-6 valandų. Be pagrindinių turėtų būti ir trys papildomi valgymai, kuriems net pavadinimai yra: priešpiečiai, pavakariai ir naktipiečiai. Toks papildomas primaitinimas padeda išvengti didelio skrandžio rūgštingumo padidėjimo tarp pagrindinių valgymų.
Kartais mamos skundžiasi, kad vaikai atsisako valgyti, neturi apetito. Kodėl?
Jei vaikas atsisako pietų ar vakarienės, greičiausiai jis per daug prisiužkandžiavo iki tol. Dažniausiai pakanka sutvarkyti mitybos režimą – ir apetitas atsiranda. Nors gali būti, kad tiesiog nepatiko patiekalas, pavyzdžiui, dažnai pasitaiko, jog košė nepakankamai smulkiai sutrinta.
Ar galima vaikams skirtą maistą gardinti druska, prieskoniais, cukrumi?
Vaikų skonio receptoriai dar neišlavėję, skonį jie supranta kitaip nei suaugusieji, todėl jiems nereikėtų maisto ruošti, vadovaujantis savo supratimu apie tai, kas skanu. Druska reikalinga, bet per didelis jos kiekis nėra gerai, be to, tai pratins vaiką prie sūraus maisto. Cukrus – papildomas nereikalingų kalorijų šaltinis, todėl saldinti maistą reikėtų saikingai.
Toli gražu ne visos mamos turi laiko 6 kartus per dieną mažyliui gamintų specialius patiekalus. Parduotuvėse gausu kūdikiams ir vaikams skirtų maisto produktų. Bet ar visi jie pakankamai kokybiški ir tinkami vaikams? Į ką atkreipti dėmesį renkantis?
Reikalavimai vaikų maistui yra labai aukšti, jis turi būti subalansuotas, pagamintas iš kokybiškų produktų ir t.t. Tačiau gali skirtis pats maisto paruošimas, technologijos. Rekomenduočiau tuos produktus, kurių galiojimo laikas nėra labai ilgas.
Kokia Jūsų nuomonė apie lietuviškus kūdikiams ir vaikams skirtus „Marmaluzi“ produktus?
„Marmaluzi“ gamintojai į savo darbą žiūri tikrai labai rimtai ir atsakingai, taigi ir produktai yra geri, kokybiški. Visos jų receptūros buvo paruoštos pagal dietologų ir vaikų gastroenterologų rekomendacijas ir maksimaliai pritaikytos tam tikro amžiaus vaikams. Beje, vaikai taip pat aktyviai dalyvavo šiame „kūrybiniame procese“: visos tyrelės ir košelės buvo mažylių išragautos, išbandant skirtingus skonius bei paruošimo būdus ir pasirenkant tai, kas jiems labiausiai patiko. Be to, produktų asortimentas platus ir įvairus. Gamyboje naudojami tik natūralūs produktai. Gaminiuose nėra konservantų, skonio stipriklių ir kitų priedų. Netolimoje ateityje, tikiuosi, iš „Marmaluzi“ produktų bus įmanoma sudaryti visą savaitės valgiaraštį.

UAB Kaniu
Lauko g. 6
Didžiųjų Baušių km., Šalčininkų raj.
info@marmaluzi.lt,  +370 5 2595060
www.marmaluzi.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/teisinga_kudikiu_ir_vaiku_mityba/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.