Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Technika info straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Tinkamai parinkti suspausto oro įrenginiai taupo elektros energiją ir didina gamybos efektyvumą

   2018-05-16

Suspaustas oras, kaip energijos rūšis, šiuolaikinėje pramonėje naudojamas labai plačiai. Oro kompresoriai, sausintuvai, filtrai – pagrindiniai įrenginiai suspausto oro sistemose, užtikrinantys sklandų kokybiško suspausto oro tiekimą gamybos poreikiams.

Mindaugas Rukanskis, UAB „Svirla“ vadovas, pasakoja ne tik apie naujų kompresorinių įrengimą ir senų atnaujinimą, bet ir apie populiarius kintamo našumo oro kompresorius, galimybes sutaupyti elektros energiją bei panaudoti gautą šiluminę energiją.  UAB „Svirla“ yra oficiali pramoninių oro kompresorių  AIRPOL ir vakuumo siurblių DVP prekybos ir techninės priežiūros partnerė Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Apie ką reikia pagalvoti, ruošiantis įrengti naują arba norint renovuoti seną oro kompresorinę? – paklausėme M. Rukanskio.

Pirmiausia reikia įvertinti, kokį oro kiekį suvartos įrenginiai naujai projektuojamame ar atnaujinamame ceche. Svarbu nustatyti reikalingą jiems darbinį slėgį, išdėstymą ceche, atstumą nuo kompresorinės iki tolimiausiai esančio įrenginio. Taip pat svarbu koks bus įrenginių oro suvartojimo pobūdis: ar nuolatinis ar kintamas. Svarbu ir tai kur ceche yra numatyti kanalizacijos vamzdžiai, nes reiks į juos įjungti kondensato drenažą, reikia numatyti kaip panaudoti šilumą, susidarančią slegiant orą kompresoriuose. Šie parametrai svarbūs, parenkant tinkamus kompresorius, suspausto oro filtrus, sausintuvą, oro resiverį ir vamzdyno diametrą.
Vertinant kompresoriaus suminius eksploatacijos kaštus reikia prisiminti, kad daugiau kaip 70 proc. sudaro elektros energijos kaštai! Likę 30 proc. – tai įsigijimo ir techninės priežiūros kaštai. Taigi, kur kas svarbiau rinktis tą kompresorių, kuris sutaupys daugiausiai. Techninės priežiūros kaštai yra svarbu, bet ne taip kaip taupančio kompresoriaus parinkimas.

-Pastaraisiais metais itin populiarūs tapo kintamo našumo oro kompresoriai. Kodėl būtent jie? Kaip dar galima sutaupyti elektros energiją, naudojant suspausto oro įrenginius?

-Kintamo našumo kompresoriai tapo išties populiarūs: jie  efektyviai taupo elektros energiją. Įsivaizduokite kompresorių, kuris gamina tiek oro kiek jo naudoja jūsų įrenginiai! Palyginti su fiksuoto našumo (on/off), kintamo našumo kompresoriai sutaupo apie 30-40 proc. energijos. Kaip? Pirmiausia optimizuojamas slėgis sistemoje. Naudojant kintamo našumo kompresorius slėgį galima maksimaliai sumažinti iki reikalaujamo sistemoje ir jį palaikyti pastovų. Juk pakelti slėgiui reikia energijos, o tai jau didesnės sąskaitos už elektros energiją. Pvz nuo 7 barų iki 8 barų slėgiui pakelti reikia 8-10 % daugiau energijos iš tinklo. Sumažinus slėgį, sumažėja ir suspausto oro nuotekiai visoje sistemoje. Kintamo našumo kompresoriai dirba be tuščiosios eigos, kurios metu standartiniai (on/off) kompresoriai sunaudoja iki 30% nominalios elektros variklio galios. Pvz jei kompresoriaus variklis yra 110 kW, tai dirbdamas tuščiojoje eigoje kai į sistemą suspaustas oras netiekiamas, jis reikalaus iš tinklo apie 30 kW galios! 
Kintamo našumo kompresoriuose variklio ir sraigtinio bloko apsisukimai reguliuojami dažnio keitiklio pagalba ir kinta laipsniški, o tai užtikrina ir mažiau intensyvų kompresoriaus mazgų dėvėjimąsi. Klientams parinkdami kompresorius naudojame skaičiuokles, kurių pagalba pateikiame konkrečius skaičius, kiek galima sutaupyti pinigų naudojant kintamo našumo kompresorius lyginant su standartiniais ir per kiek laiko didesnė investicija į kintamo našumo kompresorių atsipirks. Tinkamai parinkus, atsiperka per 3-6 mėnesius!
Norint sumažinti visos sistemos kaštus, suspausto oro įrenginius reikia vertinti kaip visumą, neišskiriant tik kompresoriaus. Norint sutaupyti, kiti įrenginiai esantys suspausto oro grandinėje yra taip pat nemažiau svarbūs.
Projektuojant naują sistemą ar atnaujinant seną svarbu parinkti tinkamą vamzdyno diametrą, kuris užtikrintų minimalų oro srauto pasipriešinimą. Jeigu parinksime per mažą diametrą, oro srautas vamzdynu pratekės, bet susidarys slėgio nuostoliai. Tai papildomi kaštai!
Labai svarbus momentas – sumažinti oro nuostolius esamose sistemose. Priešingai nei naujose, senesnėse sistemose nuostoliai dėl nuotekio yra gana dideli: vienoje Kauno įmonėje nustatėme, kad net 30 proc. kompresoriaus galios buvo naudojama “pamaitinti” nuotekiams! Mes juos vadiname „šnypštukais“. O kitoje įmonėje teko matyti, kaip iš dviejų naudojamų kompresorių (kiekvienas po 75 kw), vienas dirbo tik tam, kad nugalėtų “šnypštukus”.
Nuotėkių aptikimas – būtinas darbas, mažinant nuostolius oro sistemose ir kompresorinėse. „Šnypštukus“, jei jie dideli, galima išgirsti, tačiau jeigu jie nedideli arba pasireiškia uždarų įrenginių pneumatiniuose mazguose, tuomet, ieškant nuotėkių, gali prireikti ir specialių prietaisų.
Taupant elektros energiją, svarbu, kaip panaudojama šiluma, kurią išskiria oro kompresoriai. 90 proc. energijos oro kompresoriai paverčia šiluma ir tik 10 proc. panaudoja suspaustam orui. Gauta šiluma galima šildyti patalpas tiesiog nukreipiant karšto oro srautą norima kryptimi arba šildyti vandenį. Jį galima naudoti buitiniams tikslams (pašildyti vandenį dušuose, šildyti grindis persirengimo kambariuose ir pn), arba prijungti prie bendros technologinės karšto vandens sistemos.
Suspausto oro grandinėse naudojami ir oro filtrai bei sausintuvai. Filtruojančios medžiagos ypatumai, tinkamo diametro pajungimai, efektyvus ir ekonomiškas kondensato pašalinimas – svarbūs parametrai, užtikrinant minimalų oro srauto pasipriešinimą ir efektyvų filtravimą. Tinkamai parinkti filtrai ir sausintuvai ne tik taupo elektros energiją, bet ir užtikrina orą naudojančių įrenginių ilgaamžiškumą ir nepertraukiamą jų darbą. Į filtrų parinkimą dažniausiai žiūrima “pro pirštus” norint įsigyti kuo pigiau, deja galima dėti lygybę tarp pigaus filtro ir išaugusių elektros sąnaudų, kitų eksploatacijos kaštų.
Noriu paminėti ir ekologinį aspektą. Suspausto oro sistemose, susidaro kondensatas. Tai vanduo susimaišęs su alyva ir iš aplinkos oro įsiurbtais teršalais bei kompresoriaus dilimo produktais – agresyvus “kokteilis”, kurio sistemose neturi būti. Jis turi būti surenkamas į talpas, nes nevalytą kondensatą išleisti į nuotekų sistemas draudžiama. Kondensato utilizavimas yra brangus. Siūlome naudoti alyvos-vandens separatorius, kurie išvalo kondensatą. Tuomet švarų vandenį galima išleisti į nuotekų sistemą. Separatorius priežiūra kainuoja pigiau nei kondensato kaupimas ir utilizavimas.  

-Kokios suspausto oro rinkos naujovės ir tendencijos?

-Pramonėje vis dažniau naudojami jau minėti kintamo našumo kompresoriai, todėl jų kaina vis mažėja. Beje, taupant energiją, dažnio keitikliai vis dažniau naudojami ir freoniniuose sausintuvuose. Kompresoriuose naudojami vis aukštesnės efektyvumo klasės elektros varikliai, pritaikomos vis modernesnės valdymo ir monitoringo sistemos, turinčios daugybę patogių vartotojui funkcijų, kaip nuotolinis stebėjimas ir valdymas, duomenų kaupimas ir analizavimas. Naudojamos vis aukštesnės kokybės alyvos, kurios užtikrina ekonomiškesnį ir ilgesnį kompresorių darbą. Taip pat naudojami išmanūs kondensato išleidikliai, kurie procesą atlieka be suspausto oro nuostolių.
Naujovės neaplenkia ir vakuumo siurblių rinkos. Dažniau naudojami betepaliniai rotoriniai-kumšteliniai siurbliai, kurie pakeičia iki šiol plačiai naudotus alyva tepamus mentelinius vakuumo siurblius. Esmė ta, kad alyva tepamų siurblių techninė priežiūra kainuoja nepigiai. Periodiškai keičiami filtrai, alyva, mentelės. Naudojant rotorinius betepalinius siurblius darbo procesas tapo švaresnis, nes į aplinką nebeišmetami alyvos garai, o techninės priežiūros kaštai minimalūs. Tokie siurbliai vis dažniau pritaikomi baldų gamybos, maisto gamybos, medienos apdirbimo pramonėje. Šiuos siurblius rekomenduojame ir mes.

UAB "SVIRLA"
Draugystės g. 21, LT-51231 Kaunas
Tel.: +370 657 59140
El. paštas: mr@svirla.lt
www.svirla.lt



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 03 27 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite