Prieš dešimtmetį pasaulyje prasiautęs paukščių gripas būtų pareikalavęs dar daugiau aukų, jeigu oro uostuose nebūtų susizgribta įrengti termovizorius ir sustabdyti užkrato plitimą. Mūsų dienomis šie įvairių kūno paviršių temperatūrą per atstumą matuojantys įrenginiai naudojami saugant teritorijas, maisto pramonėje, testuojant elektronikos gaminius, kompiuterių serverinėse stebint skirtingų įrenginių temperatūros svyravimus ir daugelyje kitų sričių.
Sukurtas karinei pramonei
Plius 52 laipsniai Celsijaus. Tokia ant stalo puodelyje garuojančios kavos temperatūra. Ekrane matyti ryški oranžinė 24 laipsnių temperatūros dėmė – toje vietoje, kur ką tik buvo ranka pasirėmęs bendrovės „Elintos matavimo sistemos“ direktorius Vytautas Narbutas. Plačiajai visuomenei žodis „termovizorius“ paprastai asocijuojasi su naktį miškuose pasiklydusių asmenų gelbėjimo, nelegalų šalies pasienyje sulaikymo ar karinėmis operacijomis, o taip pat – su pastatų šiluminės izoliacijos trūkumų nustatymu. Dar visai neseniai termovizija asocijavosi ir su didžiulėmis kainomis, tačiau situacija sparčiai keičiasi. Pirmieji termovizoriai sukurti šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetį ir naudoti išimtinai karo pramonėje. Tuo metu tai buvo retas ir brangus įrenginys. Vytauto Narbuto žodžiais, termovizoriai dar palyginti neseniai išties kainavo tūkstančius JAV dolerių. Tačiau per pastarąjį dešimtmetį, termovizorių gamybos technologijos keitėsi, atsirado naujos kartos detektoriai, o tai gerokai sumažino šių įrenginių kainas ir masto ekonomikos atsiradimą. Šiuo metu termovizorių kainos prasideda nuo kelių šimtų eurų, todėl jų panaudojimo sritys sparčiai plečiasi: nuo mokslinių tyrimų ir aviacijos iki gamybos, elektronikos ar veterinarijos.
Kaip tai veikia?
Termovizoriai geba fiksuoti nuo kaistančių paviršių sklindančius infraraudonuosius spindulius, kurių išspinduliuotos energijos intensyvumas yra proporcingas kūno temperatūrai, todėl termovizoriai pasitelkiami visur, kur yra poreikis per atstumą matuoti įvairių paviršių temperatūrą – sunkiai prieinamose, žmogaus sveikatai ar gyvybei pavojingose vietose, stebėti didžiulius plotus, įrenginiuose vykstančius procesus, kurių nepastebi akis. Pavyzdžiui, laikantis saugaus atstumo nuo elektros įrenginių, kuriais teka srovė, per kelias sekundes nustatomi blogi kontaktai, kaistantys kabeliai, kiti galimi sutrikimai. Arba išdėstyti grūdų saugyklose termovizoriai aptinka ir praneša apie kaistančius plotus. Šie įrenginiai nepamainomi gamybos įmonėse, kur reikia stebėti, ar nekaista konvejerių guoliai, nesitrina diržai – laiku pastebėjus kilusia problemą išvengiama avarijų ir didžiulių nuostolių. Tuo labiau, kad vienu metu galima sekti kelis ar kelias dešimtis taškų, juos lyginti tarpusavyje, daryti temperatūrinius pjūvius, matuoti pasirinktų plotų vidutines temperatūras, išskirti tik dominantį temperatūros intervalą ir pan. Svarbus termovizorių privalumas yra tas, kad jie nedaro jokio poveikio matuojamam paviršiui, todėl plačiai naudojami maisto pramonėje. Be to, Vytauto Narbuto žodžiais, puikiai veikia ir atlieka matavimus dulkėmis, dūmais užpildytose patalpose.
Mažas ir funkcionalus
Automatikai skirtų termovizorių specialisto Tomo Jančiausko rankose – kiek didesnis už degtukų dėžutę įrenginys. Tai – naujos kartos temperatūros jutiklis Flir AX8, kuris, skirtingai nei įprastiniai pirometrai, turi įmontuotą infraraudonųjų spindulių detektorių, kuris ne tik matuoja temperatūrą, bet ir suteikia galimybę matyti temperatūros pasiskirstymą stebimame plote. Kadangi FLIR AX8 korpusas yra aukštos apsaugos klasės (IP67), šis termovizorius gali būti montuojamas įvairiose gamybinėse patalpose ir naudojant standartinį kompiuterinį tinklą matavimų duomenis perduoti tiesiai į kompiuterio ekraną.Įrenginys ne tik ištisą parą stebi ir atvaizduoja įvairių paviršių temperatūros svyravimus, bet ir pats gali įjungti signalizaciją, sustabdyti konvejerį, jeigu pažeistas juo „keliaujančių“ gaminių temperatūrinis režimas, kyla avarijos grėsmė dėl perkaitusių įrenginių, bei atlikti daugybę kitų veiksmų. Šis naujos kartos temperatūros jutiklis pasaulinėje rinkoje pasirodė tik praėjusių metų rudenį ir dėl kainos bei plataus panaudojimo spektro jau sulaukė didžiulio projektuotojų, įrangos tiekėjų, gamybininkų, susidomėjimo. „Naudotis šia įranga nėra sudėtinga, pakanka mūsų konsultacijos, kaip teisingai atlikti radiometrinius matavimus. Kartu padedame išsirinkti tinkamiausią įrangą, ją sukonfigūruoti, apmokome dirbti su įdiegtomis sistemomis“, - sako bendrovės „Elintos matavimo sistemos“ direktorius Vytautas Narbutas, demonstruodamas temovizoriaus panaudojimo galimybes.

UAB „Elintos matavimo sistemos“
Terminalo g. 3, Biruliškių k.,
Karmėlavos sen.,
Kauno rajonas (Launo LEZ).
Tel. (8~37) 45 27 90
Faks. (8~37) 35 01 35
Mobiliojo ryšio tel. (8~698) 8 77 94
El. paštas: info@elintosms.lt
www.elintosms.lt
www.termovizija.lt

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/termovizoriai_is_karo_lauko__i_lietuvos_imones/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.