Guodžiamės, kad mūsų aplinka tampa vis nesaugesnė dėl įvairios taršos. Neretai prisimename daugelį taršos sukeliamų ligų, įskaitant naujųjų laikų marą – vėžį. Pakalbame apie tai, kad ja sergančiųjų  vis daugiau. Susinerviname ir pasimatuojame kraujo spaudimą, dar ir dar kartą. Baterijos nusėda, ir švystelime jas tiesiai į šiukšlių dėžę.

Baterijos ir akumuliatoriai sudaro vos 0,25 procento visų atliekų, bet šiems gaminiams tenka daugiau nei pusė visų sunkiųjų metalų atliekų, o šių metalų „nuopelnas“ sukeliant vėžinius susirgimus įrodytas neginčijamai. Mažiausiai 22 nuodingi ir kenksmingi aplinkai bei sveikatai elementai – tiek jų rasite baterijose. Nesuirusi baterija ar akumuliatorius visiškai nepavojingi. Bet išmetus į šiukšlių konteinerį, baterijas ima veikti drėgmė, kiti klimato veiksniai. Per ilgesnį laiką apvalkalas suyra, tada švinas, gyvsidabris, kadmis, kiti metalai patenka į aplinką.
Iš pradžių – į aplinką šalia konteinerio, o iš ten – į gruntinį vandenį, į augalus, gyvūnus. Kelių gamtoje – daugybė, jis visi nėra labai lengvai numatomi. Bet tuo metu, kai švystelite bateriją ten, kur nereikia, jūs išleidžiate džiną iš butelio. Savo kelią jis susiras - jūsų ir visų mūsų nelaimei.         
Baterijų ir akumuliatorių nemažai naudojame buityje. Tai ir paprastos, visiems pažįstamos AA ir AAA tipo baterijos, taip pat mobiliųjų telefonų baterijos, nešiojamųjų kompiuterių, bevielių elektros įrankių, buitinių prietaisų baterijos ir akumuliatoriai.
Baterijos ir akumuliatoriai ženklinami kryžmai perbraukto konteinerio simboliu, norint mums priminti: jie pavojingi aplinkai, šiuos gaminius būtina surinkti atskirai nuo kitų buitinių atliekų. Sunkiųjų metalų cheminiai simboliai ant baterijų akumuliatorių (Hg, Cd ar Pb) nurodo, kurių kenksmingų elementų jose yra.
Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, akumuliatoriai ir baterijos turi būti surenkami ir perdirbami taip, kad būtų galima pakartotinai panaudoti visas medžiagas, sudarančias šias atliekas: sunkiuosius metalus, plastikus, sieros rūgštį, kitus cheminius junginius.      
Panaudotus akumuliatorius ir baterijas būtina išmesti į specialius konteinerius ar kitokias tam skirtas talpas. Tokias talpas dažniausiai galima rasti prekybos centruose, valstybinėse ir savivaldos įstaigose degalinėse, švietimo įstaigose, vietose, kuriose galima įsigyti baterijų i akumuliatorių.
Tad kiekvienas iš mūsų galime bent šiek tiek prisidėti siekiant neišleisti džino iš butelio.
Visas tokias atliekas būtina perduoti tvarkyti įmonėms, turinčioms teisę užsiimti tokia veikla. 
UAB „Sirijus“, vienas iš didžiausių šalies baterijų ir akumuliatorių importuotojų, deda daug pastangų, kad būtų išvengta nepageidaujamų taršos pasekmių. Derėtų prisiminti, kad reikalavimai tinkamai elgtis su minėtomis atliekomis turi įstatymo galią.       
Vietos, kuriose galima išmesti naudotas baterijas ir akumuliatorius, yra nurodytos įmonės tinklalapyje:

www.sirijus.lt 

 
 Nuoroda: http://www.jumsinfo.lt/lt/straipsniai/tvarkysime_baterijas_ir_akumuliatorius_-_padesime_gamtai_ir_sau/
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos.